zmysł dotyku u dziecka
fot. Adobe Stock

Rozwijamy zmysł dotyku – 10 fajnych zabaw dla dzieci

Wypróbuj nasze propozycje zabaw sensorycznych na stymulację zmysłu dotyku. Instrukcje są bardzo proste, więc przygotujesz je szybko.
Weronika Zagojska
zmysł dotyku u dziecka
fot. Adobe Stock
Dotyk jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Kontakt matki z dzieckiem skóra do skóry jest nie do przecenienia - przez dotyk dziecko poznaje świat. Dlatego warto bawić się z dzieckiem w sposób, który pomoże mu dodatkowo rozwijać czucie i świadomość własnego ciała. Dotyk pobudza rozwój mózgu, usprawnia malucha ruchowo, ma wpływ na mowę, a także emocje dziecka.

10 zabaw rozwijających zmysł dotyku

1. Malowanie bez pędzla

Jak się bawić? Wszelkie formy malowania farbami plakatowymi, kiedy dziecko może zanurzyć w nich ręce to już świetne ćwiczenie dla zmysłów. Jeśli pomalujemy farbami najpierw stopy, a później tymi stopami będziemy starać się robić barwne obrazy na kartkach leżących na  ziemi – zabawa sensoryczna gotowa!

Z doświadczenia: Można malować nie tylko stopami, ale też np. łokciami. Oczywiście najlepiej zabezpieczyć otoczenie przed ubrudzeniem - folią, materiałem, który bez problemu można wyprać. Warto wybrać nietoksyczne farby, które łatwo się zmywają. W ciepłe dni to świetna zabawa na świeżym powietrzu.

2. Rysowanie bez kartek

Jak się bawić? Rysowanie bez kartek brzmi tajemniczo, ale to nic innego, jak np. rysowanie przy pomocy kredy na chodniku. Można też rysować węglem, kredkami różnego rodzaju. Chodzi o to, by dziecko mogło poznać różne materiały, a przy okazji ćwiczyło wyobraźnię, koordynację i mogło twórczo się wyżyć.

Z doświadczenia: Do rysowania bez kartek można też użyć np. pianki do golenia. W domu można tworzyć obrazy piankowe np. na lustrze czy szybie.

3. Sensoryczne pojemniki ze skarbami

Jak się bawić? Rozmaite sensoryczne pojemniki, w których dziecko znajdzie różne struktury, kształty i kolory można wykonać w prosty sposób. Wystarczy do miski lub kartonu nasypać kaszy, makaronu, grochu. Może to być też coś miękkiego: waciki, papierki gniecione w kulki, koraliki, guziki itp. Dziecko ma za zadanie przy pomocy rączek wyszukać jakieś konkretne przedmioty.

Z doświadczenia: Jeśli pozwolisz dziecku pomagać w kuchni i dasz mu swój oddzielny sprzęt, np. sitko, trochę mąki lub grochu oraz pojemniki do przesypywania – też będzie mogło ćwiczyć swój zmysł dotyku i pozna różne konsystencje. Dodatkowo można także nasypać ziarenka do puszek lub plastikowych butelek – w ten sposób powstaną wspaniałe domowe grzechotki.

4. Masy plastyczne i żel sensoryczny

Jak się bawić? Wszelkiego typu masy plastyczne lub gotowy żel, które można kupić w sklepach to świetny pomysł na zabawę dla dziecka. W gęstym żelu (rozpuszcza się w wodzie) można wyszukiwać przedmioty. Z ciastoliny czy zrobionej w domu masy solnej można ulepić rozmaite kształty i rzeczy, którymi potem wspólnie się bawimy.

Z doświadczenia: W sklepach można też znaleźć takie masy, jak np. plastopianki, plastyki, piasek kinetyczny. Ale najtańsza i najprostsza masa solna też jest świetnym źródłem zabawy.

Rozwiąż ten test i sprawdź, czy wiesz wszystko o zmyśle dotyku u dziecka!

5. Zabawa w małych ogrodników

Jak się bawić? Dla tych, którym piaskownica już się znudziła. Równie praktyczny pomysł na zabawę - po prostu posadź z dzieckiem roślinki lub dokarmiaj ptaki. Wystarczy do tego plastikowa butelka, którą smarujemy np. masłem orzechowym, obtacza się ją mieszanką ziaren dla ptaków i przy pomocy sznurka mocujemy w wybranym miejscu. Przy smarowaniu i obtaczaniu w ziarenkach dziecko czynnie nam pomaga.

Z doświadczenia: Już 2-letnie dziecko może pomóc robiąc taki karmnik dla ptaków. Moja córka była zachwycona! Zwłaszcza dotykaniem i przylepianiem różnorodnych ziarenek.

6. Wodne zabawy i przelewanie

Jak się bawić? Do wypełnionej wodą wanny wrzucamy różnego rodzaju przedmioty. Ciężkie, lekkie i sprawdzamy, które się unoszą, a które toną. Inna zabawa to przelewanie wody z kubków i kubeczków do misek i miseczek. Im większa różnorodność, tym lepiej. Co unosi się i tonie na wodzie? Można pociąć np. plastikowe rurki albo wrzucać znalezione na spacerze kamyczki. To świetna zabawa nad jeziorem lub nad morzem. Oczywiście pod nadzorem.

Z doświadczenia: Można też zrobić... tęczę! Użyć  popularnych kolorowych drażetek/pastylek czekoladowych lub owocowych. Układamy je w kółko na talerzu i polewamy gorącą wodą. Krótka zabawa, ale bardzo efektowna.

7. Ścieżki i dróżki sensoryczne

Jak się bawić? Trzeba zbudować na podłodze tor przeszkód lub wytyczyć ścieżkę przy pomocy różnych materiałów. Przydatna będzie np. folia bąbelkowa, futro, rozmaite tkaniny i... wszystko co przyjdzie wam do głowy, a po czym dziecko może stąpać gołymi stopami. Ważne, żeby w dotyku różniły się od siebie. Małe kawałki materiałów można zbierać, po większych można chodzić.

Z doświadczenia:  Dla młodszych dzieci można też przygotować tablicę, np. z kartonu, na której będą przyczepione kawałeczki tych materiałów. Dziecko będzie mogło ich dotykać.

8. Masaże i zabawy w masażyki

Jak się bawić? Zabawa w masowanie różnymi przedmiotami polega na masowaniu poszczególnych części ciała z użyciem rozmaitych przedmiotów, np. gąbki, piórek, piłki z kolcami, futerka. Dziecko może zamknąć oczy i zgadywać jaki to przedmiot. Po krótkim czasie – zamiana ról. Można też bawić się w popularną zabawę dotykając pleców: "Idą słonie, idą konie, idzie pani na szpileczkach, pada deszczyk, przeszedł dreszczyk" itp. Najważniejsze to nie spieszyć się, delikatnie dotykać, skupić się na dziecku.

Z doświadczenia: Takim typowym masażykiem jest też najsłynniejszy "Idzie raczek nieboraczek, jak uszczypnie będzie znaczek". Ale można też wykorzystać znane: "Idzie kominiarz po drabinie, zaraz będzie przy kominie. Liczy kroki raz-dwa-trzy. Kominiarzem jesteś ty!". Książeczka "Przytulanki. Czyli wierszyki na dziecięce masażyki" może się przydać!

9. Worek pełen niespodzianek

Jak się bawić? Potrzebny będzie worek materiałowy, albo po prostu jakiś nieprzezroczysty. Wkładamy do niego różne rzeczy. Dziecko wsuwając rękę ma odgadnąć co to za rzecz. Po odgadnięciu może opisywać przedmiot, np. „To jest kwadratowe, twarde i się otwiera… to jest książeczka”. Potem dziecko może przygotować taki worek z niespodziankami dla rodzica.

Z doświadczenia: Dziecko dzięki tej zabawie rozszerzy też swoje słownictwo!

10. Bawimy się w gotowanie lub pieczenie

Jak się bawić? Bawimy się w gotowanie lub pieczenie, ale... prawdziwe! To jest tak proste, że rzadko przychodzi nam do głowy. Chcemy zrobić wszystko szybciej, jak maluch śpi i żeby nie było bałaganu. Warto czasami jednak poświęcić więcej czasu i perfekcyjny ład po to, by maluch ćwiczył zmysł dotyku. Można wspólnie zrobić np. pierogi lub ciasteczka. Wówczas przygotowujemy ciasto, mamy sypką mąkę, nalewamy wodę, rozbijamy jajko - ciekawe są różne konsystencje i struktury oraz mieszanie. A efekt będzie niezwykle smakowity.

Z doświadczenia: Oczywiście gotowanie i pieczenie pobudzi jednocześnie zmysł węchu i zmysł smaku.

Znacie jeszcze jakieś zabawy, które rozwijają zmysł dotyku u dziecka?

Miasteczko Zmysłów
Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film
Zmysły dziecka rozwijają się od pierwszego dnia życia. Rodzice mogą wspierać ten rozwój zapisując dziecko na zajęcia lub sami. Jak to zrobić, podpowiada instruktorka Baby's Academy by Egurrola.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy