Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Nauka nowych słów
AdobeStock
Aktualności

3-latki potrafią rozumować jak dorośli? To zszokowało nawet naukowców

Choć do tej pory uważano, że jest zupełnie inaczej, to okazuje się, że maluchy uczą się znaczenia nowych słów tak samo jak studenci.

Specjaliści z Laboratorium Princeton Baby Lab badają, w jaki sposób dzieci uczą się postrzegać i rozumieć świat, a także jak rozwijają się ich umiejętności komunikacyjne. Tym razem postanowili sprawdzić, jak przedszkolaki uczą się znaczenia nowych słów. Wyniki zaskoczyły nawet samych badaczy.

Do tej pory uważano, że dzieci ucząc się znaczenia nowych słów zakładają, że oznaczają one coś ogólnego, jak np. pies, ryba, ptak, kwiat. Zakładano, że zapamiętując określone cechy, potrafią przypisać podobne do siebie rzeczy do danej kategorii. Przypuszczano, że umiejętność bardziej wyrafinowanego rozumowania przychodzi dopiero z wiekiem, tymczasem okazuje się, że dla dzieci słowa nie są tak abstrakcyjnymi nazwami, jak do tej pory uważano. Maluchy przy nauce nowych słów biorą pod uwagę ich specyficzne cech i do samego początku są w stanie zrozumieć ich precyzyjne zacznie.

Efekt rozdymki

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów z udziałem dzieci w wieku 3-5 lat. Korzystając ze specjalnej aplikacji, nauczyli dzieci czterech nowych słów: fep, zak, lat, galt. Dwa z tych terminów zostały użyte dla typowych obiektów, a dwa dla takich o bardzo charakterystycznych cechach. Obrazki pochodziły z czterech kategorii, które dzieci znają: ryby, ptaki, psy i kwiaty.

Przy każdej próbie dziecko widziało jeden lub trzy przykłady na górze ekranu, identyfikowane przez nowe słowo, np. „To jest fep”, lub „To są trzy fepy”. Następnie dziecko otrzymało 12 dodatkowych zdjęć: dwa pasujące do przykładów, dwa z tej samej ogólnej kategorii i osiem niepowiązanych. Osoba prowadząca eksperyment pytała następnie: „Czy potrafisz znaleźć feps?” Naukowcy byli ciekawi, czy dzieci zdecydują, że fep to konkretne stworzenie np. dalmatyńczyk, czy przypiszą bardziej ogólnie znaczenie uznając, że to pies. Każde dziecko mogło wybrać tyle obrazów, ile chciało w swoim własnym tempie. Kolejność czterech kategorii: ryby, ptaki, psy i kwiatybyła losowa.

Okazało się, że dzieci patrząc na rzeczy z tej samej kategorii, szybko odnajdują różnice. Naukowcy nazwali ten mechanizm efektem rozdymki. Zanim rozdymka wypełni się powietrzem, wygląda jak zwykła ryba, więc dzieci tak ją nazywają. Jednak, gdy ta zamieni się w kolczasty balon, dobrze już wiedzą, że to rozdymka i nie nazwą jej po prostu rybą. Ponadto naukowcy odkryli, że im bardziej „typowy” przykład, tym bardziej prawdopodobne jest, że dziecko przyjmie, że jest to termin ogólny. Np. łosoś był zbyt mało charakterystyczny więc częściej dzieci intrpretowała go jako symbol ryby, a nie jako konkretyny gatunek ryby.

Zupełnie jak dorośli

Odkrycie te są sprzeczne z ideą, że dzieci zawsze zakładają, że nowe słowa powinny być interpretowane jako ogólniki. Co wiecej, wyniki testów zostały porównane z badaniami wykonanymi z udziałem studentów. Jedyna różnica polegała na tym, że studentom powiedziano, że był to eksperyment przeznaczony dla małych dzieci i pozwolono im samodzielnie trzymać iPady. Okazało się, że obie grupy osób przetwarzały informacje w dokładnie ten sam sposób. Oznacza to, że każdy z nas uczy się dokładnie tak samo i nie ma znacznie ile mamy lat. Fascynujące!

Źródło: medicalxpress.com
 

Zobacz także
Wływ zabawy na rozwój dziecka

W ten sposób rodzice uniemożliwiają dzieciom prawidłowy rozwój! [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

przedszkole, przedszkolak, kuchnia, odżywianie

Jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka? - film

TOP 11 aquaparków w Polsce

Top 11 aquaparków w Polsce – obostrzenia sanitarne i zasady korzystania podczas wakacji 2020 [FOTO]

Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka: kiedy wypada, jak się do niego przygotować?

 

Kiedy usłyszysz pierwsze „mama”? [WIDEO]

Pies i dziecko
Fotolia
Zdrowie
Co to jest dogoterapia?
Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta dobrez wpływają na rozwój dzieci. Mało tego, dobrez wyszkolone psy mogą w tym rozwoju pomagać maluchom, a nawet... wpływa√ terapeutycznie na dzieci niepełnosprawne.

Co daje dziecku dogoterapia? Dogoterapia to metoda wykorzystująca psy do wspomagania rozwoju poznawczego i ruchowego dzieci niepełnosprawnych. Ale pies może też pomóc zdrowym dzieciom, np. tym, które zostały kiedyś pogryzione. Wtedy celem jest nie tyle rehabilitacja, co oswojenie dziecka z psem, przełamanie lęku. Ponadto dogoterapia usprawnia ruchowo, rozwija umiejętność okazywania emocji, ćwiczy koncentrację uwagi , uczy postępowania z psami, bardzo wzbogaca słownictwo, umożliwia poznawanie wszystkiego, co wiąże się z psem, jego pielęgnacją, budową ciała. Nie każdy pies może być dogoterapeutą I nie chodzi tu o rasę (czy rodowód), ile o charakter oraz temperament. Choć to nie przypadek, że jako dogoterapeuci pracują najczęściej golden retrievery, labradory, spaniele, pudle, husky, samojedy – te psy z reguły mają cechy potrzebne do pracy z dziećmi. Są łagodne, bardziej przewidywalne w swoim zachowaniu, lubią kontakt z człowiekiem. Dogoterapeutami mogą być też jednak mieszańce. Psy do dogoterapii powinny być szkolone z zakresu posłuszeństwa: muszą wykonywać podstawowe komendy, np.: siad, waruj, zostań, do mnie, noga, aport. Poza tym każdy z nich zna pewne sztuczki, np. przybija piątkę, robi tunel (przechodzi pod nogami dzieci). Ma też swojego właściciela, który szkoli go pod okiem tresera. Zobacz też: Czy kupić dziecku zwierzę? Sprawdź! Kto prowadzi zajęcia z dogoterapii? Choć jak dotąd w prawie nie określono takiego zawodu jak dogo- czy kynoterapeuta, to w Fundacji Przyjaciel wszyscy mają uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi. Są wśród nas psychologowie, pedagodzy, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci oraz fizjoterapeuci. Konsultacja: Katarzyna Mierzejewska, terapeutka i wiceprezes Fundacji Przyjaciel

niemowlę, łóżeczko, łóżeczko dziecięce, dziecko
Pavla Zakova - Fotolia.com
Pielęgnacja
Polski dla początkujących
Na początku dziecko potrafi wyrazić swoje emocje i potrzeby jedynie płaczem. Sprawdź, jak przeobraża się w mądralę, który rozumie, co się do niego mówi, i umie wyrazić słowami nieograniczone treści.

Dzieci uczą się mówić jakby mimochodem: bez mozolnego wkuwania słówek, tabeli czasów, listy wyjątków. Nie mając pojęcia o tym, co to jest podmiot, a co orzeczenie, rozszyfrowują gramatykę swojego języka. Naukowcy od wieków głowią się, jak to możliwe. Jedni uważają, że maluchy zaczynają mówić dzięki wrodzonej wiedzy o właściwościach ludzkiej mowy, inni – że uczą się tego od podstaw, jak jazdy na nartach. Nie ma natomiast wątpliwości co do jednego: mówienie ma ścisły związek z myśleniem. Polski dla nienarodzonych Dziecko zaczyna się uczyć, zanim przyjdzie na świat! Choć dźwięki, które docierają do wnętrza maminego brzucha, są stłumione i niewyraźne, nienarodzony maluszek może dzięki nim poznawać melodię i rytm języka, którego używają jego bliscy. W latach 70. amerykańscy naukowcy poprosili przyszłe mamy, by często i czule zwracały się do swoich nienarodzonych dzieci. Wszystko to zostało nagrane. Gdy po porodzie noworodki zabrano (w tamtych czasach przynoszono je matkom tylko do karmienia), okazało się, że maluchy bezbłędnie rozpoznają odtworzone z taśmy głosy swoich matek! Słysząc znajome słowa, natychmiast się uspokajały. Reagowały także na głosy innych kobiet, jednak zdecydowanie słabiej i z opóźnieniem. Zaś dzieci kobiet, które w ciąży nie mówiły do pociech w jakiś specjalny sposób, w ogóle nie zwracały uwagi na tego typu nagrania. Rytm i melodia Dziecko od początku komunikuje się z otoczeniem. Po narodzinach wydaje krzyk, który znaczy: „O rany, oddycham!”. Płacząc, oznajmia: „Jestem głodny!”, „Mam mokro!”, „Nudzę się!”. Gdy ma dwa, trzy miesiące, zaczyna gruchać (głużyć), czyli wydawać gardłowe dźwięki. Robi to odruchowo. Co ciekawe, gruchają też dzieci głuche, a więc nie ma to nic wspólnego ze słyszeniem. Półroczny maluch zaczyna gaworzyć, czyli świadomie...

pies może ugryźc dziecko
Adobe Stock
Wychowanie
Pies – idealny towarzysz zabaw dziecka czy zagrożenie?
Masz małe dziecko i psa? Prawdopodobnie bagatelizujesz ryzyko, jakie zwierzak stanowi dla twojej pociechy. Nie, nie chcemy cię straszyć! Naszym celem jest zmuszenie cię do myślenia i do postępowania, które zwiększy bezpieczeństwo twojego dziecka!

Co jakiś czas słyszy się, że pies pogryzł dziecko. Słysząc taką informację każdy właściciel psa myśli, że to pewnie jakiś obcy zwierzak poturbował malca. Okazuje się jednak, że najczęściej sprawcami ugryzień są psy domowe . I jakby tego było mało, często dochodzi do nich w obecności osób dorosłych. Ankieta przeprowadzona wśród właścicieli psów jasno pokazała, że bagatelizują oni ryzyko, jakie psy stwarzają dla dzieci. Zobacz też: Czy pozwalać psu lizać dziecko po twarzy? Żywa maskotka? Nie! Dzieci kochają zwierzęta. Uwielbiają je głaskać, poklepywać i tulić. Bawi je gonienie zwierzaka, łapanie za uszy i ogon. Takie okazywanie czułości, zwłaszcza gdy do kontaktu dochodzi, gdy pies go nie chce , może skończyć się źle dla malca. Jeśli pies poczuje się prześladowany i napadnięty, może próbować się bronić, używając do tego zębów. Winni dorośli Nawet najspokojniejszy pies potrafi stracić cierpliwość do dziecka. I nie ma tu znaczenia rasa zwierzaka – zarówno duży owczarek niemiecki, jak i łagodny golden retriever czy filigranowy yorczek, potrafią ugryźć. O ile w przypadku dużych psów, dorośli zachowują większą ostrożność w kontaktach zwierzak-dziecko, to w przypadku małych ras, często bagatelizują ryzyko , jakie pies stwarza dla dziecka. A dokładniej: ryzyko, jakie dla siebie stwarza dziecko, nieumiejętnie obchodząc się ze zwierzęciem. Wyniki ankiety Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród właścicieli psów posiadających dzieci. Wynika z niej, że w stosunku do obcych psów, zachowują oni zdrowy stopień nieufności. Natomiast jeśli chodzi o psy domowe, których są właścicielami, są zbyt ufni i nie biorą pod uwagę tego, że ich własny pupil może skrzywdzić dziecko. Przez to nie zachowują należytej ostrożności . Przykład? O ile zabraniają córce czy synowi niepokoić psa na jego własnym posłaniu, to poza nim...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz