ubranka dla noworodka, ubranka dla niemowląt, ubranka dla niemowlaka
fot. Fotolia

Ciuszki dla niemowlaka

Jakie ubranka wybrać dla maleństwa, żeby były wygodne i nie podrażniły jego delikatnej skóry? Pytamy pediatrę Dr n. med. Marię Rudzińską-Chazan.
ubranka dla noworodka, ubranka dla niemowląt, ubranka dla niemowlaka
fot. Fotolia
Ubranka na pierwsze tygodnie życia malca kup jeszcze przed porodem. Potem nie będzie na to czasu! Wybierając maleńkie kaftaniki i body, pamiętaj, że skóra niemowlęcia jest cienka i pozbawiona warstwy rogowej, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Spowodować je mogą ubranka, a także twarde zatrzaski lub nieodpowiedni proszek do prania.

Jak ubierać noworodka?

Najlepiej w miękką bawełnianą koszulkę, śpioszki i kaftanik albo w body oraz pajacyk. Kompletując wyprawkę, nie kupuj wielu ubranek na 56 cm, gdyż malec szybko z nich wyrośnie. Zaopatrz się najwyżej w dwa takie komplety. W sklepach są też ubrania, na których podano wyłącznie wiek – np. od 0 do 3 miesięcy, co oznacza, że ciuszek pasuje na dziecko mierzące do 62 cm.
Redakcja poleca: Najlepsze ubranka dla niemowląt - film
Jak wybierać ubranka dla dzieci? W czym powinno spać niemowlę i w jaki sposób prawidłowo ubierać dziecko? Radzi nasz ekspert.

Ubranka powinny być trochę za duże czy akurat?

Przede wszystkim nie mogą krępować ruchów, swobodnie musi się pod nimi mieścić pieluszka. Za ciasne ubranko nie tylko utrudnia maleństwu swobodne poruszanie się, może także spowodować przyjmowanie nieprawidłowej pozycji.
Ciuszki nie powinny też być za luźne, bo gdy dziecko się porusza, nadmiar materiału może się zwijać i tworzyć uwierające zagniecenia. Zbyt długie nogawki śpiochów mogą plątać się wokół nóżek starszego niemowlęcia, co utrudnia naukę wstawania.

Jakiego typu zapięcia są najlepsze?

Nie powinny drapać ani uciskać skóry, a w ubrankach dla noworodków nie mogą być umieszczone na pleckach. Wygodne są koszulki, które zawiązuje się z boku. Body i bluzeczki wkładane przez głowę nie są najlepsze, gdyż małe dzieci nie lubią, gdy w ten sposób wciąga się im ciasne ubranko. Taki ciuszek przed zakładaniem trzeba rozciągnąć w rękach. Zmianę pieluszki ułatwią śpioszki zapinane w kroku. Jeśli ubranko ma guziki, sprawdź, czy są mocno przyszyte!

Czy wszystkie rzeczy muszą być bawełniane?

Dla noworodka najlepsza jest czysta bawełna. Dla starszych niemowląt bielizna (to, co ściśle przylega do ciała) też powinna być bawełniana. Śpioszki i pajacyki mogą mieć sztuczne domieszki – dzięki nim nie rozciągają się i nie deformują w praniu. Wybieraj jednak te, które mają nie więcej niż 20% domieszki. Unikaj rzeczy z weluru, ponieważ gorzej przepuszczają powietrze. Sweterki mogą być wykonane ze sztucznych włókien, gdyż nie dotykają skóry. Są praktyczniejsze i rzadziej wywołują uczulenia niż ciuszki wełniane.

Zobacz także: Wyprawka dla noworodka – lista obowiązkowa!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy