GRY
 
 

Witamina E – jak wpływa na płodność kobiety

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, zadbaj o to, by w twojej diecie zagościła witamina E. Zdaniem ekspertów wystarczy garść orzechów, by dostarczyć organizmowi dzienną dawkę witaminy, która wspomaga płodność kobiety.

witamina E na lepszą płodność, orzechy, kobieta
fot. Fotolia

Dlaczego witamina E jest ważna dla kobiety w trakcie starania o ciążę?

Witamina E ma działanie antyoksydacyjne, co w praktyce oznacza, że opóźnia proces starzenia się (dotyczy to także komórek jajowych). Odpowiedni poziom witaminy E w organizmie ma dobroczynny wpływ na owulację, rozwój komórek płciowych oraz zarodka. Witamina E odpowiada też za odpowiednią budowę endometrium, czyli błony wyściełającej macicę. Wielu ekspertów wspomina o tym, że witamina E pomaga uniknąć poronień. Niedobór witaminy E zmniejsza wydzielanie bardzo istotnego hormonu gonadotropowego – wpływającego na prawidłowe działanie narządów rozrodczych kobiety.

Sprawdź: Jakie badania zrobić po poronieniu
 
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Jaka dzienna dawka witaminy E jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę?

Zapotrzebowanie na witaminę E u kobiet w wieku 18-50 lat wynosi 15 mg na dobę.


Jakie produkty spożywcze zawierają witaminę E?

Witamina E znajduje się w oleju sojowym i z kiełków pszenicy, ziarnach zbóż, zielonolistnych warzywach (kapusta, szpinak, sałata), margarynie, migdałach, maśle, mleku, jajach, orzechach ziemnych i włoskich, kiełkach pszenicy.
 

Czy kobiety, które planują potomstwo powinny suplementować witaminę E?

Nadmiar tej witaminy może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, więc ewentualną decyzję o suplementacji tej witaminy podejmuje tylko lekarz. 

Dania bogate w witaminę E:

Przepis na bakłażana faszerowanego mięsem z indyka. Danie zawiera 11,3 mg witaminy E w porcjiPrzepis na pasztet wołowy z surówką. Danie zawiera 8,22 mg witaminy E w porcji


Więcej na temat:
Poznaj fazy cyklu miesiączkowego
Dlaczego warto jeść migdały przed zajściem w ciążę
W jakim miesiącu najlepiej zajść w ciążę?
Czy możesz mieć problem z płodnością - test

 
Doładuj
Przeładuj