Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
fot. AdobeStock

Jak będzie wyglądać zakończenie roku szkolnego? Co ze świadectwami? MEN odpowiada

Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEN, poinformowała, że to od dyrekcji szkół będzie zależało, w jakiej formie i w jakim terminie uczniowie otrzymają świadectwa.
Milena Oszczepalińska
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
fot. AdobeStock
Wiadomo już, że nie ma szansy na powrót wszystkich uczniów do szkół jeszcze w tym roku szkolnym. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oznajmił, że do momentu zakończenia zajęć dydaktycznych ma być kontynuowane nauczanie zdalne. Kiedy zatem i jak uczniowie odbiorą swoje świadectwa szkolne? Możliwości jest kilka, a decyzję w tej sprawie mają podejmować dyrektorzy placówek.

Odbiór świadectw w roku szkolnym 2019/2020

Uczniowie i rodzice zastanawiają się, czy w czerwcu odbędzie się tradycyjne zakończenie roku szkolnego z rozdawaniem świadectw. Rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska przypomniała, że „zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach kończą się w tym roku szkolnym 26 czerwca”. Dodała też: „W tym dniu uczniom wydawane są świadectwa szkolne – 26 czerwca to data wpisywana na świadectwie promocyjnym. Po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw uczniom”.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

W jaki sposób dyrektorzy mogą przekazać uczniom świadectwa?

Jak wskazała rzeczniczka MEN, najważniejsze jest to, by dyrektorzy, ustalając tryb wydawania świadectw szkolnych, kierowali się troską o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. „Mając na uwadze obowiązujące ograniczenia spowodowane epidemią, w tym ograniczenie stacjonarnej pracy szkół i placówek, dyrektor może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym. Może on wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów. Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo również w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła” – wyjaśniła.

Ministerstwo Edukacji nie zamierza ustalać odgórnych wytycznych

Anna Ostrowska podkreśliła, że MEN nie będzie wyznaczał formy rozdawania świadectw obowiązującej dla całego kraju. „Nie będziemy wydawali dodatkowych wytycznych ani zaleceń w tej kwestii. Apelujemy do dyrektorów szkół i placówek o przestrzeganie zaleceń ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego”. Uczniowie muszą zatem śledzić, jaką decyzję w sprawie trybu i terminu rozdawania świadectw wyda dyrektor ich placówki.

W przypadku zakończenia roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów, które miało miejsce w kwietniu, było podobnie. Wówczas również to dyrektorzy szkół samodzielnie ustalali, kiedy i jak absolwenci mogli odbierać świadectwa ukończenia szkoły.

Źródło: interia.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy