GRY
 
 

Wyjeżdżasz z dzieckiem w podróż? Macie już EKUZ?

NFZ zdecydowanie namawia do wyrobienia takiej karty. Dzięki niej, będziecie w czasie wyprawy zdecydowanie spokojniejsi o zdrowie dzieci i własne portfele!

dziecko wakacje
fot. Fotolia
Często wiele osób obawia się w czasie wojaży wakacyjnych kontuzji, skaleczeń, czy złamań. Nie wszyscy mają wykupione ubezpieczenie, więc obawa o wysokie koszty leczenia jest w pełni uzasadniona. Opłaty za pomoc medyczną w niektórych krajach, są naprawdę horrendalne.
NFZ przypomina tym wszystkim, którzy jeszcze nie wyrobili karty EKUZ, żeby przed wizytą w krajach Unii Europejskiej, oraz Szwajcarii, Norwegii, czy Islandii, postarali się o nią.

Co to jest EKUZ?

„EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.”- czytamy na stronie NFZ.

Przeczytaj: Ubezpiecz rodzinę na wakacje.

Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Kto może ją zdobyć?

Karta przysługuje każdej osobie dorosłej i dziecku, jeżeli ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Oczywiście karta działa na takich zasadach, jakie panują w danym państwie. Jeżeli pomoc medyczna finansowana jest z budżetu państwowego, tak jak w Polsce, możemy korzystać z EKUZ. Jeżeli jednak w danym kraju panują inne zasady (np. część badań wykonywana jest bezpłatnie), to my także za nie zapłacimy.

Jak ją wyrobić?

Należy ściągnąć wniosek ze strony nfz.gov.pl, wypełnić go i złożyć w którymś oddziale. Nie jest to trudne i nie zajmuje wiele czasu. Czas oczekiwania na kartę nie jest długi, można ją otrzymać w oddziale NFZ, lub poprosić o przesłanie na adres domowy. 

Kartę EKUZ naprawdę warto mieć ze sobą w czasie dalekich wypraw, zwłaszcza z małym dzieckiem, które może rozchorować się w każdej chwili. Tym bardziej, że jej wyrobienie nic nas nie kosztuje, a wiele możemy zaoszczędzić. Dowiedźcie się o kartę w najbliższym punkcie NFZ.
Szerokiej drogi!

Przeczytaj także: Cała prawda o podróżowaniu z dzieckiem!
Doładuj
Przeładuj