Koniec 500 plus?
fot. Adobe Stock

500 plus chwieje się w posadach – nadchodzi jego koniec?

Są propozycje obcięcia 500 plus lub nawet jego wycofania. Rząd musi ratować finanse – czy zrobi to kosztem 500 plus?
Agnieszka Majchrzak
Koniec 500 plus?
fot. Adobe Stock
To fatalny moment na rozważanie nad wycofaniem się z programu 500 plus w obecnej sytuacji polskich rodzin. Epidemia koronawirusa, przymusowa kwarantanna, zwolnienia z pracy bardzo mocno uderzyły w budżety domowe. Gwarancja comiesięcznych wypłat 500 plus jest być może teraz dla wielu rodzin jedynym pewnym zastrzykiem finansowym.

To koniec 500 plus?

Kasa państwowa nie udźwignie kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa. Rząd, ekonomiści i politycy zastanawiają się jak ratować finanse. Coraz więcej czarnych chmur gromadzi się nad programem 500 plus.

Trzeba będzie się wycofać z 500 plus" – takie słowa, według relacji przewodniczącego klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego, mają padać z ust posłów PiS w kuluarach sejmowych.

Przewodniczący klubu Lewicy powiedział portalowi Gazeta.pl. o niepewnej przyszłości kluczowego programu PiS wspierania rodzin. „Za kryzys gospodarczy w formie dzisiejszej pomocy antykryzysowej płacą najsłabsi. W tamtym tygodniu w kuluarach sejmowych chodząc i rozmawiając z posłami PiS, słyszałem: no, trzeba będzie się wycofać z 500 plus" – powiedział Gawkowski.

Polityk cytował posłów, którzy mieli też mówić o tym, że 500 plus „trzeba będzie obciąć, zmniejszyć, złożyć to na karb kryzysu".
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Rząd: nie ma planów obniżenia 500 plus

Co na to rząd? Zapowiada, że wypłaty świadczeń nie są zagrożone i nie ma planów obniżania 500 plus. „Absolutnie nie wycofujemy się z programu 500 plus" – zapewniła w poniedziałek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. 

„Ten program ma zupełnie inny wymiar, pozwala przeżyć ten trudny czas, więc absolutnie nie zamierzamy wycofywać się z tego programu"  – zapowiedziała minister.

Glos zabrał także prezydent Andrzej Duda, który potwierdził, że żadnych zmian w 500 plus nie będzie. „Program ten będzie obowiązywał w niezmienionej formie" – zadeklarował prezydent w poniedziałek pytany podczas sesji „Q&A" na Facebooku, czy są plany zawieszenia świadczenia 500 plus lub jego zmniejszenia.

„Absolutnie nie ma takiego planu, by w jakikolwiek sposób cokolwiek zmieniać na gorsze w programie 500 plus. On jest realizowany, jest bardzo ważny dla rodzin i wszyscy mamy tego świadomość, że jest ogromnie dla nich ważny, zwłaszcza w obecnej, bardzo trudnej sytuacji" – powiedział prezydent Duda.

Blisko 70 proc. Polaków zadowolonych z 500 plus

Wycofanie się z programu 500 plus, czy nawet tylko obcięcie wypłat mogłoby być bardzo ryzykownym posunięciem rządzących. Jak pokazują badania, Polacy są zadowoleni z programu. Aż 69 proc. otrzymujących 500 plus ocenia go pozytywnie – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, podsumowującego cztery lata funkcjonowania programu.

Badanie pokazało, że 500 plus pomaga rodzinom m.in.:
42 proc. bezdzietnych Polaków lub też mających już dorosłe dzieci jest przeciwna 500 plus i to pewnie w tej grupie społecznej rząd mógłby liczyć na zrozumienie decyzji o wycofaniu się z programu.

Ekonomiści: ograniczyć wypłaty 500 plus

Mimo zapewnień rządu o nienaruszaniu zasad wypłacania 500 plus są ekonomiści, którzy otwarcie mówią o ograniczeniu wypłat 500 plus. Były minister finansów prof. Jerzy Hausner wraz z kilkunastoma ekonomistami stworzyli dokument z cyklu „Alert Gospodarczy", w którym przedstawili plan naprawczy finansów państwa. Jest w nim punkt dotyczący m.in. ograniczenia wypłat 500 plus.

„Niezbędne będzie zawieszenie na ten okres (trzech lat – przyp. red.) części sztywnych wydatków socjalnych: w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500+ do poziomu sprzed jej rozszerzenia" – rekomendują ekonomiści.

Oznacza to, że rodzinom przysługiwałoby nadal świadczenie 500 plus, ale tylko na drugie dziecko, tak jak to obowiązywało przed rozszerzeniem programu w lipcu 2019 roku.

Źródło: radiozet.pl, alebank.pl, polki.pl, dorzeczy.pl, niezależna.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy