witamina E na lepszą płodność, orzechy, kobieta
fot. Fotolia

Witamina E – jak wpływa na płodność kobiety

Jeśli próbujesz zajść w ciążę, zadbaj o to, by w twojej diecie zagościła witamina E. Zdaniem ekspertów wystarczy garść orzechów, by dostarczyć organizmowi dzienną dawkę witaminy, która wspomaga płodność kobiety.
Joanna Karwat
witamina E na lepszą płodność, orzechy, kobieta
fot. Fotolia

Dlaczego witamina E jest ważna dla kobiety w trakcie starania o ciążę?

Witamina E ma działanie antyoksydacyjne, co w praktyce oznacza, że opóźnia proces starzenia się (dotyczy to także komórek jajowych). Odpowiedni poziom witaminy E w organizmie ma dobroczynny wpływ na owulację, rozwój komórek płciowych oraz zarodka. Witamina E odpowiada też za odpowiednią budowę endometrium, czyli błony wyściełającej macicę. Wielu ekspertów wspomina o tym, że witamina E pomaga uniknąć poronień. Niedobór witaminy E zmniejsza wydzielanie bardzo istotnego hormonu gonadotropowego – wpływającego na prawidłowe działanie narządów rozrodczych kobiety.

Sprawdź: Jakie badania zrobić po poronieniu
 
Redakcja poleca: Polki zwlekają z macierzyństwem – film
Marzenia o powiększeniu rodziny kobiety realizują coraz później, ponieważ wcześniej szukają poczucia bezpieczeństwa. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba pań, które urodziły pierwsze dziecko, mając 35–39 lat, wzrosła w ciągu ostatnich lat o 70%.

Jaka dzienna dawka witaminy E jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę?

Zapotrzebowanie na witaminę E u kobiet w wieku 18-50 lat wynosi 15 mg na dobę.


Jakie produkty spożywcze zawierają witaminę E?

Witamina E znajduje się w oleju sojowym i z kiełków pszenicy, ziarnach zbóż, zielonolistnych warzywach (kapusta, szpinak, sałata), margarynie, migdałach, maśle, mleku, jajach, orzechach ziemnych i włoskich, kiełkach pszenicy.
 

Czy kobiety, które planują potomstwo powinny suplementować witaminę E?

Nadmiar tej witaminy może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, więc ewentualną decyzję o suplementacji tej witaminy podejmuje tylko lekarz. 

Dania bogate w witaminę E:

Przepis na bakłażana faszerowanego mięsem z indyka. Danie zawiera 11,3 mg witaminy E w porcjiPrzepis na pasztet wołowy z surówką. Danie zawiera 8,22 mg witaminy E w porcji


Więcej na temat:
Poznaj fazy cyklu miesiączkowego
Dlaczego warto jeść migdały przed zajściem w ciążę
W jakim miesiącu najlepiej zajść w ciążę?
Czy możesz mieć problem z płodnością - test

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy