Zrosty po cesarce – przyczyny, objawy, leczenie
fot. Fotolia

Zrosty po cesarce - jakie są przyczyny i objawy?

Szacuje się, że zrosty po cesarce pojawiają się u ponad 50 proc. kobiet, które urodziły poprzez cesarskie cięcie. Dają nieprzyjemne objawy i mogą powodować problemy z kolejnym zajściem w ciążę.
Karolina Stępniewska
Zrosty po cesarce – przyczyny, objawy, leczenie
fot. Fotolia
Zrosty po cesarce to częste powikłanie po cesarskim cięciu. Zrosty powstają wskutek nieprawidłowego gojenia rany i tworzą się nie tylko w miejscu nacięcia, ale i w jego okolicy, na zdrowych tkankach. W ten sposób zrastają się tkanki, które nie powinny być połączone.

Dlaczego powstają zrosty po cesarce?

W wyniku przecięcia jamy brzusznej podczas cesarskiego cięcia, powstaje rana, która musi się zagoić. Czasami w jamie brzusznej występuje stan zapalny błon surowiczych otrzewnej po operacji, sprzyjając tworzeniu się zrostów pooperacyjnych. Ponieważ zbudowane są z tkanki łącznej, sklejają tkanki, skórę, które zwykle nie powinny być ze sobą połączone.
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Objawy zrostów po cesarskim cięciu

Objawy zrostów po cesarce są nieprzyjemne i powodują duży dyskomfort u kobiety. Niektóre z nich muszą być leczone operacyjnie. Do objawów zrostów możemy zaliczyć:
Najczęstsze powikłania po cesarce, oprócz zrostów, to
  •  bolesna rana
  •  infekcja rany
  • opóźnienie karmienie piersią
  • krwawienie wewnątrzmaciczne.

Jak uniknąć zrostów po cesarce?

Zrostom po cesarce nie możesz zapobiec sama, wszystko leży w rękach lekarzy (dosłownie!). Zrosty pooperacyjne powstają na wskutek nieprawidłowego gojenia rany, kiedy zrastają się tkanki zdrowe i uszkodzone, łącząc się ze sobą. Jeśli boisz się zrostów po cesarskim cięciu, powiedz o swoich obawach lekarzowi, który ma wykonać zabieg. Pewne działania podczas wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia mogą zmniejszyć ryzyko powstania zrostów po cesarce.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zrostów po cesarce, zaleca się:
  • używanie syntetycznych szwów (powodują mniejszy odczyn tkankowy),
  • szybkie zamknięcie jamy otrzewnej po zabiegu (zapobiega to jej wysychaniu),
  • zminimalizowanie obszaru niedokrwienia,
  • ostrożne obchodzenie się z tkankami wokół cięcia,
  • specjalne preparaty (np. z kwasem hialuronowym) oddzielające od siebie tkanki w okresie gojenia (nie używa się ich standardowo, są płatne).

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Ważne jest także, żebyś w okresie rekonwalescencji zachowała ostrożność i odpowiednio dbała o gojącą się ranę. Odpoczywaj, unikaj męczących aktywności, nie podnoś ciężkich przedmiotów i używaj środków ułatwiających gojenie, przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy