lockdown - wyjątki w ograniczeniach
fot. Adobe Stock

Nowe obostrzenia do 9 kwietnia! Zamknięte żłobki i przedszkola!

Przekroczyliśmy granicę 30 tysięcy zachorowań dziennie, dlatego zgodnie z zapowiedziami, rząd ogłosił nowe obostrzenia, które obejmują zamknięcie salonów kosmetycznych, wielkopowierzchniowych sklepów meblowych oraz obniżenie limitu
Aleksandra Zaborowska
lockdown - wyjątki w ograniczeniach
fot. Adobe Stock
25 marca Ministerstwo Zdrowia odnotowało rekordową liczbę 34 151 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 107 osób, a z powodu koronawirusa wraz z chorobami współistniejącymi - 413. Premier i minister Niedzielski podkreślili, że znajdujemy się w najcięższym punkcie pandemii - znacznie cięższym niż druga fala, z którą mierzyliśmy się jesienią.

W ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się pogłoski, że zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, a także kościoły. Premier już parę dni temu poinformował, że nowe restrykcje będą obowiązywać w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc i tygodniu po świętach. Osoby z otoczenia obozu rządzącego poinformowały także media, że rząd rozważa wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, aby móc znacząco zaostrzyć strategię walki z wirusem. 

„Nikt dzisiaj tego nie chce, ale i na taką możliwość dzisiaj trzeba być przygotowanym” - powiedział ważny minister w rządzie premiera Morawieckiego w rozmowie z portalem Onet.

Konferencja premiera i ministra zdrowia - 25 marca

Podczas konferencji prasowej, premier Morawiecki podkreślił, że służba zdrowia zbliża się do poziomu niewydolności: zajęte jest obecnie 75% bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19, jak i 75% respiratorów. Premier zaapelował więc o spędzenie najbliższych świąt wielkanocnych w ścisłym gronie domowników i o przejście na pracę zdalną. 

Pogłoski o wprowadzeniu stanu wyjątkowego bądź zupełnym zamknięciu kościołów okazały się jednak nieprawdziwe.

Jak będą wyglądać nowe obostrzenia?

Regulacje będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia.

Handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (pow. 2000 m kw.) zostaną zamknięte, galerie handlowe pozostają zamknięte (poza sklepami spożywczymi, aptekami, drogeriami).

W sklepach do 100 m kw. może przebywać jedna osoba na 15 m kw.
  Kościoły: max. 1 osoba na 20 metrów kw. przy zachowaniu odstępów 1,5 metra.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie: zamknięte do 9 kwietnia.

Żłobki i przedszkola: zamknięte do 9 kwietnia - wyjątkiem są jedynie dzieci rodziców wykorzystujących zawód medyczny bądź są członkami służb mundurowych.

Sport: zamknięte siłownie, pływalnie, ścianki wspinaczkowe, korty tenisowe, obiekty sportowe otwarte wyłącznie dla sportowców zawodowych.

Źródło: Onet, gov.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy