Lot samolotem z małym dzieckiem
fot. AdobeStock

6 rad, jak przetrwać lot samolotem z małym dzieckiem

Boisz się, że znowu wszyscy będą patrzeć na twoje marudne dziecko i na waszą rodzicielską nieporadność? Nie musi tak być. Sprawdź, jak umilić dziecku podróż, a tym samym sobie i pozostałym podróżującym również.
Milena Oszczepalińska
Lot samolotem z małym dzieckiem
fot. AdobeStock
Lot samolotem z małym dzieckiem może być nie lada wyzwaniem nie tylko dla jego rodziców, lecz także dla pasażerów siedzących w pobliżu. Dzieci często krzyczą, płaczą, marudzą albo biegają po pokładzie. Osobom, które lecą bez dzieci często brak wyrozumiałości dla takiej sytuacji, a rodzice z kolei trenują swoją cierpliwość jak rzadko kiedy. Z badań, jakie przeprowadzają linie lotnicze wynika, że większość podróżnych chciałaby, żeby w samolotach były wyznaczone specjalne strefy dla rodzin z małymi dziećmi, ewentualnie, żeby te najbardziej nieznośne maluchy przewożone były… w luku bagażowym.

Póki co jednak żadne z tych rozwiązań nie funkcjonuje, a sezon urlopowy zaczął się już na dobre. Czy są zatem jakieś sposoby, by podróż z dzieckiem przebiegała możliwie najbardziej komfortowo? Tak, przedstawiamy poniżej kilka z nich:

Jak sprawić, by dziecko było spokojne w trakcie podróży samolotem?

  1. Nie daj mu się nudzić – zabierz do samolotu jakieś atrakcyjne, zajmujące mało miejsca zabawki. Wielu rodziców przyznaje, że ich dzieci najchętniej korzystają w podróży z książeczek z naklejkami. Warto się w nie zaopatrzyć przed wyjazdem. Równie dobrymi rozwiązaniami są książeczki z okienkami, sensoryczne, ale też Przytulanki, pacynki na paluszki, kolorowanki z kredkami.
  2. Nie przegrzewaj zbyt ciepłym ubiorem – gdy dziecku będzie za gorąco, może być marudne, rozdrażnione. Lepiej założyć kilka cienkich warstw, niż jedną grubą, by w razie czego móc nieco rozebrać pociechę.
  3. Pozwól się wyszaleć przed odlotem – zwykle na lotnisku trzeba swoje odczekać, zanim wsiądzie się do samolotu. Nie każ dziecku wtedy siedzieć blisko ciebie, ale pozwól poskakać, pobiegać wkoło ławki, na której siedzisz albo przejdźcie się na mały spacer. Istnieje szansa, że zmęczone dziecko zaśnie w samolocie albo będzie chociaż spokojniej siedziało na własnym miejscu.
  4. Zapobiegnij chorobie lokomocyjnej – jeśli dziecko cierpi na nią, gdy jedziecie samochodem, być może lot samolotem również sprawiać mu dyskomfort. Wówczas pamiętaj o podaniu dziecku środka zapobiegającego mdłościom ok. pół godz. przed startem i o częstym nawadnianiu chłodnymi napojami.
  5. Daj dziecku przestrzeń – jeśli lecisz z niemowlakiem, wypożycz dla niego specjalną kołyskę lub nosidło. Niektóre linie lotnicze mają tego typu sprzęt w swojej ofercie.
  6. Bądź spokojna – może nawet nie wiesz, że twój stres udziela się twojemu dziecku. Jeśli sama będziesz poddenerwowana, maluch również może czuć napięcie, a w efekcie zachowywać się „niegrzecznie”. Im bardziej ty będziesz wyciszona i spokojna, tym dla was wszystkich lot będzie przyjemniejszy.
 
Źródło: rp.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Podróż z dzieckiem samolotem: udogodnienia dla rodzin na lotnisku
Na jakie udogodnienia mogą liczyć rodziny z małymi dziećmi oczekujące na lot na Lotnisku im. Chopina w Warszawie? Zobacz film.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy