fot. Edipresse

Zabawki dla bobasa

Czy zabawka elektroniczna, która wydaje odgłosy i błyska światełkami, jest dobra dla bobasa? Czy taka zabawka może zaburzyć rozwój dziecka?
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
fot. Edipresse
Kupiłam siedmiomiesięcznej córeczce zabawkę elektroniczną, która wydaje odgłosy i błyska światełkami. Czy taka zabawka może zaburzyć rozwój dziecka? Czy błyskające światełka mogą uszkodzić wzrok? Słyszałam, że może to doprowadzić do padaczki? Mariola
 
Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i dotychczasowy rozwój nie budził niepokoju, myślę, że zabawka z błyskającymi światełkami nie powinna zrobić dziecku krzywdy, zwłaszcza jeśli jest to zabawka renomowanej firmy dbającej np. o częstotliwość, z jaką migają światełka. Lepiej jednak nie zostawiać malucha samego, gdy bawi się taką zabawką, a także nie pozwalać, by bawił się nią dłużej niż kilka minut – wzrok atakowany migającym światłem może się męczyć.

Warto pamiętać, że tego typu zabawki doskonale stymulują, przyspieszają rozwój narządu słuchu oraz wzroku, wzmagają odruch orientacyjny – maluch szuka źródła dźwięku lub koloru, czasem pomagają nauczyć się raczkować (gdy dziecko chce dotrzeć do przedmiotu przykuwającego jego uwagę).

Czytaj także: Zabawka dla niemowlaka.

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy