GRY
 
 

Ten szpital szkoli rodziców jak dbać o wcześniaki. Ćwiczą w szpitalu

Program, który został stworzony przez neonatologów przynosi niesamowite rezultaty. Dzieci urodzone przedwcześnie lepiej się rozwijają i szybciej zostają wypisane do domu.

Ksawery/ najmniejszy wcześniak
fot. Szpital UJASTEK/ Kraków
Brytyjski St James’s University Hospital w Leed stworzył zintegrowany rodzinny program opieki zdrowotnej skierowany do rodziców wcześniaków. Głównym założeniem programu jest zaangażowanie rodziców do zespołu, opiekującego ich dzieckiem w czasie pobytu w szpitalu. Wśród obowiązków rodzica znajduje się karmienie, również poprzez sondę, mierzenie temperatury. Dzięki temu od samego początku są ze swoimi dziećmi w bliskim kontakcie. Każdy przechodzi szkolenie prowadzone przez lekarzy i pielęgniarki do momentu, kiedy swoje obowiązki będzie wykonywał prawidłowo.

Dzieci rozwijają się szybciej

Dotychczasowe rezultaty programu są zaskakująco dobre. Dzieci są wcześniej karmione piersią, robią postępy znacznie wcześniej niż dotychczas, a szpital opuszczają znacznie szybciej. Bliski kontakt z rodzicami zamiast z położnymi sprawia, że wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa, co skutkuje zrównoważonym rozwojem.
Redakcja poleca: „Mama uzdrawia wcześniaka!” – mówi ekspertka ze Szpitala Medicover [WIDEO]
Dzięki czułości mamy i taty wcześniak rozwija się lepiej, szybciej przybiera na wadze i szybciej może wyjść ze szpitala. To fakty poparte badaniami! – mówi dr Marta Balicka.

Rodzice bez poczucia bezsilności

Opieka nad wcześniakami zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej izoluje rodziców od dziecka do momentu wypisania go ze szpitala. Dotąd jedyną rzeczą, którą mogli zrobić to pogłaskać malucha przez otwór w inkubatorze. Teraz to się zmienia i brytyjski szpital ma nadzieje, że program zyska na popularności i zostanie wdrożony na terenie całego kraju.

 Źródło: babble.com
Doładuj
Przeładuj