Żmija ukąsiła dziecko na popularnym beskidzkim szlaku. 12 latek trafił do szpitala!
fot. Adobe Stock

Żmija ukąsiła dziecko na popularnym szlaku w Beskidach. Chłopiec trafił do szpitala!

Na szlaku między Dębowcem a Szyndzielnią chłopca ukąsiła żmija. Musieli interweniować ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, a chłopca trzeba było przetransportować do szpitala.
Joanna  Biegaj
Żmija ukąsiła dziecko na popularnym beskidzkim szlaku. 12 latek trafił do szpitala!
fot. Adobe Stock
W weekend w Beskidach żmija ukąsiła dziecko, był to jeden z poważniejszych wypadków w ciągu ostatnich dni. Tego felernego weekendu ratownicy byli wzywani aż do 18 zdarzeń, podczas całego tygodnia było ich więcej - 28. Niedawno ratownicy pomagali 5-letniemu dziecku z urazem głowy, musieli też interweniować podczas kilkunastu wypadków rowerowych.

Żmija ukąsiła 12-letniego chłopca

Kończący się sezon i piękna pogoda sprzyja górskim wyprawom, w związku z tym na szlakach jest wielu turystów, a ratownicy mają sporo pracy. W ostatni weekend na szlaku pomiędzy Dębowcem, a Szyndzielnią w Bielsku-Białej żmija ukąsiła 12-letniego chłopca.  

„Ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia, zabezpieczyli dziecko i zwieźli do miejsca, z którego karetką zostało zabrane do szpitala" - poinformował dyżurny ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR. 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Ukąszenie przez  żmiję 

Żmija zygzakowata występuje na podmokłych fragmentach lasu, wśród rumowisk skalnych, na obrzeżach bagien oraz wilgotnych łąkach i torfowiskach, zazwyczaj w miejscach dobrze naświetlonych. Najczęściej kroki turysty odstraszają żmiję, jeśli jednak nie ma drogi ucieczki – atakuje. 

Co robić, jeśli na szlaku zobaczysz żmiję? „Należy zachować dystans co najmniej jednego metra, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie drażnić żmii. Wtedy żmija nie zaatakuje” - mówi przedstawiciel nadleśnictwa. 

„W większości przypadków ukąszenie żmii prowokuje człowiek, drażniąc ją lub próbując chwytać. Gady te są od nas dużo bardziej ostrożne i unikają jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi. Nigdy bez powodu nie atakują człowieka, a ich ewentualna agresja jest spowodowana wyłącznie strachem czy zaskoczeniem nagłą sytuacją” – dodają leśnicy. 

Węże w polskich lasach

W Polsce są cztery gatunki węży, jeden z nich to dusiciel – wąż Eskulapa. Jest jedynym dusicielem w naszym kraju, ale oprócz tego potrafi...świetnie wspinać się po drzewach! Cechą charakterystyczna tego gada jest dziewięć dużych łusek na głowie, jego długość może wynosić nawet 2 metry! Gatunek ten występuje w Bieszczadach. Pamiętajcie zatem, żeby uważać, zarówno na żmije, jak i na węże!

Źródło: dziennikzachodni.pl

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy