Kobieta w zawaansowanej ciąży straciła przytomność. Uratował ją 9-letni syn!
Adobe Stock, KPP Mińsk Mazowiecki
Aktualności

Kobieta w zaawansowanej ciąży straciła przytomność. Uratował ją 9-letni syn!

Sebastian ma 9 lat i jest prawdziwym bohaterem. Kiedy jego mama zasłabła i straciła przytomność, wiedział doskonale, co trzeba robić. Chłopiec zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji – jego mama jest w zaawansowanej ciąży.

Trudno wyobrazić sobie, jak mogłaby skończyć się ta historia, gdyby nie opanowanie 9-latka. Dyspozytorzy, którzy odebrali telefon, gdy chłopiec zadzwonił pod numer 112, byli pod wrażeniem tego, w jak rzeczowy sposób przekazał wszystkie niezbędne informacje.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Chłopiec znał numer 112 i wiedział, co mówić

Kiedy mama Sebastiana źle się poczuła, w domu przebywał oprócz niej wyłącznie 9-latek. Gdy kobieta straciła przytomność – chłopiec bez wahania wezwał pomoc. Dzięki temu, że bardzo dokładnie przekazał wszystkie szczegóły na temat stanu mamy, pomoc mogła pojawić się błyskawicznie.

Brawo, Sebastian!

Policjanci z KPP Mińsk Mazowiecki postanowili odwiedzić Sebastiana w szkole. Mieli ze sobą upominek dla chłopca, któremu pogratulowali w obecności nauczycieli i całej klasy. Dzięki temu koledzy i koleżanki z klasy Sebastiana mogli dowiedzieć się, że znajomość numeru 112 jest naprawdę bardzo ważna.

„Była to bardzo miła i niezapomniana wizyta, a dla koleżanek i kolegów Sebastiana to najlepsza profilaktyka, jaką można sobie wyobrazić, gdyż poparta prawdziwym przykładem jak zachować się w sytuacji zagrożenia” – powiedział podkom. Marcin Zagórski z komendy w Mińsku Mazowieckim. Policjanci oraz nauczyciele i dyrekcja szkoły pogratulowali też mamie Sebastiana postawy syna, życząc przy tym dużo zdrowia. Dołączamy się zarówno do gratulacji, jak i życzeń.

Źródło: KPP Mińsk Mazowiecki

Piszemy też o:

Ostre kontrole ZUS matek zatrudnionych na etet
Adobe Stock
Aktualności
Ostre kontrole ZUS matek zatrudnionych na etat
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął na celownik młode mamy. Kiedyś były to tylko kobiety zatrudnione w ramach działalności gospodarczej. Teraz spokojnie spać nie mogą również te, które pracują na etacie.

ZUS, powołując się na ustawę z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, prowadzi kontrole mające sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście jest czasowo niezdolna do pracy. ZUS coraz częściej zawiesza lub odbiera kobietom zasiłek macierzyński. Zdaniem mecenas Katarzyny Nabożnej-Motały, która wypowiedziała się dla Bizblog.pl, uderza to w matki, czyli osoby, które wymagają szczególnej troski przez państwo. „To nie pomoże w budowaniu naszej pewności siebie jako kobiet prowadzących działalność gospodarczą czy w poprawie demografii. To jest jedynie ślepe działanie, aby jak najwięcej pieniędzy zostało w dziurawym budżecie”  – mówi mecenas. Zasiłek macierzyński pod lupą ZUS-u ZUS, biorąc pod lupę zasiłki macierzyńskie, uznał, że niektóre kobiety mogą w sztuczny sposób zawyżać stawkę, by później otrzymać wyższe świadczenie. W ten sposób zaczęły się masowe kontrole kobiet na zasiłkach macierzyńskich. O ile jeszcze do niedawna dotyczyły one głównie kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą, to teraz ZUS na celownik wziął również mamy pracujące na podstawie umowy o pracę. Mecenas Nabożna-Motała alarmuje, że decyzje wyłączające z ubezpieczeń lub obniżające zasiłki celowo są wysyłane kobietom tuż przed porodem albo zaraz po nim. ZUS w takich sytuacjach dokładnie przygląda się każdemu krótkiemu zatrudnieniu, podjęciu pracy przed porodem lub otrzymanej podwyżce. „Często nie kończy się to dobrze dla kobiet. Miesiącami pozostają bez środków do życia albo z zaniżonym zasiłkiem. Wiele nie ma sił walczyć w sądzie, więc dla ZUS-u to czysty zysk” – wyjaśnia prawniczka. Absurdalne zarzuty wobec kobiet Zarzuty ZUS-u bywają też absurdalne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych np. wyłącza kobiety z ubezpieczeń, zarzucając im,...

Czterolatek zgubił się babci. Pomogła Ukrainka
Adobe Stock
Aktualności
Czterolatek zgubił się babci. Pomogła Ukrainka, chociaż nie znała polskiego
Podczas zakupów babcia straciła z oczu wnuka. Chłopiec poszedł odnieść koszyk i… nie wracał. Przerażona kobieta zaczęła go szukać, ale bez skutku. Widok błąkającego się po ulicy dziecka zaniepokoił Ukrainkę, która odprowadziła 4-latka na pobliską komendę policji.

„Kobieta zorientowała się, że chłopczyk najprawdopodobniej się zgubił i postanowiła natychmiast zaprowadzić dziecko do najbliższej jednostki policji” – mówi st. sierż. Jadwiga Śmietana, rzeczniczka prasowa KPP w Pszczynie. Szczęśliwe zakończenie Na komendzie rozmowę z chłopcem przeprowadził policyjny psycholog. To podczas tej rozmowy udało się ustalić, jak pomóc maluchowi. Policjanci skontaktowali się z matką chłopca, która w niespełna godzinę odebrała synka z komendy. Na wieść o tym, że chłopiec jest cały i zdrowy – cała rodzina mogła odetchnąć z ulgą. Policja: to była wzorowa postawa Jak podkreślają policjanci z Pszczyny, postawę Ukrainki należy określić jako wzorową. Gdyby nie odprowadziła chłopca na komendę – poszukiwania dziecka mogłyby trwać o wiele dłużej. Dzięki niej chłopiec bezpiecznie mógł czekać, aż mama zabierze go do domu. Zdaniem policjantów zachowanie wrażliwej kobiety zasługuje na uznanie, tym bardziej że postanowiła pomóc zagubionemu dziecku pomimo bariery językowej. Źródło: KPP w Pszczynie, pszczyna.naszemiasto.pl Piszemy też o: Dzieci na zamówienie. 19 niemowlaków uwięzionych w schronie Przewiózł do granicy 2,5 tysiąca ludzi, w tym chore dzieci Jak pieski na dworcu w Kijowie wspierają dzieciaki/ Te zdjęcia chwytają za serce!

ZUS nie wypłaca na czas dofinansowania rodzinnego kapitału opiekuńczego
Adobe: LIGHTFIELD STUDIOS. Pio Si
Aktualności
ZUS nie rozpatruje w terminie wniosków o RKO. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
O dofinansowanie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego na drugie i kolejne dziecko można ubiegać się od 1 stycznia 2022 r. Na podstawie ustawy z 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym ZUS ma maksymalnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku. Nie w każdym urzędzie decyzja jest wydawana w terminie.

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) to świadczenie rodzinne, które przysługuje na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Łącznie można otrzymać pomoc do 12 tysięcy złotych na dziecko : przez dwa lata po 500 zł lub przez rok po 1000 złotych miesięcznie. RKO jest świadczeniem wypłacanym niezależnie od dochodów rodziny. Jak informuje portalsamorzadowy.pl, na decyzję o przyznaniu dofinansowania czeka ponad 615 tysięcy dzieci. ZUS nie nadąża z decyzjami Najwięcej wniosków o RKO zostało złożonych na początku stycznia 2022 r. i zgodnie z ustawą dofinansowanie powinno być wypłacone marcu. Rodzice nie otrzymali ani pieniędzy, ani informacji o nieprawidłowościach w wypełnieniu wniosku. W jednej ze skarg można przeczytać: „ich [ZUS – przyp. red.] terminy nie obowiązują, a czas mają, tak czy inaczej, wydłużony do końca marca, ale nie obiecują, że wnioski wszystkie zostaną rozpatrzone”. W odpowiedzi zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił Dorotę Bieniasz zajmującą się nadzorem pionu świadczeń i orzecznictwa o wyjaśnienie przyczyn opóźnień. Źródło: portalsamorzadowy.pl, bip.brpo.gov.pl Piszemy też o: Czterolatek zgubił się babci. Pomogła Ukrainka, chociaż nie znała polskiego Smutne wieści z Kielc: zmarło dwoje ukraińskich dzieci Ostre kontrole ZUS matek zatrudnionych na etat

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj