500 plus na jedno dziecko
fot. Adobe Stock

500 plus nie działa? Przybywa skrajnie biednych dzieci

Świadczenie miało poprawić sytuację najmłodszych Polaków, jednak ubóstwo wśród dzieci wciąż rośnie.
Dominika Bielas
500 plus na jedno dziecko
fot. Adobe Stock
Wzrosło zarówno przeciętne wynagrodzenie, jak i płaca minimalna, a do tego 2,4 mln rodzin otrzymywało 500 plus, mimo to w 2018 roku przybyło Polaków żyjących poniżej minimum egzystencji (za mniej niż 595 zł). Ponad 90 tys. z nich to „nowe” ubogie dzieci.

Nie jest dobrze

Rodzina 500 plus jest sztandarowym projektem rządu Prawa i Sprawiedliwości, który wystartował w 2016 roku. Jednym z jego założeń było poprawienie sytuacji dzieci, a także spadek ubóstwa wśród najmłodszych Polaków poniżej 1 proc. (do 62 tys. dzieci). Niestety efektów w tym obszarze brak. Jak wynika z „Poverty Watch 2019”, dorocznego raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN), którego wyniki publikuje „Wyborcza”, przybyło łącznie 422 tys. Polaków żyjących poniżej minimum egzystencji, w tym najmłodszych. W 2018 roku dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie było 325 tys., a teraz jest ich 417 tys. Jak to możliwe?
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

500 plus do poprawki

Początkowo 500 plus otrzymywały osoby o niskich dochodach oraz rodziny mające więcej niż jedno dziecko bez względu na status finansowy. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko, niezależnie od dochodów. Jednak od początku działania programu wypłacana kwota nie uległa zmianie. Nie podlega wątpliwości, że 500 zł trzy lata temu było warte więcej niż teraz i można było kupić za nie znacznie więcej niż obecnie. Przez brak waloryzacji świadczenia i inflację ekonomiści liczą, że 500 plus jest dziś warte zaledwie 469 zł, ale problem jest nie tylko z tym świadczeniem. Zasiłek z pomocy społecznej nie został podniesiony od 2004 roku i wciąż wynosi 418 zł, a jego realna wartość obecnie to zaledwie 310 zł.

Instytut Badań Pollster na zamówienie „Super Expressu” przeprowadził sondaż, w którym zapytał Polaków o to, czy 500 plus powinno podlegać waloryzacji. Z sondażu wynika, że 44 proc. respondentów uważa, że świadczenie to powinno podlegać waloryzacji, na podobnych zasadach jak emerytury. A jakie jest wasze zdanie?

Wyniki raportu „Poverty Watch 2019”, potwierdzają wnioski płynące z raportu NIK. Czytaj więcej: 500 plus nie ograniczyło biedy? Raport NIK mówi co innego niż rząd

Źródło: wyborcza.pl, Super Express, innpoland.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy