Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
banany są rakotwórcze
Fotolia/kolaż Babyonline.pl
Aktualności

Banany szkodzą dzieciom? Niestety to nie jest żart…

Banany dostępne w większości naszych sklepów są tak naszpikowane chemią, że warto zastanowić się dwa razy zanim poda się ten owoc własnemu dziecku. Można też przestrzegać zasad, które mogą zminimalizować ryzyko kupienia owocu, który będzie szkodliwy dla zdrowia!

Banany zawierają beta-karoten, witaminy A i C, potas, chronią skórę przed słońcem i starzeniem się, nadają jej ładny koloryt, regulują nawodnienie organizmu, zapobiegają obrzękom, ale… niestety te, które docierają do naszych sklepów już niekoniecznie mają na nas i nasze dzieci wyłącznie dobroczynne działanie. Często nie wiemy lub zapominamy skąd pochodzą banany i jak wygląda ich droga zanim trafią na nasz stół i do rączek maluchów. Bo przecież banany to najpopularniejszy owoc, który wręcza się dzieciom do łapki już od momentu rozszerzania diety. Można je dostać wszędzie i w stosunkowo niskiej cenie.

Co się dzieje z bananem zanim trafi do rączki dziecka?

Banany uprawiane są tam, gdzie panuje tropikalny klimat. Są ścinane z drzew jeszcze zielone, potem myte, pakowane i wkładane do pudeł. Następnie wielkimi statkami-chłodniami podróżują do różnych krajów. Niska temperatura gwarantuje, że nie dojrzeją przedwcześnie. Kiedy już docierają do konkretnego kraju są sztucznie stymulowane do dojrzewania przez rozpylanie etylenu (wszystko w kontrolowanej temperaturze). Potem trafiają do ciężarówek, które rozwożą banany do sklepów. W tym całym procesie wytwarzane są duże ilości dwutlenku węgla oraz odpadów i jak widać niewiele to ma wspólnego z naturą.

Zobacz też: Bezpieczna żywność - co podać małemu dziecku?

Innym poważnym problemem jest także totalny wyzysk pracowników w krajach zajmujących się produkcją bananów oraz nieprzestrzeganie praw człowieka – szczegółowo informuje o tym i alarmuje Fundacja Fairtrade Polska. Pracownicy plantacji bananowych, m.in. myjąc banany muszą spędzać po dziesięć godzin na stojąco mocząc ręce w chemikaliach rozpuszczonych w wodzie i są narażeni na kontakt z dużą ilością toksycznych pestycydów, powodujących raka lub nawet śmierć (wiele z tych substancji jest zabronionych w Ameryce Północnej oraz Europie). Mimo, że zostały opracowane standardy mające na celu ochronę środowiska wielu producentów ich nie przestrzega, co skutkuje zanieczyszczeniem wody, powietrza i ziemi oraz niszczeniem przyrody tych krajów.

Suplementy z witaminami dla dzieci - sprawdź opinie

Jak czytamy na stronie Fairtrade Polska: „Intensywne wykorzystywanie pestycydów również powoduje wiele problemów. Aby zapewnić bananom perfekcyjny wygląd wykorzystuje się ponad 400 typów agrochemikaliów. Mogą one powodować niepłodność, raka i śmierć. Ponieważ pasożyty uodporniają się na wiele z nich, wciąż muszą być one zastępowane nowymi, jeszcze silniejszymi środkami. Substancje te wpływają na stan zdrowia obecnych w okolicy ssaków, ptaków i roślin. A to niszczy bioróżnorodność w lokalnym środowisku.

Banany są uprawiane w monokulturach, a chociaż to ułatwia uprawę, zwiększa jednocześnie ryzyko że zostanie ona zniszczona przez pojedynczy rodzaj szkodnika, grzyba lub chorobę. Aby temu zapobiec, wykorzystywane są kolejne chemikalia. Szacuje się, że jeden hektar uprawy bananów pochłania 30 kg pestycydów rocznie – dla porównania, hektar europejskiej uprawy zbóż pochłania 2,7 kg.”


Ekologiczne banany, które produkuje się w warunkach mniej szkodliwych dla środowiska to jedynie 1-2 procent światowego eksportu tych owoców. W Polsce, jak podaje Fairtrade Polska, niestety nie mamy dostępu do bananów Fairtrade, ani do bananów ekologicznych (pojawiają się na rynku banany oznaczone określeniem "bio", czy to to samo?). Jedyna nadzieja w tym, że… będziemy świadomymi konsumentami i przestaniemy kupować banany produkowane w taki sposób, a to wpłynie na zachowania producentów.

Jak kupować owoce, żeby było jak najzdrowiej? Trzymaj się tych zasad!

  • Najlepiej kupować owoce na bazarku (PONOWNA EDYCJA: Uwaga! Chodzi o owoce, owoce, nie wyłącznie banany, bo jak podajemy wyżej za Fundacją Fairtrade banany produkowane w inny sposób w Polsce ciężko dostać), na targu, ale najlepiej bezpośrednio u producenta. Owoce w hipermarketach i innych sklepach sieciowych są niestety pryskane chemią i to w dużych ilościach, by tak szybko się nie psuły (konserwantami, wyglądają czasem jakby były obsypane cukrem pudrem), by wyglądały i miały połysk niczym z reklamy (np. woskiem) i żeby szybko dojrzewały (etylenem).
  • Uwaga na owoce w bibułce! Bibułka jest najczęściej nasączona konserwantami.
  • Dlatego każdy owoc, jego skórkę, zwłaszcza cytrusy, myjemy i dokładnie szorujemy przed podaniem (dotyczy to także owoców suszonych)!
  • Niestety badania dowodzą, że klienci wciąż wybierają błyszczące sztucznie wyglądające owoce zamiast tych nieco mniejszych, nie błyszczących, mniej intensywnie czerwonych i zdrowszych, bo nie naszpikowanych tak chemicznymi środkami.
  • Jeśli owoc nie wygląda idealnie (nie są jak spod sztancy, ma plamki itp.) to znaczy, że… pochodzi najprawdopodobniej z naturalnej uprawy, bez stosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.
  • Owoce kupujemy tylko sezonowe! Czyli truskawki w maju i czerwcu, a nie w grudniu, ani w marcu jabłek! Banany zimą są niewskazane, jak większość owoców egzotycznych, mogą wychładzać organizm, będą niekorzystne przy infekcjach (bakterie lubią fruktozę).
  • Najlepiej wybierać owoce dość twarde, bez uszkodzeń, ciężkie, w naturalnym kolorze, bez śladów nadpsucia, bez pleśni. Te, które są dojrzałe i od razu jemy powinny mieć delikatny zapach, te które nie są dojrzałe w temperaturze pokojowej same dojrzeją. Wyjątek to brzoskwinie i nektarynki – jeśli są twarde, już nie zmiękną. Cytrusy powinny być ciężkie (zawierają wtedy dużo soku!).
  • Owoce najlepiej kupować na wagę, luzem, te zapakowane w folie, pokrojone nie będą takie świeże, a poza tym tracą witaminy i szybciej się psują.

Owoce nie są wcale takie zdrowe?

Lekarze od lat nas namawiają do jedzenia owoców i tłumaczą, że to nas ochroni przed rakiem. Niestety dzisiejsze owoce naszpikowane chemią różnią się znacznie od tych rosnących naturalnie. Co więc robić? Nie wiem. Jedynym ratunkiem wydają się być owoce pochodzące z upraw ekologicznych - nie szkodzących środowisku i tzw. bio - produkowane bez użycia chemikaliów lub z mniejszą ich ilością (oczywiście mowa o tych owocach, które mają odpowiednie certyfikaty, a nie o nieuczciwych produktach z etykietami celowo wprowadzających w błąd) – być może nie są idealne pod każdym względem, ale z pewnością są mniej naszpikowane chemią.

Zobacz też: Czy wiesz czym jest bezpieczna żywność dla dzieci? Sprawdź swoją wiedzę!

Doskonale znam dylematy dzisiejszych rodziców i sama często zastanawiam się, co właściwie dać dziecku do jedzenia, żeby było bezpieczne, zdrowe i pozbawione rakotwórczej chemii. Nie jestem w stanie udzielić wam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiem tylko po prześledzeniu w jakich warunkach produkuje się banany, że te owoce dowożone do supermarketów i sieci sklepowych na pewno nie należą do takiej żywności. I tak jak nie wierzę w żadne teorie spiskowe, a i wiem, że konserwanty chronią żywność przed pleśnią, zepsuciem (które także są niebezpieczne dla zdrowia!) i nie jestem podatna na panikę szerzoną w mediach, tak w tym wypadku jakoś nie jestem przekonana, że akurat banany są mi niezbędne do szczęścia i zdrowia, a zwłaszcza do szczęścia i zdrowia mojego dziecka.

Skłaniam się w tym wyjątkowym przypadku akurat do tezy wygłaszanej zazwyczaj przez zrzędliwych niedowiarków i sceptyków: kiedyś nie było bananów i jakoś ludzie żyli, a dzieci się jakoś chowały…

Więcej na temat wyzysku pracowników i niszczenia środowiska oraz produkcji bananów przeczytacie na stronie Fundacji Fairtrade Polska - fairtrade.org.pl.

Źródła:

  • „Czy wiesz, co jesz? Poradnik konsumenta czyli na co zwrócić uwagę, robiąc codziennie zakupy”, Katarzyna Bosacka, Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Wydawnictwo Publicat, Poznań.
  • „Ciemna strona banana”, Fairtrade.org.pl

Owoce w diecie niemowlęcia. Kiedy warto je podać?

Książka Lidla - Jeść Zdrowiej
mat. prasowe
Aktualności
Jak gotować w zgodzie z nową piramidą żywienia?
Według najnowszych badań owoce i warzywa są podstawą zdrowego odżywiania. Dlatego tak ważne jest, by w naszym codziennym jadłospisie pojawiło się ich 5 porcji – razem co najmniej 400 gramów. Lidl Polska we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia wydał właśnie książkę – „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce”, dzięki której czytelnicy poznają ponad 60 przepisów na zdrowe i smaczne posiłki.

Lidl Polska kontynuuje promocję zdrowego odżywiania wśród Polaków. Ósma książka sieci – „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” – po raz pierwszy została wydana w imponującej liczbie – 2 mln egzemplarzy. Lidl zadbał o to, by zawartość merytoryczna książki była na jak najwyższym poziomie, dlatego stworzył ją we współpracy z najważniejszym autorytetem z dziedziny zdrowego odżywiania w Polsce – Instytutem Żywności i Żywienia. Ponadto w pracach nad książką uczestniczyli mistrzowie Kuchni Lidla – Karol Okrasa, Daria Ładocha, Kinga Paruzel oraz Paweł Małecki . Wkład w książkę miała także Polska Federacja Banków Żywności, którą Lidl Polska wspiera w działaniach edukacyjnych od 2002 roku. Polska Federacja Banków Żywności na łamach książki podzieliła się z czytelnikami wiedzą na temat odpowiedzialnego zarządzania kuchnią i niemarnowania żywności. Książka została wydana na papierze z certyfikatem FSC, który świadczy o prawidłowo prowadzonej gospodarce leśnej. „Sytuacja zdrowotna Polaków pogarsza się. Od lat mamy do czynienia z epidemią otyłości, która jest przyczyną wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego. Głównym źródłem tych schorzeń jest nieprawidłowe żywienie. W sytuacji pogarszającego się zdrowia Polaków najmocniejszą bronią jest prewencja – poprawa sposobu odżywiania oraz wzrost aktywności fizycznej. Ważne, by wiedza na temat zdrowego odżywiania była powszechna. Dzięki współpracy Instytutu Żywności i Żywienia z firmą Lidl Polska wielu konsumentów uzyska dostęp do prostego opracowania na temat zdrowego odżywiania, które daje szansę na poprawę naszego zdrowia” – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia. Duża porcja wiedzy Książka podzielona jest na...

banany a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Banany a karmienie piersią
Banany a karmienie piersią – te dwie rzeczy się nie wykluczają. Banany są jednymi z najbardziej wartościowych owoców, ale są też słodkie i mają sporo kalorii, a przed jedzeniem należy je umyć.

Banany są dozwolone podczas karmienia piersią. Właściwości odżywcze i zdrowotne bananów są doceniane od tysięcy lat, dlatego jedzenie bananów podczas karmienia piersią jest zdrowe (przy zachowaniu pewnych środków ostrożności). Banany a karmienie piersią: dlaczego warto jeść banany zalety dla karmiącej mamy środki ostrożności przepisy z bananami Dlaczego warto jeść banany podczas karmienia piersią Kobieta karmiąca piersią może jeść banany - ze względu na ich właściwości zdrowotne i odżywcze, tak potrzebne w okresie karmienia piersią . Szczególnie warto je jeść zimą i wczesną wiosną, gdy nie ma polskich owoców . Jednak ponieważ zawierają sporo cukru, lepiej nie jeść więcej niż jednego banana dziennie. Banany to wyjątkowo wartościowe owoce. Zawierają wszystkie najważniejsze witaminy: A, C, E, K, z grupy B, a poza tym magnez (jest ważny dla układu nerwowego), fosfor i wapń (niezbędny dla kości). Bardzo ważnym składnikiem bananów jest potas, który obniża ciśnienie krwi, reguluje rytm pracy serca. Banany mają nawet więcej potasu niż pomidory .  Banany są też bardzo dobre na żołądek, ułatwiają leczenie biegunki . Ze względu na dużą zawartość pektyn przyczyniają się też do obniżenia poziomu cholesterolu. Co zyska z jedzenia bananów mama karmiąca piersią Banany mogą okazać się dla karmiącej mamy bardzo cennym produktem. Nie chodzi tylko o zdrowie, ale o to, co na ich jedzeniu może zyskać młoda mama. Nie dość, że to gotowa, łatwo dostępna przekąska, to jeszcze banany mogą: dodać energii. Ponieważ zawierają cukier, zjedzenie banana szybko podnosi poziom cukru we krwi, co na niektóre kobiety zadziała jak filiżanka kawy. regulować ilość wody w ciele. Zawarty w bananach potas pomaga organizmowi lepiej gospodarować wodą, dlatego ich jedzenie może sprzyjać pozbywaniu się obrzęków w połogu ....

panthermedia_01810535.jpg
Panthermedia
Żywienie
Jak podawać dziecku owoce zimą?
Zima na pewno nie jest najlepszym sezonem na owoce. Ale to wcale nie powód, by w ogóle wykluczać z diety dziecka owoce. Nawet gdy za oknem chłód, jest kilka sposobów, by twoje dziecko przez okrągły rok korzystało z dobrodziejstw owoców.

Choć prawdą jest, że najlepiej jeść owoce z naszej strefy klimatycznej (których jest jednak teraz naprawdę niewiele), to zimą wcale nie musisz rezygnować z dostępnych przez cały rok cytrusów czy bananów. Świetnie urozmaicą jadłospis dziecka. Z polskich owoców najlepiej przez zimę przechowują się jabłka. Są też jeszcze gruszki. I to właśnie one obok suszonych owoców powinny zimą stanowić podstawę owocowej diety. Reszta to urozmaicenie. Pamiętaj też, że mnóstwo cennych składników odżywczych ma natka pietruszki, szczypior, rzeżucha (możesz je wyhodować na parapecie), a także kiszone warzywa (ogórki, kapusta, buraki). Te produkty dobrze teraz zastąpią mniejszą ilość owoców w diecie . Podawaj owoce w kawałkach To najprostszy sposób, by dziecko jadło jabłka. Wystarczy owoc umyć, obrać ze skórki, wykroić gniazdo nasienne i pokroić na kawałki. Daj dziecku do rączki kawałek jabłka – niech samo je. Niemowlakowi daj jabłko skrobane łyżeczką. Podobnie możesz podawać banana. Cytrusy nadają się dopiero dla dzieci, które skończyły 12. miesiąc życia . Z reguły jednak wolą one jeść mandarynki niż pomarańcze, bo są słodsze. Rób soki przecierowe Przyda ci się sokowirówka, bo wtedy wystarczy tylko wrzucić do niej owoce (do niektórych modeli nawet bez obierania). Do cytrusów zaś – specjalna wyciskarka. Rób soki z różnych rodzajów owoców : łącz jabłka z mandarynkami, kiwi z bananem i pomarańczą, dodawaj winogrona, a nawet mrożone owoce. Każda kombinacja jest dozwolona. Sok można wyciskać także z warzyw , więc łącz je z owocami. Każda dawka witamin jest teraz bardzo w cenna. Zobacz też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków Piecz domowe ciasta Biszkopt z jabłkami czy gruszkami albo z jakimikolwiek innymi owocami mrożonymi – domowe ciasto zawsze smakuje na podwieczorek lub deser. Mrożone...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz