Materiały Prasowe BOŚ
Aktualności

Co powinno jeść dziecko w szkole?

Rok szkolny wymusza na nas rodzicach myślenie o diecie dziecka. Znowu wróciły lekcje, a pomiędzy nimi przerwy i niezdrowe podjadanie. Czego? Chipsów, batoników, rogalików z czekoladą. Czasem łatwiej dać 2 złote niż zadbać o zdrowe drugie śniadanie ucznia. Pamiętajmy, że „śmieciowe jedzenie” zagraża zdrowiu i wydajności umysłu naszych dzieci.

Zdrowe odżywianie dziecka zaczyna się od zdrowego podejścia rodziców

Tempo przyrostu dzieci z nadwagą i otyłością w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat jest aż dziesięciokrotnie większe niż w USA. Te alarmujące dane skłoniły rząd do działania. W sejmie trwają prace nad ustawą dotyczącą wyeliminowania „śmieciowego jedzenia” ze szkół. Fundacja, która organizuje wiele projektów edukacyjnych ostrzega, że problem niezdrowych nawyków żywieniowych zaczyna się już w rodzinie.
- Kiedy pytamy rodziców, czy ich dzieci jedzą słodycze i jak często to robią, okazuje się, że dorośli nie traktują napojów jako słodyczy, a kolorowe, sztucznie dosładzane jogurty uważają za bardzo zdrowe – mówi Barbara Lewicka - Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ, która  realizuje akcję przemiany sklepików szkolnych, które w zamian za śmieciowe jedzenie zaproponują dzieciom zdrowe przekąski na terenie szkoły.
To, co dzieci będą przegryzały w szkole zależy głównie od rodziców.
- Nie muszą za przysłowiowe 2 złote fundować dziecku „pustych kalorii” kupowanych w sklepiku czy automacie – dodaje Barbara Lewicka - Kłoszewska.

Drugie śniadanie - tak samo ważne jak pierwsze

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdy w przerwie między kolejnymi lekcjami zje się coś lekkostrawnego i zdrowego, wydajność umysłu i koncentracja może wzrosnąć nawet o 20 proc.
- By dziecko dobrze funkcjonowało w szkole, czyli łatwo przyswajało wiedzę, umiało się skoncentrować, miało dobrą pamięć, potrzebuje właściwie zbilansowanej diety. Mózg podczas wytężonej pracy – nauki, pochłania naprawdę dużo energii, dlatego odżywcze drugie śniadanie jest absolutnie niezbędne. Jeśli poświęcimy chwilkę na jego przygotowanie, może to też znacznie ograniczyć sięganie dziecka po batoniki czy chipsy - radzi Maria Jakubowska, specjalista ds. żywienia w Fundacji BOŚ, koordynator projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”.

Co powinno zawierać drugie śniadanie?

Musi być odżywcze, czyli zawierać składniki, które „nakarmią” mózg i cały organizm. Nie powinny to być zatem np. słodycze, gdyż ich spożywanie powoduje szkodliwe dla mózgu duże skoki poziomu glukozy we krwi.
Jak zatem przygotować dobre i pełnowartościowe drugie śniadanie dla ucznia?
– Przede wszystkim pamiętajmy, by na drugie śniadanie przygotować dziecku owoce i kanapki – wylicza Maria Jakubowska, specjalista ds. żywienia w Fundacji BOŚ. - Apetycznymi dodatkami mogą być m.in. liście sałaty, cykoria, różnokolorowa papryka, ogórki, rzodkiewki, kiełki. Do tego ciemne, pełnoziarniste, a nie białe pieczywo. Do śniadania można dołożyć obrane marchewki lub pokrojoną paprykę. Do picia najlepsza będzie woda, ewentualnie herbatka owocowa.
 
Czytaj także:  Kto śmieciowemu jedzeniu w sklepikach szkolnych mówi: Stop! - Dostaje kasę

Co jeść na diecie odchudzającej, aby nie podjadać?

Serki Bakuś
mat. prasowe
Zakupy
Rola drugiego śniadania w diecie dziecka
Instytutu Żywności i Żywienia bez względu na wiek zaleca spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci, których nawyki żywieniowe dopiero się kształtują. Często jednak zdarza się, że rodzic bagatelizuje sprawę drugiego śniadania – w efekcie czego maluch pomija jeden z ważniejszych posiłków. Warto wiedzieć jakie mogą być tego konsekwencje.

Nawyki żywieniowe kształtują się już od najmłodszych lat. To od nas, dorosłych i naszego podejścia do żywienia w dużej mierze zależy jak maluch będzie się odżywiał oraz jakie smaki i potrawy będzie preferował w przyszłości. Wniosek jest jeden: należy uczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych już od pierwszych miesięcy życia. Tylko dzięki takiemu podejściu uda się zapobiec większości błędów dietetycznych, które mogą mieć negatywny skutek w przyszłości. Dlaczego 5 posiłk ów? W naszej diecie najważniejsza jest regularność. To właśnie ona kształtuje prawidłowy metabolizm energetyczny. Co to oznacza? Organizm, otrzymując niewielkie porcje pożywienia w stałych odstępach czasowych, przygotowuje się do trawienia jeszcze zanim sięgniemy po pierwszy kęs. Dzieje się tak dlatego, że nasz żołądek instynktownie „wyczuwa” porę kolejnego posiłku i tuż przed nim rozpoczyna wzmożoną produkcję kwasów żołądkowych i enzymów ułatwiających rozpad złożonych białek, tłuszczy i węglowodanów do substancji prostych, które trafiają do krwioobiegu. Instytut  Żywności i Żywienia rekomenduje spożywanie 5 posiłków dziennie, co 3-4 godzin o stałych, wyznaczonych porach. Jeśli jednak maluch ma ochotę na „małe co nieco” częściej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać 6 czy 7 posiłków w ciągu dnia – należy zwrócić jedynie uwagę, by były one proporcjonalnie mniejsze. Pamiętaj, że dzieci uczą się naśladując rodziców, dlatego staraj się być dla niego wzorem także w kwestii żywienia. Unikaj podjadania słonych i słodkich przekąsek, a śniadania i obiady jedzcie wspólnie – rodzinnie. Nigdy nie zapominaj również o drugim śniadaniu dla siebie i malucha. Najlepiej przygotuj je już dzień wcześniej, dzięki czemu rano zaoszczędzisz kilka cennych minut.   Drugie śniadanie –w domu i na wynos Drugie śniadanie...

dziecko, chłopiec, nastolatek, szkoła
fotolia
Aktualności
"Patrzą prosto, nie wydają dźwięków i nie wykonują ruchów" - kontrowersyjny regulamin w legnickiej podstawówce.
Kontrowersyjny regulamin, wiszący na drzwiach klas w Szkole Podstawowej nr 2 w Legnicy, reguluje w najdrobniejszych szczegółach sposób wchodzenia do klasy, nawet to, gdzie dziecko ma patrzeć. Komentarze w sieci: "To chore."

"Uczniowie stoją, nie stykają się, mają plecaki położone na ziemi tuż przy prawej nodze, ręce ułożone są wzdłuż tułowia, patrzą prosto, nie wydają dźwięków i nie wykonują ruchów" –  mówi punkt 3 regulaminu wchodzenia do klasy, obowiązującego w Szkole Podstawowej nr 2 w Legnicy. Jak wygląda regulamin w legnickiej podstawówce? Regulamin liczy 10 punków.  Dalej jest w nim mowa o tym, że  "od momentu ustawienia, czyli od stanu możliwego do zaakceptowania (patrz pkt 3.) nauczyciel odlicza minutę. Jeżeli uczniowie w ustawieniu wytrzymają minutę, nauczyciel zaczyna wpuszczać kolejne osoby do klasy. Wpuszcza pierwszą osobę. Pierwsza osoba wchodzi, zajmuje miejsce i siada. Następnie wchodzi kolejna osoba etc. " Nauczyciel wpuszcza do klasy tylko te osoby, które zachowują się zgodnie z regulaminem . Pozostałe mają czekać. Nauczyciel wyznacza im kolejną minutę.  Ostatecznie wpuszcza je jednak do klasy. "Jeżeli podczas procesu wchodzenia, któryś z uczniów odezwie się, uczeń powraca na swoje miejsce i stoi zgodnie z pkt. 3" Gdy uczniowie już siedzą w ławkach, nauczyciel odczytuje regułkę "Uczeń za swoje dobre zachowanie jest nagradzany. Opłaca się dobrze zachowywać" i rozdaje grzecznym dzieciom żetony , które później wymieniane są na nagrody, np. odroczenie zadania domowego. Tak wygląda kontrowersyjny regulamin (fot. www.legnica.naszemiasto.pl) Co internauci sądzą o regulaminie? "To chore!", "Jak w kolonii karnej", "Jak w wojsku", "To jak tresura psów. Posłuszny, dostaje nagrodę"  "[Ten regulamin - przyp. red.] utrwala przekonanie, że dobre zachowanie nie jest naszym obowiązkiem, tylko sposobem na zdobycie nagrody"  –  komentują ludzie, których ten regulamin oburza. Zrobiło się o nim głośno poza szkołą, także w mediach...

kosmetyki dla dzieci
Panthermedia
Rozwój
5 rzeczy, które pomagają niemowlęciu rosnąć
Niemowlęta i małe dzieci rosną w niesamowitym tempie. Czy to, jaki wzrost osiągną w przyszłości, zależy wyłącznie od genów?

Beata Turska Twoje dziecko osiągnie swój ostateczny wzrost za wiele lat (około 18 roku życia, jeśli jest dziewczynką, blisko 19 i później, jeżeli jest chłopcem). Ale to właśnie teraz, gdy jest jeszcze maleńkie, rośnie najintensywniej. Za to, czy jako dorosły człowiek będzie wysokie czy niskie, w ogromnej mierze odpowiadają geny . Wiadomo: maluch bardzo wysokich rodziców ma o wiele większe szanse, by dorównać wzrostem koszykarzom, niż ten, którego mama i tato są raczej niscy. Jednak potencjał genetyczny to jedno, a to w jakim stopniu zostanie wykorzystany, drugie. Co – poza genami – decyduje o wzroście dziecka? 1. Zdrowe jedzenie Dziecko, które jest karmione zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, ma o wiele większą szansę na wykorzystanie swojego genetycznego potencjału niż to, które niedojada albo jada byle co (mało wartościowe, ubogie w składniki odżywcze pokarmy, np. słodycze, fast food, niskiej jakości wędliny). Zdrowe jedzenie – i to od samego początku – potrzebne jest oczywiście nie tylko ze względu na ostateczną wysokość ciała. Bez niego po prostu trudno rozwijać się prawidłowo! Dlatego karm niemowlę piersią lub mieszankami sprawdzonych firm. Gdy podrośnie, nie zwlekaj z rozszerzaniem diety i pamiętaj o piramidzie zdrowego żywienia. By dziecko mogło zdrowo rosnąć, w jego diecie musi być wystarczająco dużo wapnia , który odpowiada za prawidłową mineralizację kości, oraz witaminy D , która odpowiada za odpowiednie wchłanianie się oraz odkładanie wapnia w kościach. I jeszcze jedno: jeśli podejrzewasz, że twój maluszek ma alergię na mleko (może się ona ujawnić już w pierwszych dniach życia), idź z nim do lekarza. Nie podejmuj na własną rękę decyzji o zmianie mieszanki lub przejściu na dietę eliminacyjną , bo możesz pozbawić malca ważnych dla jego rozwoju składników. Przeczytaj także: Dobra i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj