Zapalenie spojówek u dzieci
fot. AdobeStock

Zapalenie spojówek u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Przyczyn zapalenia spojówek u dzieci może być wiele, najczęściej są to wirusy, grzyby, alergie lub nadmierne nasłonecznienie, także zimą.
Milena Oszczepalińska
Zapalenie spojówek u dzieci
fot. AdobeStock
Zapalenie spojówek u dzieci może zaczynać się nagle – jeszcze wczoraj maluch był zdrowy, a dziś obudził się z zaczerwienionymi, ropiejącymi oczami. Dowiedz się, co może być przyczyną tej dolegliwości i jak pomóc dziecku.

Spis treści:

Czym jest zapalenie spojówek?

To nic innego jak stan zapalny błony śluzowej, która znajduje się od wewnętrznej strony powieki i na części gałki ocznej. W wyniku powstania stanu zapalnego, oczy dziecka stają się mocno zaczerwienione. O chorobie świadczą też inne objawy.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Jak objawia się zapalenie spojówek u dziecka?

Dolegliwość tę dość łatwo można rozpoznać, ponieważ daje ona wyraźne, niestety uciążliwe objawy, takie jak:
 • zaczerwienienie oka;
 • swędzenie oka;
 • pieczenie oka.
W ostrym przebiegu zapalenie pojawiają się też:
Wygląd wydzieliny wskazuje na to, jakiego typu jest to zapalenie. Bakteryjne zapalenie spojówek cechuje wydzielina w kolorze zielonkawym, wirusowe – wydzielina wodnista, bezbarwna, a alergiczne – biała i lepka.

Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Powodów tej dolegliwości może być bardzo wiele. Wśród nich wymienić należy:
 • alergie na pyłki, kurz, pleśń,
 • infekcję wirusową, bakteryjną,
 • działanie silnego wiatru lub słońca,
 • długie przebywanie przed monitorem komputera,
 • przebywanie w zadymionym pomieszczeniu,
 • narażenie oka na suche, gorące powietrze,
 • kontakt z silnie zanieczyszczonym powietrzem,
 • stosowanie kropli do oczu zawierających konserwanty,
 • dostanie się ciała obcego do oka. 

Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci

W większości przypadków stan zapalny w oku objawia się podobnie. Jednak są pewne cechy charakterystyczne, związane z konkretnym rodzajem zapalenia.

Alergiczne zapalenie spojówek

Dziecko uczulone na sierść zwierząt, kurz lub pyłki roślin jest znacznie bardziej narażone na zapalenie spojówek. Alergiczne zapalenie spojówek może być sezonowe (np. w okresie pylenia traw), całoroczne lub ostre (gdy alergen w dużej ilości dostanie się do oka).

Bakteryjne zapalenie spojówek

Charakteryzuje je ropna wydzielina oraz przekrwienie oczu. Poza tym chory może odczuwać bóle głowy, senność, brak apetytu. Dodatkowym problemem przy bakteryjnym zapaleniu spojówek jest nadmierna wrażliwość na światło.

Wirusowe zapalenie spojówek

Szczególną uciążliwością w tym przypadku jest uczucie, jakby w oku znajdowało się jakieś ciało obce, np., ziarenko piasku. Chore oko dodatkowo mocno łzawi. Wirusowe zapalenie spojówek daje poza tym objawy przypominające przeziębienie. Może również towarzyszyć mu zapalenie ucha środkowego lub gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Choć stan zapalny zazwyczaj mija samoistnie po około 7 dniach, nie należy go bagatelizować z uwagi na możliwe powikłania. Poza tym objawy zapalenia są tak uciążliwe, że warto starać się je łagodzić, by przynieść ulgę maluchowi. Można w tym celu:
 • stosować ziołowe kompresy na oczy (ze świetlika, rumianku, nagietka),
 • przemywać oczy gazikiem nasączonym ciepłą wodą (by usunąć wydzielinę),
 • stosować kompresy z roztworu soli,
 • zakraplać oczy solą fizjologiczną.
W przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie lekarz może zalecić stosowanie kropli lub maści z antybiotykiem.

Na alergiczne zapalenie spojówek konieczne bywa natomiast przyjmowanie leków przeciwhistaminowych oraz unikanie kontaktu z alergenem.

Czy można wychodzić na dwór z dzieckiem, które ma zapalenie spojówek?

Nie ma bezwzględnego zakazu wychodzenia na dwór przy tej dolegliwości, jednak należy pamiętać o tym, że słońce i wiatr mogą dodatkowo wzmocnić objawy. Jeśli więc dziecko musi wyjść z domu, powinno mieć osłonięte oczy czapką z daszkiem i okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV. Nie powinno natomiast przebywać w pomieszczeniach zamkniętych, w których znajdują się inne dzieci, ponieważ zapaleniem spojówek można zarazić się przez dotyk.
Ważne jest, by dziecko nigdy nie dotykało okolic oczu brudnymi rękami, gdy przebywa np. na sali zabaw, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo może nabawić się zapalenia spojówek.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy