27. tydzień ciąży

27 tydzień ciąży kończy jej II trymestr. Dziecko coraz częściej i silniej kopie, miewa też czkawkę. W twoich piersiach może pojawić się siara.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

27. tydzień ciąży to ostatni tydzień 6. miesiąca. Kończysz drugi trymestr ciąży. Jeszcze niedawno wydawało ci się, że 9 miesięcy ciąży będzie tak długo trwać, tymczasem masz już za sobą niemal 2/3 ciąży. Do porodu zostało jeszcze tylko 13. tygodni. Twoje dziecko jest już w dużej mierze ukształtowane, jednak nadal będzie bardzo szybko się rozwijać.

Wielkość płodu w 27 tygodniu ciąży

Twoje dziecko ma już 38 cm! Od 27. tygodnia ciąży zmienia się sposób mierzenia dziecka. Odtąd nie będzie już mierzone od główki do pośladków, lecz od stóp do głów. Dziecko już waży ponad 1 kg.

Płód w 27 tygodniu ciąży:

27 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 27 tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka następuje nadal bardzo szybko, co będziesz mogła zauważyć nie tylko na ekranie USG, ale też obserwując zachowanie dziecka.
 • Dziecko często i coraz mocniej kopie. Dają się też zauważyć w ciągu dnia okresy jego większej i mniejszej aktywności.
 • Dużo śpi – przesypia około 15 godzin na dobę. Naukowcy twierdzą, że miewa nawet marzenia senne. W czasie snu porządkuje i utrwala wrażenia i informacje, które dotarły do jego mózgu w czasie czuwania. Warto śpiewać mu kołysanki, puszczać muzykę klasyczną – będzie ją potem pamiętać po urodzeniu.
 • Coraz chętniej połyka wody płodowe, szczególnie jeśli zjadłaś coś słodkiego. Na języku jest coraz więcej kubków smakowych. Niektóre dzieci mają czkawkę, gdy ich mama zje coś pikantnego albo kopią mocniej.

Co się zmienia u ciebie w 27 tygodniu ciąży?

Przełom drugiego i trzeciego trymestru to dla kobiety dobry okres. Odczuwasz coraz lepiej ruchy dziecka, co sprawia wielką radość. Powiększają się też piersi – może z nich wypływać siara. Jednak rosnący brzuszek może powodować pojawienie się dolegliwości.

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 27. tygodniu ciąży:

 • zaparcia,
 • zgaga, niestrawność, wzdęcia,
 • okresowe bóle głowy, zasłabnięcia, zawroty głowy,
 • nadwrażliwość dziąseł w czasie mycia zębów,
 • obrzęki kostek i nóg,
 • żylaki i hemoroidy,
 • świąd skóry,
 • bóle pleców,
 • skurcze łydek.

Sposoby na skurcze łydek

Skurcze łydek mogą pojawić się o każdej porze doby, jednak najbardziej dokuczają ci w nocy. Przed nocą rozmasuj sobie łydki. Gdy zaczyna się skurcz, zadrzyj palce stopy do góry, w kierunku kolana, a potem rozmasuj bolące miejsce. W ciągu dnia staraj się jeść jak najwięcej produktów bogatych w magnez (ryby, kiełki pszenicy, mak, kakao, kasza gryczana).
 
Skurcze łydek w ciąży

Jak rośnie brzuch w 27 tygodniu ciąży?

Przybierasz na wadze teraz ok. 0,4 kg co tydzień, dlatego nic dziwnego, że brzuch rośnie bardzo szybko. Twoja macica ma już wielkość dyni. U niektórych kobiet jest już bardzo mocno uwypuklona. U innych kobiet brzuszek jest jeszcze słabo zaokrąglony. Niestety, będzie ci coraz bardziej utrudniał codzienne czynności. 

27 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

 • Rozciągnięcie mięśni dna macicy może spowodować nietrzymanie moczu podczas kichnięcia lub głośnego śmiechu. Ćwicz mięśnie Kegla – dzięki temu nie tylko unikniesz niemiłej wilgoci, ale i lepiej przygotujesz się do porodu. 
 • Nie obawiaj się seksu w ciąży (chyba że lekarz ci tego zabroni).
 • U niektórych kobiet już w tym okresie może pojawić się siara (pierwsze mleko). To fizjologia (jednak u innych kobiet mleko w ogóle nie pojawi się przed porodem). By uniknąć niespodzianek np. w pracy, możesz stosować wkładki laktacyjne.

Czas na pakowanie torby. Warto zamówić gotowy zestaw z internetu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze:

Co cię może niepokoić w 27 tygodniu ciąży?

Silne obrzęki nóg, zwłaszcza latem. Nogi dźwigają coraz większy ciężar, dlatego mogą wystąpić obrzęki nóg. Żeby ich uniknąć:
 • Nie stój i nie siedź długo w bezruchu. Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, rozruszaj się, połóż się na chwilę. 
 • Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami. To ułatwia odpływ krwi. Możesz także spać w tej pozycji. 
 • Noś wygodne buty. Nie powinny być zbyt ciasne ani na wysokim obcasie, bo to utrudnia krążenie. 
 • Nie noś skarpetek ze zbyt ciasnym ściągaczem. Podobnie jak zbyt ciasne buty utrudniają krążenie.
 • Spodnie powinny być luźne i nie opinać mocno nóg.
Jeśli czujesz, że obrzęki są duże, porozmawiaj z lekarzem. Silne obrzęki w ciąży, jeśli towarzyszy temu podwyższony poziom białka w moczu, mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Dwójka dzieci waży już w sumie pomad 2 kg – dlatego coraz częściej w ciągu dnia możesz odczuwać zmęczenie. Możesz też mieć coraz większy problem z ułożeniem się do snu. Dwoje dzieci rusza się też dwa razy więcej niż jedno, dlatego częściej odczuwasz kopnięcia i machania rączkami. Staraj się jak najwięcej wypoczywać.
Tygodniowo powinnaś przybierać na wadze od 0,7 do 0,9 kg.

Częste pytania w 27 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (5 ocen)

6.0

Popularne tematy