lockdown - wyjątki w ograniczeniach
fot. Adobe Stock

Nowe obostrzenia do 9 kwietnia! Zamknięte żłobki i przedszkola!

Przekroczyliśmy granicę 30 tysięcy zachorowań dziennie, dlatego zgodnie z zapowiedziami, rząd ogłosił nowe obostrzenia, które obejmują zamknięcie salonów kosmetycznych, wielkopowierzchniowych sklepów meblowych oraz obniżenie limitu
Aleksandra Zaborowska
lockdown - wyjątki w ograniczeniach
fot. Adobe Stock
25 marca Ministerstwo Zdrowia odnotowało rekordową liczbę 34 151 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 107 osób, a z powodu koronawirusa wraz z chorobami współistniejącymi - 413. Premier i minister Niedzielski podkreślili, że znajdujemy się w najcięższym punkcie pandemii - znacznie cięższym niż druga fala, z którą mierzyliśmy się jesienią.

W ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się pogłoski, że zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, a także kościoły. Premier już parę dni temu poinformował, że nowe restrykcje będą obowiązywać w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc i tygodniu po świętach. Osoby z otoczenia obozu rządzącego poinformowały także media, że rząd rozważa wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, aby móc znacząco zaostrzyć strategię walki z wirusem. 

„Nikt dzisiaj tego nie chce, ale i na taką możliwość dzisiaj trzeba być przygotowanym” - powiedział ważny minister w rządzie premiera Morawieckiego w rozmowie z portalem Onet.

Konferencja premiera i ministra zdrowia - 25 marca

Podczas konferencji prasowej, premier Morawiecki podkreślił, że służba zdrowia zbliża się do poziomu niewydolności: zajęte jest obecnie 75% bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19, jak i 75% respiratorów. Premier zaapelował więc o spędzenie najbliższych świąt wielkanocnych w ścisłym gronie domowników i o przejście na pracę zdalną. 

Pogłoski o wprowadzeniu stanu wyjątkowego bądź zupełnym zamknięciu kościołów okazały się jednak nieprawdziwe.

Jak będą wyglądać nowe obostrzenia?

Regulacje będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia.

Handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (pow. 2000 m kw.) zostaną zamknięte, galerie handlowe pozostają zamknięte (poza sklepami spożywczymi, aptekami, drogeriami).

W sklepach do 100 m kw. może przebywać jedna osoba na 15 m kw.
  Kościoły: max. 1 osoba na 20 metrów kw. przy zachowaniu odstępów 1,5 metra.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie: zamknięte do 9 kwietnia.

Żłobki i przedszkola: zamknięte do 9 kwietnia - wyjątkiem są jedynie dzieci rodziców wykorzystujących zawód medyczny bądź są członkami służb mundurowych.

Sport: zamknięte siłownie, pływalnie, ścianki wspinaczkowe, korty tenisowe, obiekty sportowe otwarte wyłącznie dla sportowców zawodowych.

Źródło: Onet, gov.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy