Co się dzieje w 4. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Już możesz poczuć pierwsze obawy ciąży, ale czy to dobry czas, by zrobić test ciążowy? Co dzieje się z twoim ciałem w tym tygodniu i na co powinnaś zwrócić uwagę? Sprawdź!

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Jak rozwija się ciąża?

W 4. tygodniu ciąży mogą pojawić się już pierwsze objawy ciąży (ale nie muszą). Możesz być bardziej senna i zmęczona. Twój organizm pracuje teraz pełną parą. Zużywa niesamowicie dużo energii na wykształcenie łożyska i – przede wszystkim – rozwój dziecka. Sen dostarcza ci nowej porcji sił.

Waga i rozwój dziecka

Blastocysta zadomowiła się w macicy, zaczyna pobierać tlen i substancje odżywcze potrzebne do wzrostu zarodka. Znajdujący się w jej środku krążek komórek to właśnie twoje dziecko. W obrębie zarodka formują się 3 grupy komórek (tzw. listki zarodkowe), z których jeden przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy, drugi – w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą, z trzeciego natomiast powstaną szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie twojego dziecka.

Zdrowie – ważne badania

Możesz spróbować zrobić domowy test ciążowy. Pamiętaj jednak, że negatywny wynik nie oznacza jeszcze, że nie jesteś w ciąży – powtórz test ciążowy po kilku dniach. Wynik pozytywny natomiast to znak, że na pewno jesteś w ciąży!

Rada na 4. tydzień ciąży

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, zrezygnuj z niezdrowego jedzenia i używek. Jeśli jeszcze nie zaczęłaś przyjmować kwasu foliowego, zacznij to robić teraz. Każdego dnia powinnaś dostarczać organizmowi ok. 0,4 mg kwasu foliowego, jednak dieta to za mało. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy