Zapalenie spojówek u dzieci
fot. AdobeStock

Zapalenie spojówek u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie spojówek u dzieci może mieć wiele przyczyn: najczęściej są to wirusy, grzyby, alergie lub nadmierne nasłonecznienie, także zimą. O ile zapalenie spojówek nie jest alergiczne lub bakteryjne, pomóc mogą domowe metody.
Milena Oszczepalińska
Zapalenie spojówek u dzieci
fot. AdobeStock
Zapalenie spojówek u dzieci może zaczynać się nagle – jeszcze wczoraj maluch był zdrowy, a dziś obudził się z zaczerwienionymi, ropiejącymi oczami. Przyczyny mogą być różne: od długiego czasu spędzanego przed monitorem aż po infekcję wirusową. Dowiedz się, jakie są rodzaje zapalenia spojówek i jak możesz pomóc dziecku.

Spis treści:
 1. Zapalenie spojówek u dzieci
 2. Objawy zapalenia spojówek
 3. Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci
 4. Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci
  • Alergiczne
  • Bakteryjne
  • Wirusowe
 5. Leczenie zapalenia spojówek u dzieci
  • Domowe sposoby na zapalenie spojówek u dziecka
 6. Zapalenie spojówek u dziecka - czy można wychodzić na dwór?

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek to nic innego jak stan zapalny błony śluzowej, która znajduje się od wewnętrznej strony powieki i na części gałki ocznej. W wyniku powstania stanu zapalnego, oczy dziecka stają się mocno zaczerwienione. O chorobie świadczą też inne objawy.

Zapalenie spojówek u dzieci - objawy

Zapalenie spojówek dość łatwo można rozpoznać, ponieważ daje ona wyraźne uciążliwe objawy, takie jak:
 • zaczerwienienie oka
 • swędzenie oka
 • pieczenie oka.
W ostrym przebiegu zapalenia spojówek pojawiają się też:
Bakteryjne zapalenie spojówek cechuje wydzielina w kolorze zielonkawym, wirusowe – wydzielina wodnista, bezbarwna, a alergiczne – biała i lepka.

Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Powodów tej dolegliwości może być bardzo wiele. Wśród nich wymienić należy:
 • alergie na pyłki, kurz, pleśń,
 • infekcję wirusową, bakteryjną,
 • działanie silnego wiatru lub słońca,
 • długie przebywanie przed monitorem komputera,
 • przebywanie w zadymionym pomieszczeniu,
 • narażenie oka na suche, gorące powietrze,
 • kontakt z silnie zanieczyszczonym powietrzem,
 • stosowanie kropli do oczu zawierających konserwanty,
 • dostanie się ciała obcego do oka. 

Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci

W większości przypadków stan zapalny w oku objawia się podobnie. Jednak są pewne cechy charakterystyczne, związane z konkretnym rodzajem zapalenia:

Alergiczne zapalenie spojówek

Dziecko uczulone na sierść zwierząt, kurz lub pyłki roślin jest znacznie bardziej narażone na zapalenie spojówek. Alergiczne zapalenie spojówek może być sezonowe (np. w okresie pylenia traw), całoroczne lub ostre (gdy alergen w dużej ilości dostanie się do oka).
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Bakteryjne zapalenie spojówek

Charakteryzuje je ropna wydzielina oraz przekrwienie oczu. Poza tym chory może odczuwać bóle głowy, senność, brak apetytu. Dodatkowym problemem przy bakteryjnym zapaleniu spojówek jest nadmierna wrażliwość na światło.

Wirusowe zapalenie spojówek

Szczególną uciążliwością w tym przypadku jest uczucie, jakby w oku znajdowało się jakieś ciało obce, np., ziarenko piasku. Chore oko dodatkowo mocno łzawi. Wirusowe zapalenie spojówek daje poza tym objawy przypominające przeziębienie. Może również towarzyszyć mu ból ucha lub gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Jak leczyć i jak długo trwa zapalenie spojówek u dzieci? Choć stan zapalny zazwyczaj mija samoistnie po około 7 dniach, nie należy go bagatelizować z uwagi na możliwe powikłania. Poza tym objawy zapalenia są tak uciążliwe, że warto starać się je łagodzić, by przynieść ulgę maluchowi.

W przypadku zapalenia wywołanego przez bakterie lekarz może zalecić stosowanie kropli lub maści z antybiotykiem.

Na alergiczne zapalenie spojówek konieczne bywa natomiast przyjmowanie leków przeciwhistaminowych oraz unikanie kontaktu z alergenem.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek u dziecka

Co na zapalenie spojówek u dzieci? Większość metod, które możesz wypróbować to domowe sposoby. Jak zniwelować nieprzyjemne objawy zapalenia spojówek:
 • stosować ziołowe kompresy na oczy (ze świetlika, rumianku, nagietka),
 • przemywać oczy gazikiem nasączonym ciepłą wodą (by usunąć wydzielinę),
 • stosować kompresy z roztworu soli,
 • zakraplać oczy solą fizjologiczną.

Zapalenie spojówek u dziecka - czy można wychodzić na dwór?

Nie ma bezwzględnego zakazu wychodzenia na dwór przy tej dolegliwości, jednak należy pamiętać o tym, że słońce i wiatr mogą dodatkowo wzmocnić objawy. Jeśli więc dziecko musi wyjść z domu, powinno mieć osłonięte oczy czapką z daszkiem i okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV. Zapalenie spojówek jest jednak zaraźliwe przez dotyk, dlatego maluch nie powinien przebywać w pomieszczeniach zamkniętych, w których znajdują się inne dzieci - tak więc zapalenie spojówek a przedszkole się wykluczają. Pozostaw dziecko w domu na kilka dni, aby na pewno nie zaraziło nikogo z kolegów.
Ważne jest, by dziecko nigdy nie dotykało okolic oczu brudnymi rękami, gdy przebywa np. na sali zabaw, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo może nabawić się zapalenia spojówek.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy