27. tydzień ciąży

27 tydzień ciąży kończy drugi trymestr ciąży. Ruchy dziecka są teraz intensywne, maluszek coraz silniej kopie, miewa też czkawkę. W 27 tygodniu ciąży w twoich piersiach może pojawić się siara. Bóle brzucha i pleców stają się uciążliwe.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

27 tydzień ciąży - który to miesiąc?

27 tydzień ciąży to ostatni tydzień szóstego miesiąca. Kończysz drugi trymestr ciąży. Jeszcze niedawno wydawało ci się, że 9 miesięcy będzie tak długo trwać, tymczasem masz już za sobą niemal dwie trzecie ciąży. Do porodu zostało jeszcze tylko 13 tygodni. Twoje dziecko jest już w dużej mierze ukształtowane, ale nadal będzie bardzo szybko się rozwijać.

27 tydzień ciąży - waga i wymiary dziecka

Od 27 tygodnia ciąży zmienia się sposób mierzenia dziecka. Odtąd nie będzie już mierzone od główki do pośladków, lecz od stóp do głowy. W 27 tygodniu ciąży twój maluszek ma już zatem 38 cm długości, a waga dziecka przekroczyła 1 kg.

Jak wygląda dziecko w 27 tygodniu ciąży?

W 27 tygodniu ciąży dziecko jest wciąż szczupłe, ale pod jego skórą zbiera się coraz więcej podściółki tłuszczowej. Maluszek ma brwi, rzęsy i... niebieskie oczy.
27 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

27 tydzień ciąży - ułożenie dziecka

Maluszek ma już niewiele miejsca w macicy, więc często (i mocno!) się rozpycha. W 27 tygodniu ciąży nadal jest jednak ułożony główką do góry. Dziecko zmieni pozycję na porodową (główką w dół) dopiero ok. 32-34 tygodnia ciąży.
ułożenie dziecka w 27 tygodniu ciąży
Ułożenie dziecka w macicy w 27 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

Jak rozwija się dziecko w 27 tygodniu ciąży?

W 27 tygodniu ciąży rozwój dziecka następuje nadal bardzo szybko, co będziesz mogła zobaczyć nie tylko na ekranie USG, ale też obserwując zachowanie malca.
  • Dziecko często i mocno kopie. Ruchy dziecka zmieniają się w ciągu dnia: zauważysz okresy większej i mniejszej aktywności.
  • Maluszek dużo śpi – przesypia około 15 godzin na dobę. Naukowcy twierdzą, że miewa nawet marzenia senne. W czasie snu porządkuje i utrwala wrażenia i informacje, które dotarły do jego mózgu w czasie czuwania. Warto śpiewać mu kołysanki, puszczać muzykę klasyczną – będzie ją potem pamiętać po urodzeniu!
  • Coraz chętniej połyka wody płodowe, szczególnie jeśli zjadłaś coś słodkiego. Na jego języku jest coraz więcej kubków smakowych. Niektóre dzieci mają czkawkę, gdy ich mama zje coś pikantnego (albo kopią wtedy mocniej!).

Poród w 27 tygodniu ciąży

Dziecko urodzone w 27 tygodniu ciąży byłoby wcześniakiem, którego szanse na przeżycie byłyby duże: między 24 a 27 tygodniem ciąży wynoszą ok. 60 proc, a w przypadku porodu po 27 tygodniu ciąży rosną aż do ok. 89 proc.

27 tydzień ciąży - dolegliwości

Przełom drugiego i trzeciego trymestru to dla kobiety dobry okres. W 27 tygodniu ciąży odczuwasz już wyraźnie ruchy dziecka, co sprawia ci na pewno wielką radość. Powiększają się twoje piersi (może z nich wypływać siara), czujesz się bardzo kobieco i seksownie. Ale rosnący brzuszek powoduje też liczne dolegliwości.


Najczęstsze objawy i dolegliwości w 27 tygodniu ciąży to:

Jeśli czujesz, że obrzęki są duże, porozmawiaj z lekarzem. Silne obrzęki w ciąży, jeśli towarzyszy im podwyższony poziom białka w moczu, mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym.

Sposoby na skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek mogą pojawić się o każdej porze doby, jednak najbardziej dokuczają w nocy. Przed nocą rozmasuj sobie łydki. Gdy zaczyna się skurcz, zadrzyj palce stopy do góry, w kierunku kolana, a potem rozmasuj bolące miejsce. W ciągu dnia staraj się jeść jak najwięcej produktów bogatych w magnez (ryby, kiełki pszenicy, mak, kakao, kasza gryczana).
 
Skurcze łydek w ciąży

Brzuch i waga w 27 tygodniu ciąży

Pod koniec drugiego trymestru ciąży przybierasz na wadze ok. 0,4 kg co tydzień, dlatego nic dziwnego, że brzuch rośnie bardzo szybko. W 27 tygodniu ciąży ważysz już o ok. 7 kg więcej niż przed zapłodnieniem, a twoja macica ma wielkość dyni. U niektórych kobiet jest bardzo mocno uwypuklona. Rosnący brzuszek będzie ci coraz bardziej utrudniał codzienne czynności. 

Bóle brzucha i skurcze w 27 tygodniu ciąży

Wraz z rosnącym brzuchem zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy, może pojawić się ból w dole brzucha i nieprzyjemne kłucie w pachwinach. Jeśli odczuwasz przy tym niebolesne i nieregularne skurcze przepowiadające, nie ma się czym niepokoić.

27 tydzień ciąży - badania

Między 27 a 32 tygodniem ciąży powinnaś zrobić kilka rutynowych, ale ważnych i potrzebnych badań:


W najbliższym czasie czeka cię też kolejne badanie USG, podczas którego lekarz skontroluje rozwój dziecka (m.in. zmierzy główkę, obwód brzuszka i długość kości). 27 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie USG 3D lub 4D − na ekranie zobaczysz wówczas buzię, brzuch i rączki maleństwa (w przypadku USG 4D dziecko będzie widoczne w ruchu!).

27 tydzień ciąży mnogiej

W 27 tygodniu ciąży mnogiej dwójka dzieci waży już w sumie ponad 2 kg – coraz częściej możesz więc odczuwać zmęczenie i mieć problem z ułożeniem się do snu. Dwoje dzieci rusza się też dwa razy więcej niż jedno, dlatego częściej czujesz kopnięcia i machanie rączkami. Staraj się jak najwięcej wypoczywać.

Od 27 tygodnia ciąży 
powinnaś przybierać na wadze od 0,7 do 0,9 kg tygodniowo.

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (7 ocen)

6.0

Popularne tematy