GIS nie zaleca spotkań dzieci z dziadkami
Adobe Stock
Aktualności

GIS o powrocie dzieci do przedszkoli: wstrzymać spotkania dzieci z dziadkami

Przedszkolaki stanowią dla seniorów zagrożenie, dlatego Główny Inspektor Sanitarny MSWiA zaleca, aby dzieci nadal nie miały kontaktu z dziadkami.

Stanowisko służb sanitarnych wydano w związku z rządową decyzją, aby od 6 maja otworzyć żłobki i przedszkola. Wywołała ona liczne pytania rodziców, pracowników placówek i lekarzy o sens tak szybkiego ich otwierania w sytuacji, gdy w Polsce nadal obowiązuje ścisły reżim sanitarny i codziennie notujemy nowe przypadki zachorowania i zgonów z powodu koronawirusa. Zalecenia GIS raczej nie wyciszą wątpliwości rodziców.

Dzieci nie powinny spotykać się z dziadkami

Wszyscy tęsknimy już tak bardzo za naszym życiem sprzed wybuchu epidemii koronawirusa, że każde zdejmowanie obostrzeń, których drugi etap rozpoczął się od poniedziałku, przynosi radość i nadzieję, że jesteśmy bliżej normalności. Nie dla wszystkich jednak. Nadal musimy bardzo dbać o zdrowie naszych dziadków i wystrzegać się kontaktów z nimi.

„Jeżeli dziecko idzie do przedszkola, dobrze byłoby – jeżeli to jest możliwe – wstrzymać komunikację z dziadkami" – powiedział Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz w wywiadzie dla radia RFM FM.

Szczególnie dotyczy to seniorów mających choroby przewlekłe układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, niewydolność nerek, cukrzycę bądź wszystkie inne choroby, które przebiegają z obniżeniem odporności – dodał Posobkiewicz.

Dzieci chorują na COVID-19 bezobjawowo

Zdaniem Inspektora rodzice, którzy zdecydowali się, że już poślą dzieci do żłobków i przedszkoli, powinni także zrezygnować z ich odprowadzania przez starsze osoby. Podkreślił, że dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem w większości przypadków łagodnie, a nawet bezobjawowo, co jest dodatkowym czynnikiem ryzyka podczas ich kontaktu z dziadkami.

„Prawie wszystkie dzieci przejdą tę chorobę bardzo łagodnie. Nawet rodzice nie zauważą, że dziecko zostało zakażone. Ale takie dziecko może stanowić zagrożenie dla dziadków" – wyjaśnił.

Główny Inspektor Sanitarny MSWiA zaapelował, aby okres powrotu dzieci do przedszkoli można wykorzystać na ich edukację. „Przekazanie im na wstępie młodego życia podstaw higieny i podstaw bezpieczeństwa może być zakodowane na ich całe życie. To może być duża wartość dodana" – tłumaczył Posobkiewicz.

Źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz także:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

budynek szkoły
fotolia.com
Aktualności
Z ostatniej chwili: dzieci wracają do szkół! MEN przedstawiło harmonogram
Od 18 maja zacznie się nauka w szkołach. Na początek wyższych, ale tydzień później do szkół wrócą dzieci z klas 1-3. Minister edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił w środę plan powrotu dzieci do szkół.

To już pewne – szkoły zaczną jednak swoje funkcjonowanie jeszcze przed wakacjami . W pierwszym rzędzie do placówek edukacyjnych powrócą uczniowie szkół policealnych w ramach zajęć praktycznych oraz dzieci z klas 1-3 na zajęcia opiekuńcze. Odbywać się będą także konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów, a od czerwca także dla pozostałych uczniów. Od 18 maja działają szkoły policealne „Od poniedziałku 18 maja wprowadzamy możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych" – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej. „Nie wszystkiego da się nauczyć w formie zdalnej. Dlatego wprowadzamy możliwość, za zgodą uczniów, prowadzenia zajęć praktycznych" – dodał Dariusz Piontkowski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, ze podczas każdych zajęć muszą panować dwie podstawowe zasady: utrzymywanie dystansu oraz zasłanianie ust i nosa. Od 25 maja zajęcia opiekuńcze w klasach 1-3 Od 25 maja w klasach 1-3 zostaną uruchomione zajęcia opiekuńcze . Mateusz Morawiecki podkreślił, że to do rodziców będzie należała decyzja o posłaniu dziecka na zajęcia. Tego samego dnia ruszą także w szkołach konsultacje dla maturzystów i uczniów klas ósmych, którzy przygotowują się do matur i egzaminów. Od 1 czerwca możliwość konsultacji będzie dostępna dla wszystkich uczniów. „Będzie to okazja do poprawienia ocen" – powiedział premier. Zajęcia w szkołach od 18 maja – harmonogram Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia: praktyczne w szkołach policealnych, branżowych, technicznych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację, otwarte zostaną placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, np. schroniska młodzieżowe, ośrodki...

Reserved, Mohito, Empik i inne wycofują się z galerii!
adobe stock
Aktualności
Reserved, Mohito, Empik i inne sklepy wycofują się z galerii handlowych!
Choć centra handlowe zostały otwarte, to część najemców zdecydowała, że nie otworzy ponownie swoich sklepów. W niektórych galeriach handlowych zabraknie popularnych marek jak Reserved, Mohito czy Empik.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że galerie handlowe w związku z zamknięciem butików stracą łącznie niemal 1,5-5 mld złotych, a jeśli wizyty klientów zniechęconych nowymi zasadami obowiązującymi w galeriach będą rzadsze, straty mogą być jeszcze większe. Jak informuje portal bankier.pl, część firm już postanowiła wypowiadać umowy najmu z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną . Należy do nich popularny LPP, który zarządza taki markami jak Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Właściciel spółki zrezygnował z najmu niektórych powierzchni w centrach handlowych w Polsce. Grupa LPP poinformowała, że rezygnacja umów dotyczy około 29,5 proc. ogólnej powierzchni handlowej wykorzystywanej przez grupę LPP.  Reserved i Mohito wycofują się z galerii Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP uzasadnia decyzję spółki zbyt wysokimi cenami czynszów i koniecznością ochrony miejsc pracy, kosztem rezygnacji z części kosztownych powierzchni: „Czynsze na dotychczasowym poziomie nie są w żaden sposób uzasadnione, biorąc pod uwagę ograniczony zakres usług, jakie w związku z restrykcjami w handlu mogą obecnie świadczyć galerie handlowe dla użytkowników lokali i swoich klientów. Brak dostosowania wysokości czynszów do obecnej sytuacji galerii handlowych oznaczałyby konieczność zamykania sklepów , a tym samym zwolnień pracowników, a tego za wszelką cenę staramy się uniknąć”.  Łoboda zaznacza także, że cały sektor handlu i usług zmaga się od kilku tygodni z tragiczną sytuacją finansową: „Jeśli chcemy obronić miejsca pracy, musimy jak najszybciej dostosować warunki prowadzenia działalności handlowej, w tym w szczególności kosztów najmu, do nowej rzeczywistości. Każdy dzień zwłoki w tej sprawie zwiększa ryzyko gigantycznej fali zwolnień”.  Wiceprezes LPP zaznacza jednak, że spółka wyraża gotowość do podjęcia rozmów z galeriami...

otwarcie hoteli 2020 koronawirus
Adobe Stock
Czas wolny
Koronawirus: otwarcie hoteli 2020 [ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]
Luzowanie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa postępuje. Od 4 maja 2020 mogą już funkcjonować hotele, ale tylko pod pewnymi warunkami. Warto je poznać, aby wiedzieć, czy wybrany hotel zapewnia swoim gościom odpowiednią ochronę przed koronawirusem.

Razem z hotelami zostały otwarte galerie handlowe, biblioteki, muzea i przychodnie rehabilitacyjne. W każdym z tych przybytków muszą jednak być spełnione odpowiednie warunki i przestrzegane zasady wytyczone przez rząd. Hotele znowu otwarte Kolejny etap znoszenia restrykcji związanych z koronawirusem objął bazę noclegową, a więc nie tylko hotele, lecz i pensjonaty. Obowiązujące w nich nowe zasady mają chronić gości, pracowników i dostawców związanych z hotelami, hostelami i pensjonatami. Pełną listę zaleceń można sprawdzić na stronie Ministerstwa Rozwoju (z podziałem na środki zapobiegawcze oraz na zasady postępowania w przypadku podejrzenia u klienta albo pracownika zakażenia koronawirusem lub wystąpienia u nich objawów COVID-19 ). Zasady, które mają chronić gości hotelowych Zapewnieniu bezpieczeństwa w obiekcie mają sprzyjać 24 zasady, które powinny być respektowane i wdrożone przez właścicieli baz noclegowych. Najważniejsze zasady obejmują: 1. Umieszczenie w licznych punktach obiektu dozowników z płynem dezynfekcyjnym wraz z instrukcjami dotyczącymi prawidłowego sposobu odkażania rąk, noszenia rękawiczek, skutecznego mycia rąk itp. 2. Umieszczenie w widocznych miejscach informacji o tym, ile osób może jednocześnie przebywać w danej części obiektu. 3. Codzienne, regularne dezynfekowanie poręczy, klamek, uchwytów, poręczy krzeseł, włączników światła, blatów. 4. Zachowanie odległości minimum 2 m między pracownikami i gośćmi hotelowymi. 5. Maksymalne skrócenie czasu, jaki goście spędzają przy recepcji. 6. Kontrolowanie liczby osób przebywających na terenie hotelu. 7. Wyłączenie z użytkowania przestrzeni wspólnych: sal telewizyjnych, sal zabaw, basenów, saun, dyskotek. 8. Na terenie hotelu czy pensjonatu nie mogą przebywać osoby tam niezakwaterowane. 9. Sprzątanie pokoi będzie odbywać się tylko na żądanie gości . 10. Zakaz używania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj