Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
300 plus dla zerówki 2021
Adobe Stock
Aktualności

300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?

Wielu rodziców zastanawia się, czy 300 plus obejmuje również dzieci idące do zerówki w 2022 roku. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości! Sprawdź, kto może liczyć na pieniądze z programu „Dobry Start”.

300 plus, czyli świadczenie „Dobry Start”, jest wsparciem dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. To jednorazowa pomoc otrzymywana raz na 12 miesięcy, przysługująca rodzicom aż do ukończenia przez dziecko 20. roku życia (lub do ukończenia 24 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych).

Świadczenie 300 plus rodzice otrzymują na każde uczące się dziecko (niezależnie od dochodów rodziny). Pieniądze są przeznaczone na zakup wyprawki szkolnej dla uczniów.  

W 2022 roku świadczenie 300 plus przyznawane jest także dla dzieci ukraińskich uczących się w polskich szkołach.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

300 plus dla dzieci z zerówki

Zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia o świadczeniu 300 plus, nie przysługuje ono na dziecko, które rozpoczyna roczne przygotowanie szkolne. Ze wsparcia na wyprawkę szkolną nie mogą więc skorzystać rodzice, których dzieci idą w 2022 roku do zerówki.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia, że świadczenia 300 plus nie otrzymają także opiekunowie maluchów uczęszczających do przedszkola. Wsparcie z programu „Dobry Start” przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole.

Świadczenia 300 plus obejmuje dopiero maluchy, które idą do pierwszej klasy, czyli dzieci, które ukończyły 7. rok życia. Co więcej – jeżeli sześcioletnie dziecko od września rozpoczyna naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej – jego rodzice również dostaną wsparcie finansowe w postaci 300 plus.

Dla kogo 300 zł na wyprawkę szkolną – zasady?

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje na:

  • osobę uczącą się do ukończenia 20. roku życia przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
  • osobę uczącą się do ukończenia 24. roku życia w przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

300 zł na wyprawkę szkolną otrzymają także opiekunowie osób lub osoby umieszczone w:

  • domu pomocy społecznej,
  • schronisku dla nieletnich,
  • zakładzie poprawczym,
  • areszcie śledczym,
  • zakładzie karnym,
  • szkole wojskowej.

Zobacz także: 

Zainteresowania dziecka: jak je rozpoznać i prawidłowo rozwijać?
Adobe Stock
Wychowanie
Zainteresowania dziecka: jak je rozpoznać i prawidłowo rozwijać? [PRZYKŁADY]
Zainteresowania dziecka mogą się zmieniać na każdym etapie życia i jest to naturalny proces. W końcu co innego będzie interesowało przedszkolaka, a co innego nastolatka. Istnieją jednak pewne predyspozycje, które nie zmieniają się mimo upływu czasu. I te warto pielęgnować. Dowiedz się, jak je prawidłowo rozpoznać.

Każde dziecko jest inne, dlatego tak ważne jest rozpoznanie indywidualnych zainteresowań, predyspozycji i uzdolnień już na wczesnym etapie życia każdego malucha. Zdaniem ekspertów już u 5- lub 6-letnich dzieci można określić ich zainteresowania i zdolności. Sprawdź, jakie zainteresowania może mieć twoje dziecko i jak je wspierać. Jak rozpoznać zainteresowania dziecka? Każde dziecko ma indywidualną osobowość oraz predyspozycje. Czasem zainteresowania są łatwe do określenia już w wieku przeszklonym, np. dziecko lubi śpiewać, jest aktywne fizycznie, a niektóre pojawiają się nieco później wraz z rozwojem dziecka. W jaki sposób rozpoznać zainteresowania dziecka? Słuchaj, co mówi do ciebie twoje dziecko. Obserwuj je podczas zabawy. Zwróć uwagę na to, jakie aktywności preferuje, jak się zachowuje w grupie rówieśników. Postaraj się nie porównywać swojego dziecka do innych, lecz zwróć uwagę na to, co je wyróżnia. Zainteresowania dziecka + przykłady Najprawdopodobniej twoje dziecko jest utalentowane w kilku kierunkach, np. technicznym i matematycznym, czy plastycznym i literackim. Jeśli nie masz pewności, jakie zainteresowania posiada twoje dziecko, zapoznaj się z naszą listą. Zainteresowania plastyczne : dziecko lubi rysować, malować, lepić z plasteliny, rozróżnia wiele barw i eksperymentuje z kolorami, dostrzega szczegóły w przedmiotach, potrafi oddać emocje za pomocą obrazu, który rysuje, a prace, które wykonuje, łączą w sobie kilka technik. Zainteresowania muzyczne : dziecko ma dobre wyczucie rytmu, lubi śpiewać i zna wiele piosenek , potrafi odtworzyć proste melodie z pamięci i wyrażać emocje głosem, a muzyka towarzyszy mu każdego dnia. Zainteresowania twórcze : dziecko z łatwością odtwarza scenki, posiada dużą inwencję twórczą: samo wymyśla historie, opowiada wymyślone przez siebie bajki, piosenki,...

500 plus z czego jest finasowane
Adobe Stock
Aktualności
500 plus - czy wiesz, skąd rząd bierze na nie pieniądze? 
Badania pokazują, że nie wiemy, skąd rząd pozyskuje środki na finansowanie program 500 plus. Jeżeli myślałaś, że bezpośrednio z podatków to też jesteś w błędzie.

Z programu 500 plus korzysta ok. 6,8 mln dzieci. Finansowanie świadczenia kosztuje budżet naszego kraju ogromne pieniądze - oficjalne dane mówią o 67 miliardach złotych, które zostały wydane w ciągu 3 lat. Takie cyfry podał blisko rok temu premier Mateusz Morawiecki. Jednak było to jeszcze przed rozszerzeniem programu w lipcu 2019 roku na wszystkie dzieci w Polsce i zniesieniem kryterium dochodowego dla rodzin. A to oznacza, że koszta finansowania 500 plus siłą rzeczy wzrosły.  Skąd rząd ma środki na 500 plus? 51 proc. badanych wskazało, że program Rodzina 500 plus jest finansowany z dotacji celowych otrzymanych z budżetu państwa - wynika z sondażu pracowni Kantar, wykonanego na zlecenie portalu Nacoidamojepieniadze.pl. i opublikowanego przez dziennik „Super Express". Dwie piąte (40 proc.) uznało, że z podatku PIT, a jedna czwarta (25 proc.) była zdania, że z podatków płaconych przez firmy. Jedna piąta ankietowanych (20 proc.) była przekonana, że źródłem finansowania 500 plus są podatki lokalne. 500 plus z VAT i podatku bankowego Wyniki ankiety są zaskakujące i pokazują, że mamy blade pojęcie o źródłach finansowania świadczenia 500 plus. Jak donosi gazeta, aż dwie piąte Polaków błędnie sądzi, że podatek PIT, a więc nasze zarobki są bezpośrednim źródłem finansowania programu 500 plus. To nie jest zgodne z prawdą - podkreśla „SE", gdyż jest on finansowany z dotacji celowych otrzymanych z budżetu państwa. Są to środki pochodzące między innymi z poprawy ściągalności podatku VAT i nałożenia dodatkowych podatków, takich jak podatek bankowy - napisał dziennik. Badanie pracowni Kantar na zlecenie portalu Nacoidamojepieniadze.pl. przeprowadzono w styczniu 2020 roku na reprezentatywnej grupie 400 respondentów, które ukończyły 18. rok życia i płacą podatki PIT. Jesteście zaskoczone wynikami sondażu, czy też podobnie...

emeryrura 4 plus
Adobe Stock
Aktualności
Jak dużo kobiet dostaje pieniądze z Mama 4 Plus - ministerstwo policzyło
To świadczenie uzależnione jest od ilości dzieci. Oto najnowsze liczby, ilu kobietom zostało wypłacone.

Świadczenie uruchomiono w marca 2019 roku i jest skierowane do tych matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i w tym czasie nie miały możliwości podjęcia pracy zawodowej i wypracowania emerytury. Po blisko roku od wprowadzenia Mama 4 Plus są już pierwsze podsumowania programu i dane, ile matek z niego korzysta. Oto one. 53 tys. osób otrzymało Mama 4 Plus Od momentu uruchomienia programu skorzystało z niego 53 tysiące matek i ojców (mogą się także ubiegać o tę emeryturę, w sytuacji śmierci matki dzieci albo ich porzucenia przez rodzicielkę). Z danych ministerstwa rodziny, pracy im polityki społecznej wynika, że świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1 tys. 100 złotych brutto pobierało ponad 18 tysięcy osób, a w przypadku KRUS ponad 900 rodziców. Ministerstwo: matki 4 dzieci mają prawo do emerytury Szefowa resorty Marlena Maląg podkreśliła, że Mama 4 Plus jest docenieniem trudu rodziców, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci i nie mogli wypracować sobie emerytury. Dlatego mają oni prawo do minimalnej emerytury, wynoszącej obecnie 1 tys. 100 złotych brutto, czyli 934,60 złotych na rękę. Jeżeli rodzic wypracował emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż minimalna, to Mama 4 Plus jest dopełnieniem najniższej emerytury. Mama 4 Plus - jak otrzymać Świadczenie Mama 4 Plus  powstało jako forma podziękowania tym kobietom w Polsce, które swoje życie poświęciły rodzeniu i wychowywaniu dzieci i w związku z tym nie rozwinęły pracy zawodowej. W ten sposób nie miały szansy na odprowadzanie składki emerytalnej na konto przyszłej emerytury (aby uzyskać emeryturę minimalną, kobiety muszą pracować i odprowadzać składki przez 20 lat).  Aby otrzymać pieniądze w ramach Mama 4 Plus trzeba złożyć wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jego druk jest dostępny w każdej placówce ZUS. Można go...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj