dziewczynka tańczy
fot. fotolia.com

Jak można zorganizować gordonki w domu?

Gordonki to zajęcia umuzykalniające dla dzieci, które prowadzą wykwalifikowani instruktorzy. Znają oni metodę stworzoną przez Edwarda E. Gordona. Gdy nie możesz uczestniczyć w gordonkach, przeczytaj, jak można zorganizować dziecku podobne zajęcia w domu.
Adela Prochyra
dziewczynka tańczy
fot. fotolia.com
Oczywiście, najłatwiej jest powtórzyć w domu pewne elementy zajęć, w których rodzic uczestniczył razem z dzieckiem przynajmniej kilka razy. Jest to nawet zalecane, aby dzieci, które chodzą na gordonki 1-2 w tygodniu, kontynuowały zabawę w domu. Świetnie, jeżeli rodzic lub opiekun dobrze radzi sobie ze śpiewaniem. A nawet, gdy rodzice nie mają muzycznego przygotowania, rozwijanie muzycznego świata dziecka żywym śpiewem to zawsze jest dobry pomysł.

Czy można zorganizować gordonki w domu?

Beata Michalik, certyfikowana instruktorka zajęć gordonowskich, mówi, że żeby rozwijać umiejętności dziecka według określonej metody, logiczne jest, że trzeba ją dobrze znać. W teorii Gordona chodzi przede wszystkim o to, aby otwierać dzieci na żywą muzykę. Czy zatem warto śpiewać dziecku? Zawsze warto! Samo śpiewanie nie powinno się jednak nazywać zajęciami gordonowskimi. Z zajęć gordonowskich warto jednak zapożyczyć zabawy, które wspaniale rozwijają zmysły dziecka.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

Jak przebiegają zajęcia gordonowskie?

1.    Oswojenie się z  salą – trwa ok. 10-15 minut. Jest to czas na swobodną zabawę i oswojenie się z nowym miejscem. W tym czasie muzyka jest puszczana z płyty. 
2.    Piosenka na powitanie – Rozpoczynajka. Śpiewa się ją stojąc w kole z innymi dziećmi i rodzicami i delikatnie się kołysząc. 
3.    Zabawy: śpiewanki i rymowanki, którym towarzyszy ciągły płynny ruch.
4.    Piosenka na zakończenie
5.    10-15 minut na swobodną zabawę i "ochłonięcie" po zajęciach.

Propozycje zabaw na zajęciach gordonowskich

W trakcie zajęć gordonowskich wykorzystywane są różne rekwizyty:
  • Chusty, którymi przykrywa się główkę dziecka i delikatnie zdejmuje; można je też wykorzystać np. do zrobienia wiatru – towarzyszy temu dźwięk szszszsz,
  • Liny, które dorośli i starsze dziecko przeciągają do rytmu piosenki, a niemowlęta można na nich posadzić, żeby czuły fakturę np. pod pupą czy kolankami,
  • Duże piłki, na których kładzie się dziecko i delikatnie "huśta" wprzód i w tył, do melodii,
  • Woreczki z grochem, które przekłada się z ręki do ręki, a pod koniec piosenki rzuca na podłogę
Propozycje zabaw gordonowskich można podejrzeć na niezawodnym YouTubie. Są tam dostępne np. lekcje pokazowe różnych szkół i klubów, które mają w swojej ofercie gordonki. Oto nasze wybory: 

1. Zajęcia metodą Gordona cz. 1
2. Zajęcia metodą Gordona cz. 2
3. Europejskie Seminarium Gordonowskie dzień polski 1/2
4. Europejskie Seminarium Gordonowskie dzień polski 2/2

Pamiętajmy, że w centrum zajęć gordonowskich jest piosenka! Dużą ich wartością jest także kontakt z innymi dziećmi i rodzicami.

Czytaj też: Dziecko słuchając muzyki szybciej zaczyna mówić
Oceń artykuł

Ocena 3 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy