12. tydzień ciąży

W 12 tygodniu ciąży twój brzuch zaczyna szybciej rosnąć, a wymiary dziecka przekraczają już 6 cm. 12 tydzień ciąży to czas na USG prenatalne, podczas którego lekarz sprawdzi przezierność karkową płodu. Ty czujesz się coraz lepiej, a dolegliwości ciążowe, jak ból brzucha i ból pleców, stają się mniej dokuczliwe.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
12 tydzień ciąży - jak wyglada dziecko
fot. Fotolia

12 tydzień ciąży – który to miesiąc?

12 tydzień ciąży to już trzeci miesiąc ciąży − za tydzień skończysz pierwszy trymestr! Według wielu kobiet to właśnie w 12 tygodniu zaczyna się najpiękniejszy okres ciąży − ustają dolegliwości ciążowe, przybywa energii, pojawia się ochota na seks. Jest się z czego cieszyć!

Pamiętaj, że 12 tydzień ciąży to 10 tydzień od zapłodnienia. Czas ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Brzuch w 12 tygodniu ciąży

Wielkość brzucha w 12 tygodniu ciąży to kwestia indywidualna, choć brzuszek zaczyna już intensywniej rosnąć. Powiększona macica wystaje powyżej spojenia łonowego. Ma wielkość grejpfruta, a brzuch będzie od teraz stawał się coraz bardziej widoczny. Jeśli to twoja kolejna ciąża, nastąpi to szybciej niż w pierwszej.

Wraz z końcem pierwszego trymestru intensywniej zmienia się twoje ciało i sylwetka:

 • skóra może nabrać blasku i lekko się zaróżowić,
 • może pojawić się trądzik,
 • otoczka i brodawka sutkowe stają się ciemniejsze,
 • na brzuchu może pojawić się linea negra.

USG w 12 tygodniu ciąży

W 12 tygodniu ciąży powinnaś pójść na przesiewowe USG genetyczne (należy je wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży). Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które przebiega dokładnie tak samo, jak zwyczajne USG w ciąży, ale trwa nieco dłużej. Podczas USG genetycznego w 12 tygodniu ginekolog ocenia wymiary czaszki, kości udowej, grubość fałdu karkowego (tzw. przezierność karkową) i inne czynniki, dzięki którym może stwierdzić, czy dziecko nie jest dotknięte chorobami genetycznymi lub wadami wrodzonymi.


Zastanawiasz się, czym jest przezierność karkowa płodu, którą lekarz ocenia na USG? Wartość przezierności karkowej, czyli pomiaru obrzęku tkanki podskórnej w okolicy karkowej płodu, nie powinna przekraczać 2,5 mm (za nieprawidłową uznaje się wartość powyżej 2,9 mm). Wartość nieprzekraczającą 3,5 mm określa się jako poszerzenie przezierności karkowej, a wartość powyżej 6,5 mm to ekstremalne poszerzenie przezierności karkowej. Im większa przezierność karkowa, tym większe ryzyko wystąpienia trisomii płodu.

Warto wiedzieć, że wartość przezierności karkowej zależna jest od CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej. Im większy płód, tym większa przezierność karkowa (NT).

Ważne! Badanie przezierności karkowej na USG w 12 tygodniu ciąży nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wady genetyczne płodu bądź ich brak. Aż 65 proc. płodów z nieprawidłową przeziernością karkową nie ma wad genetycznych

Na USG w 12 tygodniu ciąży płeć dziecka nie jest jeszcze widoczna, mimo że genitalia są już wyraźnie żeńskie lub męskie. Będziesz więc najprawdopodobniej musiała poczekać przynajmniej do 16 tygodnia ciąży (a najpewniej do USG połówkowego), żeby dowiedzieć się, czy to chłopiec, czy dziewczynka.


Tak wygląda płód w 12 tygodniu ciąży na zdjęciu z USG (też dostaniesz takie zdjęcie z USG na pamiątkę!):

Zdjęcie z USG 12 tydzień
Inne badania w 12 tygodniu ciąży to podstawowa morfologia oraz badanie ogólne moczu. Jeśli lekarza zaniepokoją wyniki badania USG, może zlecić inne badania prenatalne, np. test PAPPA.

Jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży?

W 12 tygodniu ciąży wielkość płodu wynosi ok. 6,3 cm (to mniej więcej wielkość dużej śliwki). Lekarz mierzy jego długość od czubka głowy do pośladków (to tzw. CRL, czyli odległość ciemieniowo-siedzeniowa). Twoje dziecko waży teraz ok. 14 g.

Twoje dziecko w 12 tygodniu ciąży wygląda mniej więcej tak (prawda, że ślicznie?):

12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko


W 12 tygodniu ciąży nie poczujesz jeszcze ruchów dziecka, ale jest ono już bardzo wrażliwe na dotyk i np. na muśnięcie ścianki macicy reaguje gwałtownym poruszeniem całego ciała. Oprócz tego w 12 tygodniu intensywnie przebiega rozwój dziecka:

 • zrasta się podniebienie, a twarz coraz bardziej przypomina buzię dziecka,
 • ramiona i nogi są już w pełni uformowane,
 • najważniejsze części mózgu są ukształtowane, ale nadal powstają nowe połączenia neuronowe,
 • przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony,
 • twoje dziecko uczy się też otwierać buzię i połykać płyn owodniowy,
 • układ pokarmowy „ćwiczy” ruchy perystaltyczne umożliwiające przesuwanie się jedzenia,
 • nerki mogą być na tyle rozwinięte, aby rozpocząć produkcję moczu,
 • szpik kostny wytwarza białe krwinki – to właśnie dzięki nim i przeciwciałom otrzymanym od ciebie dziecko po urodzeniu będzie w stanie walczyć z zarazkami,
 • pępowina jest w pełni ukształtowana, jednak będzie się wydłużać przez cały okres ciąży,
 • palce dłoni i stóp już się definitywnie rozdzieliły.
Na najbliższą wizytę kontrolną koniecznie wybierz się razem z partnerem. Będziecie mogli usłyszeć bicie serca waszego dziecka! Wykonuje ono aż ok. 160 uderzeń na minutę. 

12 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Twoje serce może teraz bić szybciej. Nie martw się, jeśli masz wysoki puls w ciąży, to organizm przystosowuje się do obsługi zwiększonej objętości krwi, która w nim krąży. 


W 12 tygodniu ciąży możesz zauważyć u siebie także następujące objawy:
 • wzrost wagi,
 • lepsze samopoczucie,
 • ustąpienie mdłości,
 • zmniejszający się ból podbrzusza,
 • zgagę,
 • większy apetyt,
 • nadwrażliwość na zapachy,
 • zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy.

Pod koniec pierwszego trymestru możesz być bardziej podatna na infekcje intymne. Za większą skłonność do stanów zapalnych dróg rodnych w ciąży odpowiadają hormony. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. Nie warto tego bagatelizować, bo infekcje intymne mogą przyczynić się do problemów z ciążą. Konsekwencją ich nieleczenia może być zakażenie dziecka, wzrastające ryzyko poronienia czy przedwczesny poród
 

Infekcje intymne w ciąży:

 • Grzybica – występuje najczęściej. Objawy grzybicy to serowate i grudkowate upławy, a także swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Przyczyna: „przestrojenie się” układu odpornościowego. Grzybicą możesz zarazić się od partnera podczas stosunku – dlatego w razie potwierdzającej chorobę diagnozy leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy. 
 • Bakteryjna waginoza – wodniste upławy, często o intensywnym rybim zapachu. Waginoza może przebiegać też bezobjawowo. Możliwa przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (mycie od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.
 • Chlamydioza – nietypowe upławy, z pieczeniem przy oddawaniu moczu i bólami podbrzusza. Przyczyna: zarażenie się od partnera podczas stosunku
 • Rzęsistkowica – pieniste upławy o zielonkawej barwie, świąd i pieczenie. Przyczyna: możesz zarazić się od partnera, przez wspólne używanie ręczników, na basenie.

Mimo wszystko jednak, począwszy od 12 tygodnia ciąży, powinnaś czuć się coraz lepiej. ​Dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru zaczynają powoli mijać, a dotychczasowe zmęczenie i senność zostają zwykle zastąpione przez niezwykłą wręcz energię i chęć działania. 
Zapytaj lekarza, czy możesz ćwiczyć. Regularne ćwiczenia w ciąży mają zbawienny wpływ na przyszłą mamę. Wzmacniając mięśnie i poprawiając wytrzymałość swojego organizmu, przygotowujesz ciało do wysiłku podczas porodu. Ponadto, jeśli będziesz sprawna, po urodzeniu dziecka szybciej wrócisz do formy i łatwiej przyjdzie ci odzyskanie dawnej figury. Żeby twoje samopoczucie w 12 tygodniu ciąży było jeszcze lepsze, naucz się rozluźniać ciało i prawidłowo oddychać. Dzięki temu zyskasz więcej energii i będziesz mniej się złościć lub niepokoić.

Sposoby na relaks w ciąży

Film


12 tydzień w ciąży bliźniaczej

Na tym etapie przebieg ciąży mnogiej niewiele różni się od tej z jednym płodem. Możesz (ale nie musisz) zauważyć, że brzuch jest nieco większy. Wiele mam w ciąży bliźniaczej dotkliwiej i dłużej odczuwa mdłości, może się więc zdarzyć, że na lepsze samopoczucie i koniec dolegliwości będziesz musiała jeszcze chwilę poczekać.

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (15 ocen)

5.3

Popularne tematy