fot. Edipresse

Zabawki dla bobasa

Czy zabawka elektroniczna, która wydaje odgłosy i błyska światełkami, jest dobra dla bobasa? Czy taka zabawka może zaburzyć rozwój dziecka?
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
fot. Edipresse
Kupiłam siedmiomiesięcznej córeczce zabawkę elektroniczną, która wydaje odgłosy i błyska światełkami. Czy taka zabawka może zaburzyć rozwój dziecka? Czy błyskające światełka mogą uszkodzić wzrok? Słyszałam, że może to doprowadzić do padaczki? Mariola
 
Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i dotychczasowy rozwój nie budził niepokoju, myślę, że zabawka z błyskającymi światełkami nie powinna zrobić dziecku krzywdy, zwłaszcza jeśli jest to zabawka renomowanej firmy dbającej np. o częstotliwość, z jaką migają światełka. Lepiej jednak nie zostawiać malucha samego, gdy bawi się taką zabawką, a także nie pozwalać, by bawił się nią dłużej niż kilka minut – wzrok atakowany migającym światłem może się męczyć.

Warto pamiętać, że tego typu zabawki doskonale stymulują, przyspieszają rozwój narządu słuchu oraz wzroku, wzmagają odruch orientacyjny – maluch szuka źródła dźwięku lub koloru, czasem pomagają nauczyć się raczkować (gdy dziecko chce dotrzeć do przedmiotu przykuwającego jego uwagę).

Czytaj także: Zabawka dla niemowlaka.

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy