Dzieci udusiły się w skrzyni, gdy były same w domu
Adobe Stock, Facebook/Артем Кисько
Aktualności

Dzieci udusiły się w skrzyni podczas zabawy. Były same w domu

Dzieci zostały same w domu, podczas gdy ich rodzice pracowali w polu. Doszło wtedy do ogromnej tragedii – maluchy udusiły się zatrzaśnięte w zabytkowej skrzyni. Nie zostawiajcie dzieci samych w domu, jeśli są na to zbyt małe!
We wsi Mykilske w obwodzie donieckim na Ukrainie 10-letnia Anna i 7-letni Michaił zostali sami w domu. Ich rodzice około godziny 4.30 nad ranem pojechali do pracy w polu do miejscowości oddalonej o 30 km. O godzinie 10 rozmawiali z dziećmi przez telefon. Potem maluchy przestały odbierać połączenia.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Zniknięcie dwójki rodzeństwa

Rodzice wrócili do domu późnym popołudniem, ale nie mogli znaleźć dzieci. Zaczęli poszukiwania na własną rękę, jednak nie przyniosły one żadnych rezultatów. Wtedy matka dzieci podjęła decyzję o tym, by o całym zdarzeniu poinformować policję.

35-letnia Swietłana i 41-letni Stanisław przyznali, że nie była to pierwsza sytuacja, kiedy rodzeństwo zostało w domu bez opieki. Rodzina była objęta opieką socjalną, a małżeństwo nadużywało alkoholu.

Działania policji

Na miejsce zdarzenia przyjechała policja wraz z psem tropiącym. W domu stała zabytkowa skrzynia, która była w rodzinie Swietłany i Stanisława od pokoleń. To właśnie nią zainteresowało się zwierzę. Okazało się, że w skrzyni leżały ciała dzieci, jednak żadne z nich nie dawało oznak życia. Przyczyną zgonu było uduszenie się. Funkcjonariusze zakładają, że całe zdarzenie było po prostu nieszczęśliwym wypadkiem. Policja jednak nie może wykluczyć udziału osób trzecich.

„Dzieci prawdopodobnie same zatrzasnęły się w skrzyni. Zatrzask powoduje to, że nie da się jej otworzyć od wewnątrz. Skrzynia była na tyle szczelna, że nie przepuszczała powietrza” – tłumaczył ojciec dzieci w rozmowie z lokalnymi mediami.

Ta historia, choć tragiczna, powinna być ostrzeżeniem dla innych rodziców. Przed zostawieniem dziecka samego w domu upewnijcie się, że dom jest dla nich bezpieczny. Nie zostawiajcie natomiast maluchów bez opieki, gdy są na to za małe i istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że może stać im się krzywda.Zobacz także: 

1,5 roczne dziecko zmarło po wizycie w szpitalu
Adobe Stock
Aktualności
1,5-roczne dziecko zmarło po wizycie w szpitalu. Tej tragedii można było uniknąć!
W puckim szpitalu doszło do ogromnej tragedii, której, zdaniem rodziców dziecka, można było uniknąć. Zaledwie kilkanaście godzin po opuszczeniu szpitala mały Maks przestał oddychać.

7 sierpnia 2020 roku 17-miesięczny Maks, który przebywał wtedy na wakacjach w Jastrzębiej Górze ze swoimi rodzicami, zaczął gorączkować. Dodatkowo oddech dziecka był ciężki i utrudniony. Rodzice pojechali z nim na izbę przyjęć do szpitala znajdującego się w Pucku. Lekarz dyżurny, który zbadał malucha, ocenił, że z dzieckiem nie dzieje się nic złego, a duszności powoduje spływający do gardła katar. Dziecko dostało zastrzyk, a dyżurująca lekarka uspokoiła rodziców, że maluszkowi nie dolega nic groźnego. Tragedia po wizycie w szpitalu Następnego dnia chłopiec przestał oddychać. Mimo reanimacji lekarze nie zdołali uratować chłopca. Zdaniem rodziców Maksa, gdyby dziecku została udzielona odpowiednia pomoc podczas wizyty na izbie przyjęć, chłopiec nadal by żył. „Dla niej byliśmy kolejnymi przewrażliwionymi rodzicami, którzy panikują i marnują jej czas w szpitalu, przyjeżdżają z dzieckiem, które ma katar. Cały czas Maksio ciężko oddychał” – powiedzieli rodzice Maksa na łamach „Gazety Wyborczej”. Po śmierci chłopca Prokuratura Regionalna w Rzeszowie wszczęła śledztwo w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Reakcja rzecznika praw pacjenta Sprawą małego Maksa zajął się także rzecznik praw pacjenta. Jego zdaniem pomoc udzielona dziecku nie była należycie staranna. Lekarz postawił błędną diagnozę (nie rozpoznał zapalenia płuc), przez co nie wdrożył odpowiedniego leczenia. Skutkiem postawienia nieodpowiedniej diagnozy przez lekarza był brak działań w kierunku wyleczenia ostrej infekcji dróg oddechowych u dziecka. Zdaniem rzecznika praw pacjenta kwalifikuje się to jako naruszenie prawa pacjenta do informacji o stanie zdrowia. Rzecznik praw pacjenta wnioski z analizy całej sprawy przesłał do puckiego...

Czteroletnia dziewczynka zgubiła się na plaży
Adobe Stock
Aktualności
Czteroletnia dziewczynka zgubiła się na plaży. Było o włos od tragedii
Rodzice czteroletniej dziewczynki przeżyli wyjątkowo stresujące chwile. Odpoczywając na plaży w Mielnie, zgubili dziecko. Natychmiast zaczęły się poszukiwania.

Ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. Czteroletnia dziewczynka zgubiła się na jednej z bałtyckich plaż w Mielnie. Jak podkreślali potem jej rodzice, to była dosłownie chwila. Odpoczywali, kiedy nagle dziecko się oddaliło. Gdy zorientowali się, co się stało, szybko zwrócili się do ratowników i policji. Jak mówiła dla Polskiej Agencji Prasowej Rafał Skoczylas z koszalińskiej komendy, nie było wiadomo, czy dziecko weszło do wody, czy pobiegło gdzieś plażą. Od razu rozpoczęto poszukiwania. Ratownicy i policjanci apelują o rozwagę Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz policjanci z częstochowskiej jednostki stacjonujący w Mielnie odnaleźli dziecko dopiero kilometr dalej, na plaży w Unieściu (dzielnicy Mielna). Przetransportowali je do rodziców quadem WOPR.  Czteroletnia dziewczynka i jej rodzice mieli dużo szczęścia. Poza tym, że dorośli najedli się strachu, nic złego się nie stało. Ratownicy i policjanci ciągle przypominają jednak, że jadąc z dzieckiem na wakacje, trzeba mieć uszy i oczy dookoła głowy. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do tragedii.  Zanim wybierzemy się na wakacje, warto nauczyć dzieci podstawowych danych personalnych swoich i rodziców oraz adresu zamieszkania. Idealnie, jakby dziecko miało bransoletkę albo opaskę (można poprosić o taką ratowników) z danymi kontaktowymi do rodziców, a także jakiś charakterystyczny przedmiot, gadżet, który pozwoli szybciej zlokalizować dziecko w tłumie.  Zobacz też: Co zrobić, by nie zgubić dziecka? Jak nie zgubić dziecka w sklepie? – ten tata ma doskonały pomysł! 5 rzeczy, które możesz zrobić, żeby dziecko nie zgubiło się w tłumie

dziecko zamknięte w samochodzie
Adobe Stock
Aktualności
Dziecko zamknięte w samochodzie podczas upału, tata w pracy. Doszło do tragedii!
Ojciec miał odwieźć syna do szkoły, ale zapomniał, że wiezie chłopca w samochodzie. Gdy mężczyzna wyszedł do pracy, dziecko zostało samo w nagrzanym aucie i spędziło tam kilka godzin. Niestety, ta historia skończyła się tragicznie.

Tata 5-latka z Knina w Chorwacji miał zawieźć do pracy żonę, a potem odprowadzić jeszcze do syna szkoły. Gdy kobieta wysiadła z samochodu, tata z dzieckiem śpiącym na tylnym siedzeniu skierował się prosto do swojego miejsca pracy, po czym wyszedł, zapominając o synu. Z racji panujących właśnie upałów nie mogło się to dobrze skończyć. Tata zostawił dziecko w nagrzanym samochodzie O sprawie szeroko rozpisują się chorwackie media, bo te tragiczne wydarzenia to dramat dla dziecka, jego rodziców, ale także szok dla lokalnej społeczności. Nie wiadomo, dlaczego ojciec zapomniał o swoim dziecku i poszedł do pracy. Prawdopodobnie zawiniło zwykłe roztargnienie. Chłopiec spędził w nagrzanym aucie co najmniej kilka godzin – ojciec wrócił na parking dopiero po skończonej pracy, dodatkowo zaalarmowany przez matkę 5-latka, która nie zastała dziecka w szkole. Trudno powiedzieć, czy chłopiec wzywał pomocy, bo samochód rodziny miał przyciemniane szyby, nikt więc nie mógł dostrzec dziecka. Ponadto w okolicy trwały prace budowalne, było głośno. Roztrzęsiony tata znalazł syna na tylnym siedzeniu samochodu, siedzącego w zapiętym foteliku. Od razu podjął reanimację, ale niestety chłopiec już nie żył. Pod wpływem szoku mężczyzna stracił przytomność. Przypominamy: w czasie upałów wnętrze samochodu nagrzewa się błyskawicznie , a temperatura w środku sięga 60-90°C. Takie auto to śmiertelna pułapka, nie wolno zostawiać w nim dziecka (ani zwierzęcia!) nawet na moment! Zobacz też: Jak zareagować, gdy ktoś zostawi dziecko w samochodzie? Jak uratować dziecko uwięzione w rozgrzanym samochodzie? Przez 20 minut nie mogła dobudzić córki. W taki upał to może być twoje dziecko!

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj