GRY
1 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

1. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Twoje dziecko jest wreszcie na świecie. Pewnie patrzysz na noworodka z niedowierzaniem i ogromnym lękiem, bo jest taki malutki i delikatny, że aż boisz się wziąć go na ręce. Ale nie martw się. Już za kilka dni doskonale będziesz się z nim obchodzić i bez trudu rozpoznasz, czego noworodek potrzebuje.

Twoje dziecko w 1. tygodniu życia ma pewnie lekko zniekształconą porodem główkę, opuchnięte powieki, mocno zaróżowioną, pomarszczoną skórę. Mogą na niej występować liczne krwiaki (zwłaszcza na policzkach i na powiekach), wynikłe z przeciskania się przez kanał rodny. Niektóre noworodki mają na twarzy zaskórniaki - skutek niedojrzałej pracy gruczołów łojowych. Dzieci mogą też mieć po porodzie opuchnięte brodawki piersiowe, co jest wynikiem działania hormonów matki jeszcze w czasie ciąży. Wiele noworodków ma całe ciałko (nawet małżowiny uszne) okryte delikatnymi włoskami, zwanymi lanugo. Nie martw się, wszystkie te objawy wkrótce znikną. Na główce dziecka znajdują się dwa miękkie miejsca, tzw. ciemiączka, które z czasem zarastają.

Wzrok noworodka jest jeszcze słabo rozwinięty: noworodki widzą czarno-biało i nieostro. Ruchy gałek ocznych w 1. tygodniu życia dziecka nie są skoordynowane, więc może się wydawać, że noworodek ma zeza. Potrafi na chwilę zatrzymać wzrok na twojej twarzy, gdy się nad nim nachylisz: najlepiej widzi z odległości ok. 20-30 cm.
Sprawdź: co widzi noworodek

Dziecko może w 2., 3. dniu życia stracić na wadze, ale to normalny proces, spowodowany wydalaniem nadmiaru płynów. Około 10. dnia życia waga noworodka wyrówna się i zacznie się zwiększać.

Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

1. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Noworodek w pierwszych tygodniach życia jest raczej mało społecznym stworzeniem. W pierwszych tygodniach życia dziecko śpi ok. 20 godzin na dobę (nawet od 4 do 5 godzin jednym ciągiem).

Noworodek poza spaniem umie wykonywać tylko najbardziej podstawowe czynności: oddychać, ssać, wydalać. Kiedy dziecku jest mokro, niewygodnie, za gorąco, za zimno lub chce jeść, po prostu krzyczy. W reakcji tej bierze udział nie tylko jego gardło, ale i całe ciało: twarz, rączki i nóżki. Płacz noworodka to chyba pierwszy rodzaj jego ekspresji. Z czasem zauważysz, że dziecko płacze inaczej w zależności od tego, o co mu chodzi. Wkrótce nauczysz się rozróżniać skargę na mokrą pieluchę od energicznego domagania się jedzenia.

Z kolei sen jest dla dziecka rodzajem pancerza ochronnego, pod osłoną którego wzmacnia się układ nerwowy noworodka. Sen przechodzi co ok. 30 min. z fazy głębokiej do fazy drzemania: w tym czasie dziecko może zaskoczyć cię szybkimi, nieskoordynowanymi ruchami kończyn czy drgnieniami mięśni twarzy, podobnymi do uśmiechu. Niektórzy twierdzą, że dzieciom już od pierwszych dni życia coś się śni.

W międzyczasie występują krótkie okresy „cichego czuwania”, kiedy dziecko leży spokojnie z otwartymi oczami. Noworodek spędza około 10% czasu w tym stanie. Jeśli dziecko nie jest skrępowane becikiem, może radośnie wymachiwać rączkami i nóżkami.

1. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Tygodniowe dziecko drapie się po buzi

W pierwszych dniach po narodzinach może się zdarzyć, że dziecko jest podrapane – kaleczy sobie skórę własnymi paznokietkami, bezwiednie poruszając rękami przy twarzy. To nic złego. Noworodek nie panuje nad ruchami swoich rączek, są one przypadkowe, niezaplanowane.

Można chronić dziecko przed konsekwencjami takich ruchów, zakładając mu jeszcze w szpitalu, zaraz po narodzinach, cienkie rękawiczki lub chociażby malutkie skarpetki na rączki. To powinno ochronić buzię noworodka. Po powrocie do domu, gdy dziecko śpi, warto zabrać się za obcinanie paznokci noworodka. Jeśli będą krótkie, dziecko nie zrobi sobie krzywdy.

1. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Spowijanie dziecka

Spowijanie to znany od dawna sposób zawijania noworodka razem z rączkami w kocyk lub rożek, który stwarza dziecku warunki zbliżone do panujących w brzuchu mamy.

Noworodki nie kontrolują ruchów rąk i nóg, gdy są zmęczone intensywnie nimi poruszają, nie mając świadomości, że są częścią ich ciała. Zawinięcie sprawia, że kończyny przestają dziecku przeszkadzać, przez co staje się spokojniejsze.

Spowijać można noworodka przez 1. miesiąc życia, a czasem nawet niemowlę do 3. miesiąca. Późniejsze spowijanie mogłoby ograniczać rozwój ruchowy dziecka.

Warto pamiętać, że zbyt ciasne owinięcie noworodka może utrudniać oddychanie oraz że nie wszystkie dzieci lubią takie opatulanie, co zwykle sygnalizują głośnym płaczem.

prof. dr n. med. Ewa Helwich, neonatolog

1. tydzień życia niemowlaka - Film

Zobacz, jakie ubranka wybrać dla dziecka i jak ubierać niemowlę:


1. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 1. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Czy wiesz, jak pielęgnować noworodka - TEST dla rodziców
6 zaskakujących cech w wyglądzie noworodka - kiedy znikną?
Jak pielęgnować pępek noworodka - 6 żelaznych zasad
Co pomoże na czkawkę noworodka?
Pierwsze 3 doby z życia noworodka

1. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 1. tygodniu

Ile ważyły wasze dzieci po urodzeniu?
Dlaczego noworodek kicha?
Ratunku! Noworodek nie chce ssać piersi.

Źródła:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!