ceny za żłobek wzrosną
fot. Adobe Stock

Żłobki będą droższe? Rodzinny Kapitał Opiekuńczy może spowodować podwyżki

Bardzo możliwe, że ceny za opiekę w żłobkach wzrosną, i to niemało. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przewiduje m.in. dopłaty w wysokości 400 zł do żłobków na pierwsze lub jedyne dziecko. Samorządy chcą wykorzystać tę sytuację i wprowadzić podwyżki.
Magdalena Drab
ceny za żłobek wzrosną
fot. Adobe Stock
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to m.in. 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko oraz dopłaty do żłobków – rodzice będą mogli skorzystać ze wsparcia już od kwietnia 2022 roku. Tymczasem niektóre samorządy planują podnieść ceny za żłobki, by dostać więcej pieniędzy. 

Wzrosną ceny żłobków?

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym została uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu. Dopłaty do żłobków nie będą mogły być wyższe niż żłobkowe czesne, a maksymalnie mają wynosić 400 zł. Obecnie ceny w wielu gminnych żłobkach są niższe niż 200 zł, a część samorządów jeszcze do nich dopłaca.

„Miesięczna opłata za opiekę wynosi 199 zł. W związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym aktualnie analizowana jest możliwość podniesienia opłat w żłobkach gminnych” – powiedział gazecie „Rzeczpospolita” Przemysław Cichy, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

Rodzice nie odczują podwyżek, o ile ceny za żłobki nie wzrosną ponad maksymalną sumę dopłat. Dlaczego? Po uwzględnieniu dopłat w placówkach, w których czesne jest niższe lub równe kwocie dofinansowania, rodzice zapłacą jedynie za wyżywienie malucha. Tam, gdzie opłata za żłobek wynosi więcej niż 400 zł, rodzice w danym miesiącu zapłacą różnicę między wysokością czesnego a dofinansowaniem.

Źródło: Business Insider

Zobacz też:
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy