GRY
 
 

Zdrowa dieta - to wcale nie jest trudne!

Nie musisz mieć góry pieniędzy ani spędzać całych dni w kuchni, by karmić dziecko zdrowo. Tak naprawdę to bardzo proste.

dziecko, jedzenie
fot. Panthermedia

 Sprawdż dlaczego trzeba karmić dzieci zdrowo? 

1. Nie dawaj „do spróbowania” tego, co szkodzi

Małe dziecko nie powinno jeść (ani nawet próbować, bo po co?) dań typu fast food, słodkich napojów gazowanych, grzybów, wysoko przetworzonej żywności (np. zup w proszku).
Redakcja poleca: Czy kobiecie w ciąży wystarczy kwas foliowy z jedzenia? - tłumaczy dietetyk
Od pewnego czasu mamy do czynienia z nowym trendem – kobiety w ciąży zamiast łykać preparaty z witaminami i minerałami, wybierają zdrową dietę. To nie jest bezpieczne rozwiązanie, bo niektóre składniki odżywcze musimy uzupełniać, przyjmując tabletki.

2. Postaw na jakość... 

Wszystko, co ląduje na talerzu smyka powinno być świeże, wartościowe i jak najmniej przetworzone. Im więcej różnych E i tajemniczo brzmiących nazw (takich jak np. E621 glutaminian sodu – wzmacniacz smaku, tym więcej chemii. Warto uważać - wiele produktów kusi "zdrowo" kojarzącymi się nazwami, ale po bliższych oględzinach okazuje się, że to tylko chwyt reklamowy. Lepiej także nie liczyć na to, że najtańsza mielonka  jest super wędliną, bo nie jest. Zdrowe jedzenie nie musi jednak być drogie. Podstawowe produkty (mleko, jajka, mąka, warzywa sezonowe itd) nie kosztują więcej niż mrożona pizza albo wielka butla coli.

3....i  różnorodność

To najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Jeśli podczas śniadania kładziesz na kanapce plasterki pomidora, na obiad daj coś innego, np. rzodkiewki, czy brokuły.

4. Zdrowo przyrządzaj

Gotuj (zwłaszcza na parze, np. w nakładanym na garnek sitku  - dzięki temu nie pozwolisz uciekać witaminom), piecz. Unikaj smażenia, w każdym razie nie rób tego często. 

5. Nie rozdrabniaj potraw dłużej, niż to jest konieczne

Dziecko powinno uczyć się żuć i gryźć. Podawanie papek dzieciom, które nie są już niemowlętami, to nieporozumienie. 

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!