Zrosty po cesarce – przyczyny, objawy, leczenie
fot. Fotolia

Zrosty po cesarce - jakie są przyczyny i objawy?

Szacuje się, że zrosty po cesarce pojawiają się u ponad 50 proc. kobiet, które urodziły poprzez cesarskie cięcie. Dają nieprzyjemne objawy i mogą powodować problemy z kolejnym zajściem w ciążę.
Karolina Stępniewska
Zrosty po cesarce – przyczyny, objawy, leczenie
fot. Fotolia
Zrosty po cesarce to częste powikłanie po cesarskim cięciu. Zrosty powstają wskutek nieprawidłowego gojenia rany i tworzą się nie tylko w miejscu nacięcia, ale i w jego okolicy, na zdrowych tkankach. W ten sposób zrastają się tkanki, które nie powinny być połączone.

Dlaczego powstają zrosty po cesarce?

W wyniku przecięcia jamy brzusznej podczas cesarskiego cięcia, powstaje rana, która musi się zagoić. Czasami w jamie brzusznej występuje stan zapalny błon surowiczych otrzewnej po operacji, sprzyjając tworzeniu się zrostów pooperacyjnych. Ponieważ zbudowane są z tkanki łącznej, sklejają tkanki, skórę, które zwykle nie powinny być ze sobą połączone.
Redakcja poleca: Jak zrobić lampion z dyni? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]
Robienie lampionu z dyni to jedna z tradycji halloweenowych. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!).

Objawy zrostów po cesarskim cięciu

Objawy zrostów po cesarce są nieprzyjemne i powodują duży dyskomfort u kobiety. Niektóre z nich muszą być leczone operacyjnie. Do objawów zrostów możemy zaliczyć:
Najczęstsze powikłania po cesarce, oprócz zrostów, to
  •  bolesna rana
  •  infekcja rany
  • opóźnienie karmienie piersią
  • krwawienie wewnątrzmaciczne.

Jak uniknąć zrostów po cesarce?

Zrostom po cesarce nie możesz zapobiec sama, wszystko leży w rękach lekarzy (dosłownie!). Zrosty pooperacyjne powstają na wskutek nieprawidłowego gojenia rany, kiedy zrastają się tkanki zdrowe i uszkodzone, łącząc się ze sobą. Jeśli boisz się zrostów po cesarskim cięciu, powiedz o swoich obawach lekarzowi, który ma wykonać zabieg. Pewne działania podczas wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia mogą zmniejszyć ryzyko powstania zrostów po cesarce.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zrostów po cesarce, zaleca się:
  • używanie syntetycznych szwów (powodują mniejszy odczyn tkankowy),
  • szybkie zamknięcie jamy otrzewnej po zabiegu (zapobiega to jej wysychaniu),
  • zminimalizowanie obszaru niedokrwienia,
  • ostrożne obchodzenie się z tkankami wokół cięcia,
  • specjalne preparaty (np. z kwasem hialuronowym) oddzielające od siebie tkanki w okresie gojenia (nie używa się ich standardowo, są płatne).

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Ważne jest także, żebyś w okresie rekonwalescencji zachowała ostrożność i odpowiednio dbała o gojącą się ranę. Odpoczywaj, unikaj męczących aktywności, nie podnoś ciężkich przedmiotów i używaj środków ułatwiających gojenie, przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy