brzoza
fot. Fotolia

Alergia na pyłki brzozy

Wiosna to trudny okres dla alergików. Pod koniec kwietnia i na początku maja silnie pyli brzoza. Pyłki brzozy to najczęstsza przyczyna kataru alergicznego i astmy wiosną.
Katarzyna Pinkosz
brzoza
fot. Fotolia
Pyłki brzozy bardzo często powodują alergię, ich stężenie w Polsce wiosną jest wysokie. Najbardziej niebezpieczne są pyłki brzozy dla mieszkańców miast. Brzozy rosnące w miastach w pobliżu ulic wydzialają więcej pyłków. Dodatkowo osoby mieszkające w miastach mają często zniszczony nabłonek dróg oddechowych w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza. Przez zniszczoną błonę śluzową łatwiej przenikają pyłki.

Jakie są objawy uczulenia na brzozę

Brzoza zaczyna gwałtownie pylić, dlatego objawy uczulenia na pyłki brzozy rozwijają się nagle i bardzo szybko ich stężenie w powietrzu są bardzo wysokie.
Objawy uczulenia na pyłek brzozy to głównie katar alergiczny, uczucie zatkanego nosa, kichanie, obfita wydzielina z nosa, swędzenie oczu, łzawienie oczu (alergiczne zapalenie spojówek). Może pojawić się duszność w klatce piersiowej, napadowy kaszel, świszczący oddech, czyli objawy astmy.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w kwietniu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, jakie pyłki unoszą się w powietrzu w kwietniu i nie daj się zaskoczyć.

Alergia krzyżowa

Alergeny pyłków brzozy często powodują alergię krzyżową. Często pojawia się zespół alergii jamy ustnej.
Pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową.
Osoby uczulone na pyłek brzozy bardzo często mają alergię na pyłek olszy i leszczyny. Często mają też alergię krzyżową na owoce i warzywa
Więcej o alergii krzyżowej oraz o tym, na co może jeszcze być uczulona osoba z alergią na pyłek brzozy zobacz: Alergia krzyżowa: co jeszcze może cię uczulać.

13 rad dla osób uczulonych na pyłki brzozy

 1. Sprawdź kalendarz pylenia roślin w Polsce.
 2. Sprawdzaj komunikaty dla alergików, kiedy można spodziewać się pylenia brzozy.
 3. Przed sezonem pylenia idź do alergologa. Zaleci leki, które zminimalizują objawy. Może zalecić rozpoczęcie przyjmowania leków przed rozpoczęciem sezonu pylenia, by uniknąć nieprzyjemnych objawów.
 4. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
 5. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu. 
 6. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
 7. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
 8. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
 9. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
 10. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
 11. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
 12. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze
 13. Po sezonie pylenia porozmawiaj z alergologiem na temat odczulania.

Czytaj też: Dobra wiadomość dla alergików: jest nowa metoda odczulania

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj