Najpierw 5w1 i 6w1, a teraz... Wszystkie szczepionki w jednym zastrzyku!

Ta nowa metoda szczepień ma zminimalizować ból i ograniczyć liczbę zastrzyków... Lekarze przekonają rodziców?
Hanna Szczesiak
Szczepienie niemowlaka
fot. Fotolia
Jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć młodzi rodzice, jest wybór szczepionki dla dziecka. Decydować się na bezpłatne szczepienia zgodnie z obowiązkowym kalendarzem szczepień czy zamiast nich wybrać szczepionki skojarzone? Mamy dobrą wiadomość dla rodziców, którzy wybierają opcję nr 2: naukowcy pracują nad szczepionką, która pozwoli podać dziecku wszystkie dawki szczepionek w jednym zastrzyku!

Nowy typ szczepionki skojarzonej

Badacze z Massachusetts Institute of Technology opracowują mikroskopijne kapsułki, które stopniowo uwalniają zamknięte w nich dawki szczepionek. Kapsułki są wykonane z biodegradowalnego polimeru i umożliwiają wstrzyknięcie kilku różnych szczepionek przeciwko różnym chorobom w tym samym czasie. "Gdy kapsułka przedostanie się do organizmu, pozostaje zamknięta. Otwiera się dopiero o określonym czasie i wtedy uwalnia szczepionkę lub lek. To ekscytujące, bo jednorazowo możemy wstrzyknąć różne kapsułki wypełnione wszystkimi szczepionkami. To aż 10 do 20 szczepionek w jednym zastrzyku" – wyjaśnia Ana Jaklenec, badaczka MIT.
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Szansa dla dzieci i osób przewlekle chorych

Twórcy metody zapewniają, że podawanie szczepionek w formie kapsułek eliminuje konieczność wielokrotnego wykonywania zastrzyków u dzieci. Dodają, że ta metoda sprawdza się również w przypadku leków podawanych w formie zastrzyku. Lekarze mogliby korzystać z tego sposobu przy podawaniu leków pacjentom chorującym na cukrzycę czy alergikom. Naukowcy dodają jednak, że jedną z wad jednorazowych zastrzyków jest brak możliwości wstrzymania kolejnej dawki, jeśli zajdzie taka potrzeba – np. gdy u dziecka wystąpi infekcja wirusowa i szczepienie będzie niewskazane lub gdy wystąpi uczulenie na pierwszą dawkę leku.

Co myślicie o takim typie szczepionki? Gdyby była taka możliwość, podałybyście dziecku jedną szczepionkę zamiast kilku?

Zobacz także: Obowiązkowy kalendarz szczepień dla dzieci do 18 lat

Źródło: thebump.com, rynekaptek.pl

Ocena (26 ocen)

2.1
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC