12. tydzień ciąży

W 12 tygodniu ciąży twój brzuch zaczyna szybciej rosnąć, a wymiary dziecka przekraczają już 6 cm. Czas na USG prenatalne, podczas którego lekarz sprawdzi przezierność karkową płodu. Ty czujesz się coraz lepiej, a dolegliwości ciążowe stają się mniej dokuczliwe.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

12 tydzień ciąży - który to miesiąc i trymestr?

Jesteś teraz w 3 miesiącu ciąży, a za tydzień skończysz 1 trymestr. Według wielu kobiet to właśnie w 12 tygodniu zaczyna się najpiękniejszy okres ciąży - ustają dolegliwości ciążowe, przybywa energii, pojawia się ochota na seks. Jest się z czego cieszyć!

Wielkość płodu w 12 tygodniu ciąży

Licząc od czubka głowy do pośladków (to tzw. CRL, czyli odległość ciemieniowo-siedzeniowa) twoje dziecko mierzy teraz ok. 6,3 cm, a waży 14 g. Ma wielkość mniej więcej dużej śliwki.

Jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży?

Twoje dziecko w 12 tygodniu ciąży wygląda mniej więcej tak (prawda, że ślicznie?):
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Tak wygląda płód w 12 tygodniu ciąży na zdjęciu z USG (też dostaniesz takie zdjęcie z USG na pamiątkę!):
Zdjęcie z USG 12 tydzień

Jak rozwija się płód w 12 tygodniu ciąży?

Nie poczujesz jeszcze ruchów dziecka, ale jest ono już bardzo wrażliwe na dotyk i np. na muśnięcie ścianki macicy reaguje gwałtownym poruszeniem całego ciała. Oprócz tego w 12 tygodniu:
 • zrasta się podniebienie, a twarz coraz bardziej przypomina buzię dziecka
 • ramiona i nogi są już w pełni uformowane
 • najważniejsze części mózgu są ukształtowane, ale nadal powstają nowe połączenia neuronowe
 • przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony
 • twoje dziecko uczy się też otwierać buzię i połykać płyn owodniowy
 • układ pokarmowy „ćwiczy” ruchy perystaltyczne umożliwiające przesuwanie się jedzenia
 • nerki mogą być na tyle rozwinięte, aby rozpocząć produkcję moczu
 • szpik kostny wytwarza białe krwinki – to właśnie dzięki nim i przeciwciałom otrzymanym od ciebie dziecko po urodzeniu będzie w stanie walczyć z zarazkami
 • pępowina jest w pełni ukształtowana, jednak będzie się wydłużać przez cały okres ciąży
 • palce dłoni i stóp już się definitywnie rozdzieliły.
Na najbliższą wizytę kontrolną koniecznie wybierz się razem z partnerem. Będziecie mogli usłyszeć bicie serca waszego dziecka! Wykonuje aż 160 uderzeń na minutę. 

USG w 12 tygodniu ciąży

W 12 tygodniu powinnaś pójść na przesiewowe USG genetyczne (jeżeli nie zrobiłaś go wcześniej - należy je wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży). Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które przebiega dokładnie tak samo, jak zwyczajne USG w ciąży, ale trwa nieco dłużej. Podczas USG genetycznego w 12 tygodniu ginekolog ocenia wymiary czaszki, kości udowej, grubość fałdu karkowego (tzw. przezierność karkową) i inne czynniki, dzięki którym może stwierdzić, czy dziecko nie jest dotknięte chorobami genetycznymi lub wadami wrodzonymi.

Płeć dziecka na USG w 12 tygodniu

Płeć dziecka nie jest jeszcze widoczna podczas badania USG na tym etapie ciąży, mimo że genitalia są już wyraźnie żeńskie lub męskie. Będziesz więc najprawdopodobniej musiała poczekać przynajmniej do 16 tygodnia ciąży (a najpewniej do USG połówkowego), żeby dowiedzieć się, czy to chłopiec, czy dziewczynka.

Jak wygląda brzuch w 12 tygodniu ciąży?

Twój ciążowy brzuszek zaczyna teraz intensywniej rosnąć. Powiększona macica wystaje powyżej spojenia łonowego. Ma wielkość grejpfruta, a brzuch będzie od teraz stawał się coraz bardziej widoczny. Jeśli to twoja kolejna ciąża, stanie się to szybciej niż w pierwszej. 
Wraz z końcem pierwszego trymestru intensywniej zmienia się twoje ciało i sylwetka:

 • skóra może nabrać blasku i lekko się zaróżowić
 • może pojawić się trądzik
 • otoczka i brodawka stają się ciemniejsze
 • może pojawić się linea negra.

Objawy w 12 tygodniu ciąży

Twoje serce może teraz bić szybciej. Nie martw się, jeśli masz wysoki puls w ciąży, to organizm przystosowuje się do obsługi zwiększonej objętości krwi, która w nim krąży. 

W 12 tygodniu ciąży możesz zauważyć u siebie także następujące objawy:
 • wzrost wagi
 • lepsze samopoczucie
 • ustąpienie mdłości
 • zgagę
 • większy apetyt
 • nadwrażliwość na zapachy
 • zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy.

Samopoczucie w 12 tygodniu ciąży

Począwszy od 12 tygodnia, powinnaś czuć się coraz lepiej. ​Dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru zaczynają powoli mijać, a dotychczasowe zmęczenie i senność zostają zwykle zastąpione przez niezwykłą wręcz energię i chęć działania. 

Zapytaj lekarza, czy możesz ćwiczyć. Regularne ćwiczenia w ciąży mają zbawienny wpływ na przyszłą mamę. Wzmacniając mięśnie i poprawiając wytrzymałość swojego organizmu, przygotowujesz ciało do wysiłku podczas porodu. Ponadto, jeśli będziesz sprawna, po urodzeniu dziecka szybciej wrócisz do formy i łatwiej przyjdzie ci odzyskanie dawnej figury. Żeby twoje samopoczucie w 12 tygodniu ciąży było jeszcze lepsze, naucz się rozluźniać ciało i prawidłowo oddychać. Dzięki temu zyskasz więcej energii i będziesz mniej się złościć lub niepokoić.

Sposoby na relaks w ciąży

Dolegliwości w 12 tygodniu ciąży

Pod koniec pierwszego trymestru możesz być bardziej podatna na infekcje intymne. Za większą skłonność do stanów zapalnych dróg rodnych w ciąży odpowiadają hormony. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. Nie warto tego bagatelizować, bo infekcje intymne mogą przyczynić się do problemów z ciążą. Konsekwencją ich nieleczenia może być zakażenie dziecka czy przedwczesny poród

Infekcje intymne w ciąży:

 • Grzybica – występuje najczęściej. Objawy grzybicy to serowate i grudkowate upławy, a także swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Przyczyna: „przestrojenie się” układu odpornościowego. Grzybicą możesz zarazić się od partnera podczas stosunku – dlatego w razie diagnozy, leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy. 
 • Bakteryjna waginoza – wodniste upławy, często o intensywnym rybim zapachu. Waginoza może przebiegać też bezobjawowo. Możliwa przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (mycie od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.
 • Chlamydioza – nietypowe upławy, z pieczeniem przy oddawaniu moczu i bólami podbrzusza. Przyczyna: zarażenie się od partnera podczas stosunku
 • Rzęsistkowica – pieniste upławy o zielonkawej barwie, świąd i pieczenie. Przyczyna: możesz zarazić się od partnera, przez wspólne używanie ręczników, na basenie.
 

Odpowiednie, delikatne płyny do higieny intymnej mogą ci pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym. Unikaj drażniących zapachów w kosmetykach. Te płyny na pewno polubisz:

12 tydzień w ciąży bliźniaczej

Na tym etapie przebieg ciąży mnogiej niewiele różni się od tej z jednym płodem. Możesz (ale nie musisz) zauważyć, że brzuch jest nieco większy. Wiele mam w ciąży bliźniaczej dotkliwiej i dłużej odczuwa mdłości, może się więc zdarzyć, że na lepsze samopoczucie i koniec dolegliwości będziesz musiała jeszcze chwilę poczekać.

Częste pytania w 12 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (15 ocen)

5.3

Popularne tematy