Gizela Jagielska w PNŚ
PNŚ
Aktualności

Lekarze z Oleśnicy nie chcą przeprosić ciężarnych: otyłość to wielki problem!

Lekarze odpowiedzialni za głośny wpis w mediach społecznościowych wciąż nie rozumieją, dlaczego obrazili tak wiele kobiet. Ciężarnym kazali zamykać lodówki, a jako wzór do naśladowania pokazali szczupłą koleżankę. Autorka wpisu przyznała, że do pacjentek w gabinecie... odezwałaby się tak samo!

Lekarze z Oleśnicy byli gośćmi programu „Pytanie na śniadanie” w TVP2, w którym próbowali przekonywać do swoich racji. Wyjaśnili, że nie skasowali kontrowersyjnego postu o nadwadze wśród ciężarnych, bo ich zdaniem był ważny i potrzebny.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Lekarka z Oleśnicy: otyłość wśród kobiet to wielki problem

Słynny już szpital w Oleśnicy odpiera zarzuty i broni stanowiska, które zaprezentowała lek. Gizela Jagielska, wicedyrektor ds. medycznych w placówce. Według lekarki nadwaga i otyłość kobiet w ciąży to problem tak „wielkiej wagi”, że komunikowanie się z nimi w sposób całkowicie pozbawiony empatii jest usprawiedliwiony i uzasadniony. Doktor Jagielska pokazała w sieci zdjęcie szczupłej ciężarnej koleżanki i zasugerowała, żeby inne ciężarne brały z niej przykład, „zamykając lodówki”. Dzięki temu lekarze będą mieli „łatwiejsze życie”. 

W zeszłym tygodniu Gizela Jagielska wystąpiła w telewizji śniadaniowej i na antenie przekonywała, że w podobnym tonie jest skłonna rozmawiać ze swoimi pacjentkami w gabinecie lekarskim. 

„Bezpośrednie reakcje na post były odmienne niż te, które znalazłam w intrnecie. (...) Są pacjentki, których komunikacja w zaczepnej formie nie obraża.” – powiedziała lekarka.

Przytakiwał jej p.o. dyrektora oleśnickiego szpitala, Przemysław Magiera. W jego ocenie kontrowersyjny wpis był bardzo dobry, a do tego zwracał uwagę na poważny problem, dlatego wciąż można go przeczytać na oficjalnym profilu Oddziału Położniczo-Ginekologicznego szpitala na Instagramie.

Przypomnijmy, że po zdecydowanej reakcji oburzonych internautów, niektórych celebrytów oraz skargach, jakie wpłynęły do Rzecznika Praw Pacjenta, na stronie internetowej szpitala pojawiło się oświadczenie:

„W związku z ostatnimi kontrowersjami na temat wpisu sporządzonego w mediach społecznościowych przez lek. Gizelę Jagielską (...) pragniemy przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni wypowiedziami sformułowanymi w przedmiotowym poście. Powtórnie pragniemy wskazać, że celem przyświecającym ww. wpisowi było naświetlenie istotnego problemu (...) jakim jest otyłość wśród kobiet oraz związanymi z tym powikłaniami stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia i życia matki i dziecka. (...) W związku z powyższym dołożymy wszelkich starań, aby kolejne wpisy dotyczące wrażliwych tematów były bardziej jednoznaczne i nie pozostawiały przestrzeni na inną, niż autor miał na celu interpretację.”

Sama Gizela Jagielska, chcąc zakończyć dyskusję na temat swojego wpisu, po raz kolejny wyjaśniła, że nie miała zamiaru nikogo obrażać, a jedynie zwrócić uwagę na istotny problem. Słowo „przepraszam” nie padło.


Zobacz też:

agnieszka wlodarczyk poleca porodowki.png
Instagram
Aktualności
Agnieszka Włodarczyk poleca porodówki. To naprawdę polskie szpitale?
Agnieszka Włodarczyk zachwalała szpital, w którym rodziła, ale okazuje się, że dobrych porodówek w Polsce jest dużo więcej. Fanki aktorki przysyłają jej zdjęcia ze szpitali z całego kraju. Czasem trudno uwierzyć, że panują tam tak dobre warunki!

Agnieszka Włodarczyk wywołała temat warunków w polskich szpitalach, gdy sama pochwaliła się zdjęciami z Instytutu Matki i Dziecka Warszawie, gdzie rodziła. Mogła tam liczyć na czystą, przestronną salę i kompetentny personel. Ale w innych szpitalach w Polsce jest podobnie! Agnieszka Włodarczyk zbiera opinie o porodówkach: jest nieźle! Aktorka była zachwycona porodówką, na którą trafiła. Wybrała państwowy szpital, a czuła się jak w prywatnej placówce . Internautki zaczęły jej więc przysyłać zdjęcia z innych krajowych porodówek – to w większości przypadków wnętrza wyjątkowo przyjazne rodzącym! Agnieszka Włodarczyk pokazała na Instagramie mnóstwo fotografii z wielu zakątków Polski: młode mamy polecały m.in. szpitale w Gdańsku, Mińsku Mazowieckim, Poznaniu i Warszawie. Zadbane, nowoczesne sale porodowe, wysokiej jakości sprzęt i udogodnienia dla rodzących – to trzeba zobaczyć na własne oczy! „W takich warunkach i z takim cudownym, ciepłym i zaangażowanym personelem mogłabym rodzić co roku. Zero traumy i same cudowne wspomnienia.” – zachwycają się mamy. Fanki Agnieszki Włodarczyk zachwalały fachową opiekę w szpitalach, współczujących lekarzy, a nawet szpitalny catering! Podobno jest pyszny zwłaszcza w Krakowie: „Podsyłam zdjęcia obiadu z Siemiradzkiego. (...) Świetny szpital i super opieka.” Żeby jednak nie było tak całkiem kolorowo, część internautek doniosła o fatalnych warunkach w niektórych placówkach: chodzi i o przepełnienie sal, i niski standard, i – co chyba najgorsze – karygodny sposób traktowania rodzących. „Na Polnej to się kobiety odziera z godności! Nago idziesz przez kilka oddziałów. (...) A jak się sprzeciwisz, to słyszysz: 'jak nogi rozkładała, to się nie wstydziła, a teraz się wstydzi.” Skandal!   Mimo...

odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych
Adobe Stock
Aktualności
Odwiedziny w szpitalach tylko dla w pełni zaszczepionych?
Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia zasady, że odwiedzającym pacjenta przebywającego w szpitalu będzie mogła być tylko osoba w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19. Obecnie różne placówki podchodzą do odwiedzin w różny sposób – część szpitali w ogóle zakazuje odwiedzin, inne wpuszczają tylko zaszczepionych.

Niewątpliwie istnieje potrzeba ujednolicenia zasad odwiedzin w szpitalach. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo pacjentów, jak i odwiedzających. Z kolei o tym, że całkowity zakaz odwiedzin źle wpływa na proces leczenia, alarmują specjaliści różnych dziedzin, wskazując, że brak kontaktu z najbliższymi jest ważny nie tylko w sytuacji zagrożenia życia. Tematem zajęło się Ministerstwo Zdrowia. Rozważania trwają Jak przyznał w rozmowie z PAP wiceminister Waldemar Kraska, w resorcie zdrowia analizowano możliwość wprowadzenia w szpitalach odwiedzin wyłącznie dla osób zaszczepionych, jednak ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Nadal toczy się na ten temat dyskusja. Poważnie rozważana jest możliwość odgórnego wprowadzenia normy , że do pacjentów hospitalizowanych mogą wchodzić wyłącznie odwiedzający, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki dwudawkowej lub są po przyjęciu jednej dawki preparatu jednodawkowego. Kto na tym może skorzystać? Obecnie w każdej placówce mogą panować inne zasady dotyczące odwiedzin. W niektórych szpitalach obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin i nie ma znaczenia, czy osoby bliskie pacjentowi były szczepione. W innych do chorych mogą wchodzić zaszczepieni oraz osoby, które nie poddały się szczepieniu, ale mają aktualny negatywny wynik testu antygenowego. Na odgórnym wprowadzeniu możliwości odwiedzin wyłącznie przez osoby zaszczepione skorzystaliby pacjenci przebywający w placówkach, które aktualnie całkowicie zakazują wizyt z powodu koronawirusa. Skorzystaliby też ich zaszczepieni bliscy. Z kolei możliwość odwiedzenia kogoś w szpitalu straciliby ci, którzy obecnie wpuszczani są na podstawie testu antygenowego – aby nadal odwiedzać w szpitalu bliskich, musieliby się zaszczepić. Jednocześnie, w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu delta wirusa, który jest o wiele bardziej zakaźny od poprzednich wariantów, wiceminister podkreślił,...

Gwiazdy komentują aferę ze szpitalem w Oleśnicy
Instagram
Aktualności
Gwiazdy komentują aferę ze szpitalem w Oleśnicy. Będą przeprosiny?
Dyskusja o oburzającym poście lekarki ze szpitala w Oleśnicy nabiera tempa: w sprawę włączyły się znane aktorki i celebrytki, i to z dobrym skutkiem. Afera dotarła do Rzecznika Praw Pacjenta, który podjął zdecydowane kroki.

Szpital w Oleśnicy w dość niejasny sposób wytłumaczył zachowanie lekarki, która wytykała ciężarnym ich wagę i sugerowała zamykanie lodówek. Pacjentki nie doczekały się przeprosin! Dzięki szybkiej reakcji internautów i celebrytów sprawa będzie miała jednak ciąg dalszy. Szpital w Oleśnicy nie przeprosił ciężarnych. Gwiazdy reagują! Internet zareagował błyskawicznie: po publikacji skandalicznego wpisu na temat tycia oraz nadwagi w ciąży komentujący nie zostawili suchej nitki ani na autorce postu, ani na Szpitalu Powiatowym w Oleśnicy, który w oficjalnym stanowisku nie przeprosił kobiet. Skrytykowano sposób, w jaki środowisko medyczne komunikuje się z pacjentami, oraz całkowity brak empatii, która powinna być przecież domeną medyków. Sprawę skomentowały także gwiazdy, m.in. Magda Mołek, Joanna Koroniewska i Zofia Zborowska. Aktorka Zofia Zborowska przypomniała, jak czuje się kobieta w zaawansowanej ciąży: „+15kg, rozstępy, duszności, mętlik w głowie, absolutny brak mózgu, cellulit nawet na piętach, trądzik na lewym policzku i mogłabym tak jeszcze wymieniać i wymieniać”. To nie jest czas na walkę z obraźliwymi przytykami niekompetentnych lekarzy!           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Żonka Wronka 👹 (@zborowskazofia) Magda Mołek z kolei zwróciła uwagę na fakt, iż walka z krzywdzącymi opiniami i hejtem trwa od wielu lat, a o właściwe traktowanie ciężarnych zabiega m.in. Fundacja „Rodzić Po Ludzku”. Dziennikarka skierowała swoje słowa bezpośrednio do autorki wpisu: „Fundacja Rodzić po Ludzku ćwierć wieku WALCZY o to, by polskie kobiety chronić przed takimi opiniami, działaniami i hejtem!...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj