rzecznik prawa dziecka, prawa dziecka, konwencja o prawach dziecka, sejm dzieci i młodzieży, dzień dziecka
mat. prasowe
Aktualności

Skrzywdzić możemy także zbytnią gorliwością - Rzecznik Praw Dziecka rodzicom i dzieciom

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Marek Michalak wystosował list okolicznościowy do wszystkich rodziców i wziął udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Oto co oba pokolenia mogły od niego usłyszeć.

Dzieci znanymi sobie sposobami pokazują, że brakuje im naszej uwagi, opieki czy pomocy w trudnych chwilachBądźmy jednak uważni, bo skrzywdzić dziecko możemy nie tylko brakiem miłości i zaniedbaniem, ale także zbyt wielką gorliwością w wychowaniu - przestrzega Marek Michalak w swoim liście okolicznościowym kierowanym do rodziców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Dziecko to człowiek. Podobny do nas pod wieloma względami, ale osobny i niezależny na tyle, na ile pozwala jego wiek, umiejętności i rozwój. Wspomagajmy więc dziecko, ale nie zmuszajmy do licznych zajęć dodatkowych, ponad jego siły. Cieszmy się z jego sukcesów i stwarzajmy warunki dla doskonalenia jego umiejętności. Kochajmy mądrze! 
Z treścią całego listu można zapoznać się na na stronie Rzecznika Praw Dziecka
 

O prawach dziecka na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży


1 czerwca Marek Michalak miał również okazję przemawiać do dzieci i młodzieży z trybuny sejmowej. Prawa Dziecka to nie tylko przywileje, nie tylko coś, co się wam należy, gdy jesteście grzeczni - tymi słowami zwrócił się do młodych posłów, którzy zebrali się na obrady 21 sesji Parlamentu Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Rzecznik przypominał, że na prawa dziecka nie trzeba zasłużyć, że należą się każdej osobie do 18. roku życia. Zwrócił także uwagę młodych na jedno z najważniejszych praw wymienianych przez gimnazjalistów i uczniów szkół średnich - prawo do wyrażania własnego zdania, do prywatności i do możliwości wypowiedzenia się, które jest zapisane w Konwencji o Prawach dziecka i w 72 artykule Konstytucji RP. Rzecznik przypomniał, że prawo to daje bardzo duże możliwości, z których młodzi ludzie powinni korzystać, pamiętając jednak, że świadomość własnych praw niesie również konsekwencje. Pamiętam, że mam prawo do szacunku (...) ale kolega, koleżanka, nauczyciel, rodzic, minister, marszałek też mają to prawo. Świat będzie uporządkowany, będzie życzliwy, będzie optymistyczny, kiedy każdy zacznie go tworzyć w taki sposób, zaczynając od samego siebie. Można się różnić, ale można się pięknie różnić. Można się spierać na argumenty. Siła argumentu jest naprawdę wartością, zaś argument siły - niekoniecznie - przekonywał młodych słuchaczy. Chciałoby się, by wypowiedzi w tym duchu można było słuchać w gmachu na Wiejskiej jak najczęściej, nie tylko z okazji Dnia Dziecka. 
 

Konwencja o Prawach Dziecka - co to takiego?

Mija właśnie 26 rocznica przyjęcia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, czyli dokumentu, w którym zostały spisane wszystkie prawa dziecka i który obowiązuje w niemal wszystkich krajach świata. Nie ratyfikowały jej jedynie Stany Zjednoczone. W uchwaleniu Konwencji duże zasługi ma Polska, jako kraj, który zaproponował ją Komisji Praw Człowieka ONZ. Marek Michalak podkreślał, jak ważne jest to, że prawa dziecka są obecne w naszej rzeczywistości i jak dużo pozytywnych zapisów dzięki nim znalazło się w aktach ustawowych. Instytucja Rzecznika Praw Dziecka, która ma przypominać o tym, co dla dzieci najważniejsze, ma już w Polsce 15-letnią tradycję. Podczas dzisiejszego sejmowego wystąpienia przed parlamentem Dzieci i Młodzieży Marek Michalak złożył na ręce jego marszałka dokument z informacjami o stanie przestrzegania praw dziecka. Wcześniej zrobił to również w „dorosłej izbie”. 

Czytaj też: Wywiad z Rzecznikiem Praw Dziecka
 

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

Rzecznik Peraw dziecka o metodzie in vitro: to niegodna metoda
AdobeStock
Aktualności
Nowy Rzecznik Praw Dziecka o in vitro: poczęcie dziecka tą metodą jest niegodziwe
Mikołaj Pawlak podzielił dzieci i ich rodziców na lepszych i gorszych, jeszcze zanim zaczął urzędowanie. Takie są komentarze po kontrowersyjnej wypowiedzi nowego rzecznika.

Dopiero przy czwartym podejściu udał się wybór nowego Rzecznika Praw Dziecka. Głosami PiS został wybrany Mikołaj Pawlak , 38-letni prawnik z Łodzi, specjalista od rozwodów kościelnych, raczej bez żadnego doświadczenia w pracy z dziećmi. Za jego kandydaturą głosowało 57 senatorów, 26 było przeciw. Wcześniej Pawlaka zaakceptował Sejm. „Czy ten pan prezentuje wszystkie dzieci”? Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem nad wyborem rzecznika, Pawlak zaprezentował na forum Senatu swój pogląd na temat poczęcia dzieci metodą in vitro. Jego zdaniem, "od strony prawno-moralnej jest to metoda niegodziwa ". Dowodził, że poczęte w ten sposób dzieci nie są wystarczająco chronione. W związku z tym, jako jedno z zadań stojących przed sobą wymienił "zadbanie o godność dziecka poczętego" tą metodą. - Dotyczyć ma to nie tylko tych dzieci poczętych i narodzonych, ale ta godność ma też dotyczyć dzieci poczętych, a nienarodzonych, zamrożonych na przykład - tłumaczył Pawlak. - To też są dzieci, bo są poczęte - stwierdził. Wypowiedź rzecznika spotkała się z ostrą reakcją. - Jestem tak oburzona, że trudno mi to wyrazić. Czy ten pan będzie dzielił dzieci na lepsze i gorsze , poczęte w sposób A i poczęte w sposób B? Co mają sobie pomyśleć dzieci, które zazwyczaj wiedzą, że są poczęte metodą in vitro? Czy ten pan rzeczywiście reprezentuje interesy wszystkich dzieci? - skomentowała dla TVN24 doktor Monika Adamczyk-Popławska, mama córeczki poczętej metodą in vitro. Przeciwnik aborcji Pawlak zapowiedział też czynny udział w dyskusji o przepisach antyaborcyjnych w Polsce. Byłoby to precedensowym działaniem ze strony Rzecznika Praw Dziecka. Do tej pory jego biuro nie angażowało się w debaty polityczne, starając się wokół problemów dzieci zbudować ponadpartyjne porozumienie. - Kwestią ochrony życia i bronienia prawa do życia od poczęcia...

Przemoc wobec dziecka na koloniach
Fotolia
Aktualności
Opiekunka znęcała się nad dziećmi z domu dziecka? To miały być wymarzone kolonie!
Opiekunka domu dziecka znęcała się nad dziećmi w czasie kolonii? Interweniował sam Rzecznik Praw Dziecka! Czy kobieta poniesie konsekwencje?

Kilka dni temu na Facebooku zawrzało: na jednym z profili pojawił się szokujący wpis o opiekunce znęcającej się nad dziećmi podczas kolonii. W ciągu kilku dni post udostępniono prawie 30 tys. razy, a sprawą zainteresował się Rzecznk Praw Dziecka Marek Michalak. "Uderzyła go w twarz i wrzuciła pod prysznic..." 20 lipca Mariola Gepfert opublikowała na Facebooku wstrząsający post, w którym opisuje, jak podczas kolonii opiekunka domu dziecka znęcała się nad jednym z wychowanków. "Od kilku lat jeżdżę na różne kolonie i obozy młodzieżowe. W tym roku spotkała mnie przykra sytuacja. Podczas kolonii, wśród 32 uczestników, było 8 osób z domu dziecka im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wojsławicach. Pewnego dnia opiekunka (z ramienia domu dziecka) uderzyła 7-letniego chłopca w twarz , wrzuciła pod prysznic, a następnie położyła go do spania" – opisuje. Ślady na twarzy chłopca zauważyła następnego dnia przy śniadaniu. Kobieta od razu zrobiła chłopcu zdjęcia, nagrała jego wyjaśnienia i zgłosiła się do lekarza, który potwierdził, że ślady na twarzy świadczą o pobiciu. Przeczytaj cały post:   Interwencja Rzecznika Praw Dziecka Jak czytamy na stronie biura Rzecznika Praw Dziecka, Marek Michalak zareagował, jak tylko dowiedział się o sprawie. Rzecznik zwrócił się do Starosty Zduńskowolskiego o sprawdzenie, w jakich warunkach żyją wychowankowie Domu Dziecka im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wojsławicach i czy dzieci, które uczestniczyły w koloniach, otrzymały odpowiednie wsparcie po powrocie z wypoczynku. Dyrektor placówki poinformowała rzecznika, że wychowawczyni, która dopuściła się przemocy wobec dziecka , została odsunięta od pracy z dziećmi, a sprawę bada prokuratura. Ktoś krzywdzi przemoc? Reaguj! Dzieci nie są w stanie się obronić. To, co dla nas jest szokujące i niewłaściwe, dla nich jest codziennością....

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
AdobeStock
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: jesteś dzieckiem – jesteś człowiekiem
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto przypadające 20 listopada. Tego samego dnia obchodzimy również Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. O prawach najmłodszych powinniśmy jednak pamiętać każdego dnia.

Konwencja o Prawach Dziecka, nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka, została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dokładnie 20 listopada 1989 r. Dlatego tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W 2014 roku na wniosek ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił ten dzień Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Wszystkie dzieci mają takie same prawa – bez względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, status materialny czy stan zdrowia. To, że dziecko ma swoje prawa, podkreślał już Janusz Korczak. Ten wspaniały pedagog i działacz społeczny mówił: „Nie ma dzieci. Są ludzie”. Spis treści: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: historia Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? Jak się obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka? Lista praw dziecka Prawa dziecka zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: historia W 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, czyli dokument określający ogólnoświatowy system ochrony praw najmłodszych. Polska była inicjatorem powstania takiego dokumentu i przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ pierwszy projekt Konwencji. Konwencja o Prawach Dziecka powstała po to, by objąć dzieci dodatkową ochroną, także instytucjonalną. Konwencja jest najpowszechniej ratyfikowanym dokumentem międzynarodowym. 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka – ustanowiono Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.  Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? Święto to zostało uchwalone przez Sejm 7 listopada 2014 r., by przypomnieć wszystkim, że „prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj