Trenuj z dzieckiem uważność – to pomoże mu osiągnąć sukces!

Co oznacza uważność i dlaczego warto ją trenować już od dziecka? Zapytaliśmy eksperta w tej dziedzinie, Agnieszkę Pawłowską, certyfikowaną nauczycielkę MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu w oparciu o uważność), a także autorkę książeczek dla najmłodszych, dzięki którym dziecko może uczyć się uważności na co dzień.
Uważność to bardziej świadome bycie obecnym tu i teraz, ze sobą, ze swoimi emocjami i myślami, ale też z otoczeniem i innymi ludźmi. Dzięki uważności jesteśmy w stanie pełniej i świadomiej przeżywać życie. Niestety, bardzo często w rzeczywistości wcale nie jesteśmy uważni, ciągle pędzimy, nie zatrzymujemy się, jednocześnie taki przykład dając swoim dzieciom.

Uważność jest w nas

Wszyscy rodzimy się z umiejętnością uważnego przeżywania. Wystarczy spojrzeć na niemowlę, które każdy drobiazg ogląda z ciekawością, każdą rzecz smakuje, dotyka i przygląda się jej bardzo długo. Potem, niestety, z biegiem czasu tracimy uważność. Bo wydaje nam się, że wiele już rzeczy doskonale znamy i nie musimy im poświęcać uwagi. To duży błąd!

Uważność warto pielęgnować

Uważność przede wszystkim pozwala na cieszenie się życiem w pełni. Pomaga też w wielu innych aspektach:
  • Uważność redukuje stres. Jak dowodzą badania, coraz młodsze dzieci cierpią z powodu zbyt wysokiego poziomu stresu.
  • Uważność pomaga w koncentracji. Dziecko trenujące uważność zwykle nie ma kłopotów w nauce, łatwo się skupia na powierzonych mu zadaniach.
  • Uważność ułatwia zdobywanie przyjaciół. Dzieci uważne są lubiane w grupie, bo łatwiej wczuwają się w emocje innych.
  • Uważność ułatwia panowanie nad emocjami. Dzięki treningowi uważności dziecko potrafi szybko zorientować się, co odczuwa, a dzięki temu łatwiej im radzić sobie z emocjami.
Zobacz też: Grzeczne dzieci, ale bez przesady!

Trening uważności z małym dzieckiem

Jak przeprowadzać treningi z dzieckiem, by nie nudziło się? Najlepiej poprzez zabawę. Bo tak naprawdę dzieci właśnie w zabawie uczą się najlepiej. Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty uzyskasz, gdy takie treningi będziesz przeprowadzać codziennie, przynajmniej przez 10-15 minut.
Na treningach uważności zyska nie tylko dziecko, ale też ty. Przekonasz się, że poczujesz się zdecydowanie spokojniejsza, zrelaksowana. Sama sprawdziłam! Działa i można się uzależnić. Jeszcze chyba nigdy nie miałam z moimi córkami tak dobrego nałogu. Trenujemy codziennie! 

Zobacz: Trening uważności – ćwiczenie zmysłów
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy