GRY
 
 

Co się dzieje w 22. tygodniu ciąży? [WIDEO]

To czas drugiego trymestru, kiedy wreszcie poczujesz się lepiej, nabierzesz apetytu, jeśli dotychczas dokuczały ci nudności. Dziecko w 22. tygodniu rozwija swoje zmysły, takie jak słych czy wzrok. Zobacz, co jeszcze się zmienia.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (38)

22. tydzień ciąży to nadal drugi trymestr, który zazwyczaj jest najlepszym czasem dla przyszłej mamy. To czas kiedy ustępują dolegliwości z 1. trymestru, a ciążowy brzuszek nie jest jeszcze tak duży żeby przeszkadzał ci w codziennych czynnościach.

Co się zmienia u ciebie w 22. tygodniu ciąży?

W 22. tygodniu wreszcie jest szansa na poczucie przypływu energii i ustąpienie mdłości i wszelkich ciążowych dolegliwości z 1. trymestru. Dziecko już czuje te same smaki co ty, zjedz więc dla niego coś pysznego i zdrowego, np. jakąś kolorową sałatkę ze świeżych warzyw. Jedz również produkty bogate w żelazo, bo dzięki temu możesz zapobiec anemii w ciąży, która bardzo często dopada kobiety w czasie ciąży. W 22. tygodniu ciąży na pewno ustąpiły już mdłości, zgaga, wzdęcia i niestrawności, więc ciesz się pełnowartościowymi posiłkami. Na szczęście powoli przestają dokuczać rozdrażnienie i rozkojarzenie, ale huśtawki nastroju nadal mogą być obecne.

Jak rozwija się płód w 22. tygodniu ciąży?

Twój maluszek w 22. tygodniu ciąży ma już około 20 cm i waży 0,5 kg. Ma już brwi, rzęsy i włosy, ale wszystko to jest w białym kolorze, pozbawione pigmentu, który dopiero za jakiś czas je zabarwi. W tym tygodniu, jeśli nosisz w brzuchu dziewczynkę, ma już ona pochwę. U chłopca natomiast jest teraz etap zstępowania jąder do moszny z okolic brzuszka. W 22. tygodniu ciąży rozwijają się już również zmysły dziecka, które zaczyna ćwiczyć: odróżnia już światło od mroku, ściska pępowinę ćwicząc zaciskanie piąstki, a także słyszy twój głos, dźwięki w twoim ciele i te dochodzące ze świata zewnętrznego. Zaczyna na różne stymulacje reagować kopnięciami, np. gdy słyszy twój głos śpiewający mu.

Najbliższe badania

Zrób badanie krwi, jeśli zdarzają ci się zawroty głowy w ciąży, omdlenia i zasłabnięcia. Może to być spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na nerwy, ale również to może być znak wysokiego stężenia progesteronu lub za niskiego poziomu glukozy we krwi.

O tym pamiętaj!

Możesz zaobserwować u siebie kilka objawów, które początkowo mogą cię zaniepokoić, ale najczęściej nie zwiastują nic groźnego. Wśród nich mogą się pojawić: białawe upławy i bóle podbrzusza (z powodu powiększającej się macicy) czy skurcze mięśni nóg. Staraj się też ćwiczyć oddychanie i łapać świeże powietrze do płuc podczas spacerów (szczególnie jeśli odczuwasz zwroty głowy), to przyda się także podczas zbliżającego się porodu.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj