Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jeśli nie poślesz dziecka do szkoły – możesz otrzymać 10 tys grzywny!
Adobe Stock
Aktualności

Jeśli nie poślesz dziecka do szkoły – możesz otrzymać 10 tys. grzywny!

Jeśli rodzic nie pośle dziecka do szkoły 1 września, obawiając się zakażenia koronawirusem - choć nie ma żadnych podstaw zdrowotnych ku temu - będzie to naruszenie obowiązku szkolnego.

Już niedługo uczniowie wrócą do szkół, a to oznacza, że na niewielkiej przestrzeni będą przebywać nauczyciele, uczniowie i personel szkolny. Setki osób w jednej placówce - zwiększy to ryzyko zakażenia koronawirusem, co zdarzało się już na obozach i koloniach, a także w parku rozrywki. Jeżeli dziecko jednak zostanie w domu 1 września, mimo że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u niego lub innych członków rodziny, by poszło do szkoły – rodzice mogą otrzymać karę grzywny. Jest to naruszenie obowiązku szkolnego.

Rodzice w domu, dzieci w szkole

Część rodziców, z racji pracy zdalnej, zapewne będzie chciała, by ich dziecko zostało w domu. Dałoby to możliwość obserwowania sytuacji epidemicznej po otworzeniu szkół, przynajmniej przez pierwszych kilka tygodni. Jak pisze „Rzeczpospolita”, jeśli dziecko jednak pójdzie normalnie do szkoły - efektem może być to, że rodzice zostaną zarażeni przez swoje dzieci. „A że prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie, wskazują prognozy naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, zalecających daleko idącą ostrożność podczas powrotu dzieci do szkół” - czytamy w dzienniku.

Czy rodzic może nie posłać dziecka do szkoły?

Pojawia się więc pytanie, czy rodzic może zostawić dziecko w domu? Dziennik skierował je do MEN, odpowiedź brzmi:
„Rodzic może zostawić dziecko tylko wtedy, gdy w domu znajduje się członek rodziny objęty kwarantanną lub jest to uzasadnione chorobami dziecka, w tym objawami infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej – na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z taką chorobą”.

Brak realizacji obowiązku szkolnego

Jeżeli dziecko zostanie w domu, nie mając ku temu odpowiednich powodów – będzie to naruszeniem obowiązku szkolnego, a za to rodzic może zostać ukarany karą grzywny. Konsekwencje w takiej sytuacji będą wynikać z art. 42 prawa oświatowego o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W chwili, gdy nieobecność dziecka w szkole będzie nieusprawiedliwiona przez minimum pół miesiąca – rodzic może dostać karę grzywny do 10 tys. zł. Sytuacja ta dotyczy nieobecności w szkole dzieci od 7 do 18 roku życia.

Obawy przed posłaniem dzieci do szkoły mają nie tylko rodzice, starsi nauczyciele również boją się wracać do pracy. 

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także: 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Mimo koronawirusa w przedszkolu rodzice nie chcą przebadać dzieci
fot. Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus w przedszkolu, a rodzice nie chcą przebadać dzieci, bo zaplanowali już urlop!
W jednym z przedszkoli został wykryty koronawirus, jednak nie wszyscy rodzice chcą zgodzić się na testy u swoich dzieci. Wyjechanie na urlop okazuje się dla nich ważniejsze?

Na terenie województwa śląskiego w Mikołowie wykryto koronawirusa u trzech osób spośród personelu przedszkola. Mimo tego nie każdy rodzic chciał wyrazić zgodę na przebadanie swojego dziecka. Każdy powinien poddać się testom W takiej sytuacji poddani testom na koronawirusa powinni być wszyscy pracownicy oraz dzieci uczęszczające do przedszkola w Mikołowie. Wydaje się, że zdrowie nasze i innych ludzi w czasie pandemii powinno być dla wszystkich priorytetem. Niestety, nic bardziej mylnego - nie każdy myśli w ten sposób. Na to, by poddać się badaniom, czeka teraz 20 dzieci i 11 osób personelu. Urlop najważniejszy? Rodzice dwójki dzieci nie chcieli zgodzić się na ich przebadanie z powodu... urlopu! Gdyby testy okazały się pozytywne, zgodnie z wprowadzonymi zasadami i przymusem kwarantanny – nie mogliby wyjechać całą rodziną na zaplanowane wakacje. Co na to burmistrz miasta? Wypowiedział się na ten temat burmistrz miasta, który nie krył zdziwienia takim zachowaniem: „Zaskakujący jest fakt, że dwójka rodziców nie chce się zgodzić na badania dzieci w obawie przed utratą możliwości wyjechania na właśnie zaplanowany urlop” – przyznał za pośrednictwem Facebooka Stanisław Piechula. Pokreślił on jednak, że wszystkie działania koordynuje sanepid oraz zachęcił do przestrzegania zaleceń epidemiologicznych. Nieodpowiedzialne zachowanie rodziców Takiej postawie rodzicielskiej dziwi się również Dorota Zawadzka, znana jako Superniania, która całą sytuację podsumowała jedynie kilkoma wymownymi słowami: „Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Bo nie pojmuję...”. Ostatecznie okazuje się jednak, że wszystkie dzieci zostaną poddane testom na koronawirusa , a przedszkole zostanie zamknięte aż do czasu otrzymania wyników. Zdania są podzielone W sieci zawrzało od komentarzy dotyczących tego, czy rodzice, którzy nie chcieli przebadać swoich...

Kolonie – nowe ogniska koronawirusa! Zarażeni uczestnicy i opiekunowie
Adobe Stock
Aktualności
Kolonie i obozy – nowe ogniska koronawirusa! Zarażeni uczestnicy i opiekunowie
Coraz więcej osób jest zakażonych koronawirusem, nowe ogniska wirusa pojawiają się też na koloniach i obozach. Zarażeni są zarówno uczestnicy, jak i wychowawcy.

Mimo tego, że zaczęły się już odbywać imprezy, kolonie, obozy - pamiętajmy, że pandemia koronawirusa nadal trwa! W ciągu ostatnich dni wirusa SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych osób. Potwierdzono już kilka przypadków zarażenia, jednak nie udało się skontaktować jeszcze ze wszystkimi uczestnikami. Koronawirus na obozie artystycznym Koronawirus został wykryty na Obozie Artystycznym w Rabce-Zdroju (5 lipca), podczas którego dzieci mogły rozwijać swoją kreatywność . Wynik dodatni potwierdzono u sześciu osób, są to cztery opiekunki i dwie uczestniczki. Dotyczy to mieszkańców Tarnobrzega, a także dwóch powiatów: kolbuszowskiego oraz tarnobrzeskiego. „Dwanaście osób zostało objętych kwarantanną i wytypowanych do badań. Do czwartku potwierdzono wynik dodatni u ośmiu osób, sześciu osób z narażenia na terenie powiatu nowotarskiego i dwóch osób z kontaktu w środowisku domowym” - mówi Dorota Gibała, rzecznik prasowy podkarpackiego sanepidu. Kolejne turnusy odwołane W trosce o zdrowie wychowawców i uczestników pozostałe turnusy zostały odwołane. „Z wielkim smutkiem muszę Państwa powiadomić o odwołaniu III turnusu Obozów Artystycznych w dniach 19.07-1.08.2020 r., oraz IV turnusu w dniach 2-15.08.2020 r. (...) Zdrowie Państwa dzieci i kadry jest najważniejsze i, mimo że wszyscy czekaliśmy na te Wasze uśmiechy, śpiewy, spotkania to będziemy musieli zaczekać jeszcze kilkanaście kolejnych miesięcy” - powiedział Jarosław Piątkowski, organizator tego wydarzenia. Kontakt z pozostałymi uczestnikami Sanepid prosi o pilny kontakt wszystkie pozostałe osoby, które brały udział w I Koncercie Finałowym Ogólnopolskich Obozów Artystycznych w Amfiteatrze w Rabce-Zdroju. One również były narażone na zarażenie koronawirusem. Jeśli należysz do tej grupy – skontaktuj się poprzez adres: nowytarg@psse.malopolska.pl Koronawirus również na innych koloniach...

cena szczepionki na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Wiemy już, ile będzie kosztować szczepionka na koronawirusa
Rząd USA już zamówił szczepionkę na wirusa SARS-CoV-2. Dostarczą ją koncerny Pfizer i BioNtech. Kontrakt opiewa na blisko 2 miliardy dolarów za 100 milionów dawek.

Jest to pierwsza na świecie umowa, która zawiera ustaloną cenę za szczepionkę na koronawirusa. Do tej ceny będą musieli się ustosunkować inni producenci, którym także uda się wyprodukować uodparniający preparat. Jednak podpisany już kontrakt z pewnością ostudzi zapędy niektórych producentów do ustalenia zawyżonej ceny na szczepionkę. Ile kosztuje dawka szczepionki na SARS-CoV-2? Jak łatwo policzyć, jedna dawka to koszt 20 dolarów, a dokładniej 19,5 dolara, bo kontrakt zawiera cenę 1,95 miliarda dolarów za 100 milionów dawek. Czy 19,5 dolara ( ok. 73 zł po aktualnym średnim kursie dolara) wystarczy, aby po zaszczepieniu zyskać odporność na COVID-19? Nie. Aby uodpornić się na nowego koronawirusa, trzeba będzie przyjąć dwie dawki, zatem koszt wzrośnie do 39 dolarów ( ok. 150 zł ). To drogo czy tanio? W USA podobnie kosztuje szczepionka przeciwko grypie . W Polsce szczepionka grypowa kosztuje ok. 45 zł. Niewątpliwie w pewnym momencie różne koncerny farmaceutyczne będą ze sobą konkurować cenami na szczepionkę na COVID-19. Jednak na to przyjdzie nam jeszcze poczekać.  Przelew pójdzie, gdy produkt będzie gotowy W kontrakcie jest zapis, że Pfizer i BioNTech otrzymają pieniądze wtedy, kiedy dowiodą, że ich szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. To oznacza, że do tego czasu muszą wszystkie koszty pokrywać samodzielnie, a szacuje się, że wyniosą one ok. miliarda dolarów. Testy skuteczności szczepionki mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.  Czy jest szansa na tańszą szczepionkę na koronawirusa? Teoretycznie tak. Pokazuje to kontrakt podpisany wcześniej przez rząd USA z koncernem Astra Zeneca. Opiewał on na 1,2 miliarda dolarów za 300 milionów dawek szczepionki, co oznaczałoby cenę cztery dolary za dawkę . Jednak pieniądze zostały już przelane i zgodnie z kontraktem są wykorzystywane na prace nad szczepionką. Nie ma jednak gwarancji, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz