ile wody powinno pić dziecko
Adobe Stock
Aktualności

Ile wody powinno pić dziecko, żeby się nie odwodnić

Ponad połowa Polaków pije za mało wody, 11 procent w ogóle po nią nie sięga. Oprócz tego, że sami nie pijemy wody, nie uczymy tego również dzieci! A to duży błąd. Sprawdź, ile wody powinno pić dziecko, żeby zachować świetną formę i nie doprowadzić do odwodnienia.

Choć młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, jak należy dbać o dietę dziecka, nadal wiele jest do zrobienia w kwestii nawadniania organizmu najmłodszych. Sami często nie pijemy wody i sięgamy po słodkie napoje, ucząc tego od początku dzieci. A to duży błąd!

Dzieci w wieku 4-9 lat piją średnio tylko jedną szklankę wody dziennie na 5 wypijanych szklanek płynów! Takie niezdrowe nawyki wpływają nie tylko na gorsze samopoczucie, ale mogą także zaszkodzić zdrowiu. Dzieci nie tylko powinny zacząć pić wodę, ale muszą również dostawać ją w odpowiedniej ilości. Wyjaśniamy, ile wody powinno pić dziecko w zależności od wieku.  

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Odpowiada ekspert [WIDEO]

Ile wody powinno pić dziecko?

Indywidualne zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od wielu czynników, ale istnieją konkretne zalecenia w zakresie ilości jej spożycia. Zgodnie z zaleceniami Instytut Żywności i Żywienia powinniśmy pić 1 l wody na każde 30 kg masy ciała lub 1 ml na 1 kcal spożywanego pokarmu.

W praktyce oznacza to zapotrzebowanie na poziomie ok. 1,5 litra wody dziennie u dzieci w wieku 4-9 lat i do 2,5 litra w przypadku osób dorosłych. Dotyczy to umiarkowanej temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Jeśli jest cieplej i więcej sie ruszamy – powinniśmy pić więcej.

Warto także pamiętać, że ok. 20 proc. zapotrzebowania na wodę pokrywa zbilansowana dieta, resztę musimy uzupełnić płynami.

Ważne! Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy zwiększona jest ich utrata, np. w trakcie gorączki, biegunki, intensywnego pocenia się, wymiotów.

Kalkulator wody dla dzieci

Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wody powinno pić 1,5 roczne, 2-letnie, 3-letnie lub 10-letnie dziecko, należy znać jego wagę. 

Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała.
Przykładowo, dla dziecka ważącego 20 kg, należy wykonać następujące obliczenie: 20 * 0,03 = 0,6 L.

W sprawdzeniu dziennego zapotrzebowania na wodę może pomóc kalkulator wody dla dzieci. Narzędzie oblicza, ile wody dziennie potrzebuje organizm malucha, by funkcjonować prawidłowo. W wyznaczone miejsce wpisuje się wagę dziecka w kilogramach. Wynik pokazuje, ile wody dziennie powinien wypić maluch. 

Ile wody dziennie dla niemowlaka?

Niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem. Podawanie wody nie jest na tym etapie życia konieczne (wyjątkiem są upały lub gorączka). Po tym czasie, czyli od momentu rozszerzenia diety dziecka, należy jednak zadbać, aby dziecko piło odpowiednią ilość wody.

Maluch w drugim półroczu życia potrzebuje ok. 800-1000 ml wody, zaś w wieku 1-3 lat – ok. 1250 ml. Źródłem nawodnienia nadal jest mleko.

Polecamy: Jaka woda jest najlepsza dla niemowlaka

Jaką wodę wybrać dla dziecka?

Woda odpowiednia do picia dla każdego bez względu na wiek czy stan zdrowia to woda źródlana. Zawiera mniej składników, takich jak chlorki, jodki czy sód, które część osób musi ograniczać. Jest wolna od nieorganicznych i organicznych zanieczyszczeń powiązanych z działalnością człowieka, jak np. pestycydy.

Dzięki swej neutralności i spełnianiu wysokich standardów dotyczących czystości mikrobiologicznej mogą pić ją kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Picie wody – zdrowy nawyk

Naucz dziecko pić wodę od wieku niemowlęcego. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci, słodkie soki powinny pojawić się dopiero w drugim roku życia. Jeśli dziecko poznało już ich słodki smak, rodzice mają więcej problemu z przestawieniem dziecka.

Wielu rodziców wybiera wody smakowe i dosładzane. Mają one właściwości dosładzanych napoju, czyli nie są najzdrowsze. Jeśli koniecznie chcesz uzyskać wodę smakową od czasu do czasu, dorzuć kilka plasterków cytryny, truskawki lub kawałki brzoskwini. Najlepiej jednak sięgać po czystą wodę.

Zobacz także:

żywiec
materiały prasowe
Żywienie
Co powinno pić dziecko?
Woda stanowi ok. 60 proc. ciała dorosłego człowieka, u noworodka – aż 75% Ile płynów powinno pić dziecko i co podać do picia maluchowi?

O tym, że my, dorośli powinniśmy wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie, doskonale wiemy. To, czy stosujemy się do tych zaleceń, to już zupełnie inna kwestia. Jak jest natomiast z dziećmi? Czy one też muszą tyle pić? I co podać dziecku do picia: soczek, napój, a może wodę? Mały człowiek – duże potrzeby Mogłoby się wydawać, że skoro dziecko jest znacznie mniejsze niż dorosły człowiek, ma też zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na płyny . To jednak nie jest zupełnie prawdą, a my - dorośli powinniśmy dbać, aby dzieci regularnie uzupełniały płyny . Dlaczego? Maluchy dużo się ruszają, a więc intensywniej oddychają i więcej się pocą, a  zajęte zabawą z łatwością zapominają się napić. Właśnie dlatego, są bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli.   Ile powinno wypijać dziecko? Noworodek potrzebuje ok. 680 ml lub 100-190 ml/kg płynów dziennie. Maluszek karmiony piersią potrafi jednak świetnie zadbać o swoje potrzeby i w zupełności wystarczy mu mleko mamy , dlatego nie musisz podawać mu żadnych innych płynów. Takie samo zapotrzebowanie na płyny ma niemowlę do ok. 6 m.ż. W drugim półroczu życia dziecka ilość potrzebnych płynów wzrasta do ok. 0,8 – 1,2 litra dziennie i nadal sukcesywnie rośnie. Maluch w wieku 1-2 lat dziennie powinien wypijać około 1,1 – 1,2 litra płynów, a 3-latek ok. 1,3 litra. Dziecko w wieku 3-8 lat – powinno pić już 6 szklanek płynów każdego dnia, czyli ok. około 1,6 litra. To całkiem sporo, dlatego warto zapytać, po co dzieciom aż tyle płynów. Już niewielkie niedobory płynów mogą spowodować bóle i zwroty głowy, kłopoty z koncentracją i koordynacją ruchową, a nawet omdlenia. Dlatego zawsze powinnaś mieć przy sobie coś do picia dla dziecka. No właśnie, jaki napój zaserwować maluchowi? Herbatkę, soczek, a może wodę? Woda – napój idealny Dorosłym...

Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Dieta
5 prostych sposobów na to, jak przekonać malucha do picia wody
Niedawno w Internecie pojawiło się zdjęcie krzyżówki wypełnionej przez dziecko. W odpowiedzi na hasło „niezbędna do życia” maluch wpisał mama. Zamysł twórców szarady był nieco inny. Prawidłowa odpowiedź brzmiała: WODA. Chcesz, by twoje dziecko polubiło picie tego bezcennego napoju? Oto nasze podpowiedzi, jak je do niej przekonać.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'wcjhnjhmwy', 'ktvdcxicxmfuzpegjblbfsdwhulj']); I choć pewnie każdy z nas uśmiechnął się teraz choćby odrobinę, to aby woda była oczywistym dla dziecka wyborem, musi być obecna w jego życiu. Nie tylko podczas kąpieli czy zabawy wężem ogrodowym w upalne dni :) Przede wszystkim, musi być obecna w diecie naszego dziecka. I choć kolorowe, gazowane napoje będą je kusić, to można sprawić, że dziecko naturalnie sięgnie po wodę. Woda (nie tylko) zdrowia doda! Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA dorosły człowiek w zależności od płci powinien wypijać 2 - 2,5 litra wody dziennie, z czego 20% pochodzi z pokarmów stałych. Do wypicia pozostaje nam zatem ok 1,5 - 2 litry. W przypadku dzieci w wieku 2–3 lat jest to około 1,3 litra, dla maluchów w przedziale 4-8 lat to około 1,6 l wody dziennie. To również uwzględnia wodę zawartą w pokarmach, co sprowadza się do wypicia 4-6 szklanek wody dziennie. Wprowadzać wodę do diety możemy już w okresie podawania żywności uzupełniającej (II półrocze życia dziecka). W tym czasie u dzieci rozwijają się preferencje żywieniowe oraz akceptacja nowych smaków. Pamiętajmy, że gdy zwiększa się temperatura, zmienia się stan fizjologiczny, jesteśmy bardziej aktywni fizycznie, to zapotrzebowanie na wodę również ulega zwiększeniu. Żeby jednak naturalne dla nas było picie odpowiedniej ilości wody, nad prawidłowymi nawykami pracować musimy już od najmłodszych lat. Jak zachęcić nasze dziecko do picia wody? Jest na to 5 prostych i sprawdzonych sposobów. Pomysł 1: Atrakcyjnie podane Rodzice maluszka najlepiej wiedzą, jak ważne jest uatrakcyjnianie posiłków. Tak samo możemy postępować z wodą. Tak – woda również...

Żywiec Zdrój
Żywienie
Woda idealna dla dziecka. Jak ją wybrać?
Na temat wody dla dzieci istnieje wiele faktów i mitów. Nie pomaga ilość produktów dostępnych w sklepach oraz różne, czasem rozbieżne opinie na temat ich właściwości. Zebraliśmy zatem informacje na temat wody dla dzieci i podpowiadamy, jak wybrać tę najbardziej optymalną dla malucha.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'spmnpupjgo', 'avrhvofhrxkgvmaeybdcmviymyme']); Nad prawidłowymi nawykami żywieniowymi dzieci warto pracować już od małego. Jednym z nich jest picie wody. Maluchy do 3. roku życia powinny wypijać minimum 1,3 litra wody dziennie, starszaki, do 8. roku życia około 1,6 l. Sporo? Zobacz, to się da zrobić! Woda w pierwszym półroczu życia dziecka Maluchom karmionym piersią wodę możemy wprowadzać od momentu rozpoczęcia rozszerzania diety. Niemowlęta do 6. miesiąca życia karmione wyłącznie piersią na żądanie nie wymagają dodatkowego dopajania . Pokarm mamy podczas każdego karmienia najpierw jest rzadki i gasi pragnienie maluszka, a potem gęstszy, bardziej sycący, bardziej odżywczy. Dlatego w upały wystarczy po prostu częściej na krótko przystawiać niemowlę do piersi, by z niej popijało jak starszak wodę z butelki. Dzieci karmione mieszanką modyfikowaną dopajamy wodą – o tym, w jakiej ilości i jak często, decyduje pediatra. Woda niskozmineralizowana czy wręcz przeciwnie – wysokozmineralizowana? Dla niemowląt i dzieci do 3. r. ż. optymalne są wody źródlane i mineralne niskozmineralizowane (do 500 mg/l składników mineralnych), niskosodowe, niskosiarczanowe. Nie zaleca się podawania wód o wysokiej mineralizacji, ponieważ mogą zawierać one w większych ilościach także substancje niewskazane dla tej grupy. Wybierając dla siebie odpowiednią wodę do picia powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasz stan zdrowia, a także styl życia i wiek. Według polskich zaleceń, dla każdego, niezależnie od stanu zdrowia czy wieku, optymalne będą wody źródlane i mineralne niskozmineralizowane. Przykładem jest woda Żywiec Zdrój, która jest odpowiednia nawet dla tak szczególnych grup jak niemowlęta,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj