7. tydzień ciąży

7 tydzień ciąży – twoje dziecko mierzy 1 cm. Możesz odczuwać mdłości, zmęczenie oraz częste parcie na pęcherz. Czas zadbać o dietę, aby uniknąć anemii ciężarnych.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

7. tydzień ciąży to już połowa 2. miesiąca. Masz już za sobą półmetek pierwszego trymestru. Dla wielu ciężarnych bywa on tym najtrudniejszym ze względu na chroniczną senność i mdłości. Jeśli byłaś już u lekarza na pierwszej wizycie ciążowej, prawdopodobnie powoli oswajasz się z nową rolą. Sprawdź, co cię czeka w tym tygodniu i jak wygląda teraz twoje dziecko. 

Wielkość płodu w 7 tygodniu ciąży

W 7. tygodniu ciąży dziecko ma wielkość małego orzeszka i mierzy ok. 1 cm. Zarodek rośnie w ogromnym tempie – aż 1 milimetr dziennie! Na badaniu USG można zobaczyć, jak szybko bije serce dziecka - 140-160 razy na minutę

Zdjęcie USG 7 tydzień ciąży
USG w 7 tygodniu ciąży

Płód w 7 tygodniu ciąży:

7 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

7 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Ciało dziecka wydłuża się i prostuje. Coraz dłuższe stają się też jego ręce i nogi. Formują się palce u rąk, na których są już pierwsze linie papilarne. Pod koniec 2. miesiąca ciąży dziecko może już poruszać kończynami
Co jeszcze zmienia się u twojego dziecka?

 • wargi dziecka stają się wrażliwe na dotyk - ich drażnienie wywołuje ruchy tułowia,
 • pojawia się zarys nosa i zaczątki ust,
 • pączkuje mózg, tworząc wypustki zalążków nerwów wzrokowych,
 • po bokach głowy pojawiają się oczy w postaci dwóch czarnych plamek.

Co się zmienia u ciebie w 7 tygodniu ciąży?

Jeszcze bez trudu dopinasz dżinsy. Możesz już jednak silniej odczuwać objawy ciąży, takie jak:

 • poranne nudności,
 • zmęczenie,
 • ucisk na pęcherz.
Nie martw się – te typowe ciążowe dolegliwości wkrótce miną. W rozwianiu wątpliwości pomoże ci nasz kalendarz ciąży, przydatne mogą też być dobre poradniki ciążowe.

Ciąża to nie tylko wzmożony apetyt na jedzenie, ale też głód wiedzy! Aby być na bieżąco z tym, co się dzieje w twoim ciele teraz i czego możesz spodziewać się po porodzie, zaopatrz się w odpowiednie książki (przecież czasami połączenie z internetem szwankuje!):

Jak rośnie brzuch w 7 tygodniu ciąży?

7. tydzień ciąży to jeszcze nie czas na wymianę garderoby. Na wadze prawdopodobnie nic ci nie przybyło, a jeśli dokuczają ci nudności, być może nawet straciłaś kilka kilogramów. Twoja sylwetka powoli zaczyna się jednak zmieniać. Za chwilę zauważysz, że talia jest nieco szersza - to wynik rozszerzającej się macicy (obecnie jest ona wielkości małej cytryny). 

7 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Dostarczaj organizmowi składniki odżywcze, których najbardziej potrzebuje twoje dziecko w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Są to:

 • kwasy omega-3 – są konieczne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i układu krwionośnego. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie i tran;
 • białko, czyli główny budulec mięśni i innych tkanek. Dostarczą ci go ryby oraz chude mięso (najlepiej drób i wołowina);
 • kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym, m.in. cewy nerwowej. Prawdziwą jego kopalnią są zielone warzywa liściaste;
 • witamina D, niezbędna do budowy szkieletu i dotlenienia organizmu. Obfitują w nią tran oraz tłuste ryby, zwłaszcza łosoś, tuńczyk, śledź, makrela i sardynki;
 • witamina E, chroniąca przed poronieniem. Najwięcej tego składnika odżywczego dostarczą dodawane do sałatek oleje roślinne;
 • węglowodany, które są podstawowym źródłem energii. Staraj się, aby były to głównie węglowodany złożone obecne w pieczywie razowym, makaronie, kaszach i brązowym ryżu.
 • żelazo – jego niedobór w ciąży może wywołać anemię. Jedz jak najwięcej czerwonych i zielonych warzyw. Do codziennej diety włącz też orzechy i kasze, szczególnie gryczaną i jaglaną.  

Dieta na anemię w ciąży

Anemia początkowo nie daje żadnych objawów. Ale jeśli czujesz się nieustannie zmęczona i towarzyszą ci zawroty głowy – zrób morfologię. W przypadku zbyt niskiego poziomu hemoglobiny niezbędna będzie zmiana diety a nawet przyjmowanie preparatów z żelazem.
Dieta zapobiegająca anemii w ciąży

Co cię może niepokoić w 7 tygodniu ciąży?

Jesteś ostatnio przesadnie senna? Ciągle nie masz humoru? A może dostrzegłaś na bieliźnie ślady krwi? Czy jest się czego bać? 

 • Zmiany nastroju w ciąży – chwiejność emocjonalna i senność są typowymi objawami ciąży. Powodem tych dolegliwości jest burza hormonalna w twoim organizmie. Możesz temu zaradzić, dbając o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, rezygnując z picia kawy i nie zapominając o zbawiennym wpływie drzemek. 
 • Plamienie w ciąży – krwawienie ciążowe najczęściej zdarza się we wczesnym jej okresie. Nie stanowi zagrożenia, gdy jest wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy lub zmianami hormonalnymi w czasie, gdy zwykle występowała menstruacja. Plamienie wówczas jest wówczas krótkie i słabe. Krwawienie może być niebezpieczne, gdy jest obfite, brunatnoczerwone i towarzyszą mu bóle w podbrzuszu. Wówczas istnieje ryzyko poronienia, ciąży pozamacicznej (ektopowej) lub ciąży zaśniadowej. ​

7 tydzień ciąży – ciąża mnoga

Masz już za sobą pierwsze badanie USG i wyszło na nim, że jesteś w ciąży mnogiej? Przygotuj się do znacznie częstszych wizyt u ginekologa. Ciąża bliźniacza wiąże się z większym ryzykiem, dlatego musisz być badana regularnie. Najpierw co 2-3 tygodnie, a w 3. trymestrze nawet co tydzień. Czeka cię też więcej badań USG. W przypadku bliźniaków jednojajowych raz na dwa tygodnie, a w przypadku dwujajowych – raz na cztery. 
Uwaga! 7. tydzień ciąży to jednak zbyt wcześnie, by z całą pewnością stwierdzić, że na pewno urodzisz bliźniaki. Zdarza się, że jeden zarodek zostaje z czasem wchłonięty. 

Częste pytania w 7 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (13 ocen)

5.8

Popularne tematy