Dziecko na zakupach
AdobeStock
Aktualności

Te rzeczy mogą sprawić, że wychowasz materialistę

Okazuje się, że dzieci, które mają nadmiar zabawek, są mniej szczęśliwe, gorzej się uczą i częściej popadają w depresję. Psychologowie ostrzegają, by nie zasypywać dzieci zbyt dużą ilością prezentów. W przeciwnym razie zaczną się szybko nudzić i wyrosną na materialistów. Jak zatem wychować dziecko, aby było szczęśliwe i spełnione?

Materializm to nic innego, jak przywiązywanie dużej wartości do rzeczy nietrwałych i przekonanie, że dobra materialne dadzą nam szczęście. Materialiści często podziwiają ludzi, którzy mają drogie domy, samochody i ubrania. Robienie zakupów sprawia im dużo przyjemności. Według badań, dzieci, które przywiązują zbyt dużą wagę do rzeczy materialnych, mogą w przyszłości cierpieć na depresję.

Wszystko przez brak miłości

Badania przeprowadzone na niemal 500 dzieciach przez uczonych z uniwersytetu w Amsterdamie, wykazują, że dzieci, które nie są zadowolone ze swojego życia, prędzej wyrosną na materialistów niż ich szczęśliwi rówieśnicy. Z kolei według raportu UNICEF, polskie dzieci pytane o satysfakcję z życia znalazły się na przedostatnim miejscu na liście 29 krajów, tuż przed rumuńskimi.

Badania przeprowadzone w 1997 roku na University of Wisconsin wykazały, że dzieci z rozbitych rodzin częściej stają się materialistami. Eirini Flouri, psycholog z University of London, zauważyła też, że częste kłótnie rodziców powodują to, że dzieci stają się bardziej materialistyczne. Jej zdaniem materialistów wychowują opiekunowie pozbawieni emocji. Brak wsparcia ze strony rodziców powoduje, że dzieci mają niskie poczucie własnej wartości. W rezultacie dzieci szukają pocieszenia w rzeczach materialnych, które mają zrekompensować im braki.

Telewizja i zabawki sprzyjają materializmowi

W 2001 r. naukowcy ze Stanford University School of Medicine wykazali, że im więcej czasu dziecko spędza przed telewizorem, tym częściej żąda nowych zabawek. Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Amsterdamie, reklamy pogłębiają materializm jedynie u tych dzieci, które nie są zadowolone ze swojego życia.

Małgorzata Bogunia-Borowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego twierdzi, że przywiązanie dziecka do dóbr materialnych  obniża jego motywację, ogranicza kreatywność i uczy, że można wymagać pomocy finansowej od rodziców. Z kolei Marvin Goldberg, profesor marketingu z Pennsylvania State University uważa, że dzieci-materialiści mają mniejszą motywację do nauki niż reszta uczniów i kończą edukację z gorszymi ocenami.

Zdaniem dr hab. Bogunii-Borowskiej nadmiar zabawek powoduje, że dziecko nie jest w stanie skoncentrować się na konkretnym przedmiocie. „Najciekawszą częścią spektaklu pod tytułem prezenty jest ich spektakularne otwieranie. Na więcej dziecku nie starcza koncentracji” – mówi badaczka. Ponadto, gdy dzieci dostają zbyt wiele prezentów, mniej się w nie angażują. Myślą o wszystkich zabawkach na raz, w efekcie czego zabawa nie sprawia im już przyjemności.

W jednym z monachijskich przedszkoli przeprowadzono eksperyment polegający na tym, że na trzy miesiące zabrano dzieciom wszystkie zabawki. Przedszkolaki mogły za to prosić opiekunów o koce czy pudła oraz wyprawiać się do pobliskiego lasu choćby po gałęzie. Szybko okazało się, że pozbawione zabawek maluchy stały się bardziej kreatywne: zbudowały np. młyn z szuflad, krzeseł i koców, w którym bawiły się w młynarzy. Rodzice twierdzili, że ich dzieci rzadziej się nudzą i są bardziej kreatywne.

Jak nie wychować małego materialisty?

  • Zamiast spędzać czas na zakupach, przeznacz czas na zajęcia, które nic nie kosztują, np. zorganizuj zabawę na łonie przyrody. 
  • Ogranicz czas, który dziecko spędza przed telewizorem.
  • Zamiast zabawek kup dziecku bilet do sali zabaw.
  • Zrób z dzieckiem własnoręczne dekoracje.
  • Zachęć dziecko do wspólnego przygotowania posiłku.
  • Jeśli masz małe dziecko, zamiast sklepowych zabawek dawaj mu zabawki „domowe", np. pudełka po butach lub plastikowe miski.
  • Pamiętaj, że najlepsze zabawki to takie, którymi dziecko może się bawić na wiele sposobów.

Czy uważacie, że zbyt duża ilość zabawek może prowadzić do wychowania małego materialisty? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródło:  Marta Zaraska/Focus.pl

Zobacz także:

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

pluszaki
Fotolia
Gry i zabawy
Najkoszmarniejsze prezenty dla dzieci - z punktu widzenia rodziców
Nasze dzieci dostają góry prezentów – od babć, cioć, wujków, znajomych i od nas samych. Jedne podarunki są trafione, inne ... no cóż, nieco mniej. Zdarzają się wśród nich i takie, które można serdecznie znienawidzić.

O to, jakich prezentów nie lubicie najbardziej, zapytaliśmy na   facebookowej stronie „Mamo to ja” . Mini-sondę przeprowadziliśmy także wśród zaprzyjaźnionych mam. Wypytaliśmy nawet jednego dziadka. Z naszych ustaleń wynika, że najbardziej nielubiane przez was prezenty to:    1. Tandetne zabawki  To właśnie o nich wspominacie najczęściej: „Straszliwe azjatyckie zabawki, np. lalki: plastikowe i szpetne” (Ania). „Źle zrobione, złożone z małych elementów, które odpadają i natychmiast się gubią” (Ewa), „Barachło, które rozpada się w rękach” (Ala).  Kasia najbardziej nie lubi kiepskiej biżuterii. - Paskudny, pękający, nieelastyczny plastik, odpadające „klejnoty”, drapiące i szczypiące końcówki np. kolczyków... I Tola płacząca, że tu odpadło... i  tu...  i tu... A potem  „Mamoooo napraw!” - pisze. Z kolei Janek, jedyny w tym gronie dziadek,  „ciepło” wspomina gumową kulę z oczami i wypustkami na całej powierzchni  - Była bardzo fajna i mięciutka, ale okropnie śmierdziała. Utylizowaliśmy ją  w obawie, że wnuczka się nam zatruje... - opowiada.  Nasze dzieci dostają sporo takich zabawek, bo można je kupić za grosze. Może jednak warto dać im w prezencie coś innego?  - Ja naprawdę nie oczekuję, by obdarowywano moje dziecko  rzeczami, które kosztują mnóstwo pieniędzy - mówi Ala. -  Chodzi mi tylko o to, żeby nie kupować mu czegoś, co ewidentnie jest żle zrobione.  Zamiast skomplikowanego (i byle jak wykonanego) pojazdu czy wieloelementowej kolejki za kilka złotych można przecież przynieść  wiatraczek, kolorową piłeczkę, kredki. Będzie i lepiej, i taniej.  Uwaga! Tandetne zabawki bywają nie tylko denerwujące, ale i niebezpieczne: wykonane z toksycznych materiałów ,...

dobrzy rodzice
fotolia.com
Wychowanie
Chcesz, żeby twoje dziecko odnosiło sukcesy? Posłuchaj naukowców
Nie ma jednej recepty na doskonałe wychowanie dziecka, ale są rodzice, którym się to dobrze udało. Co mają ze sobą wspólnego? M.in. wcześnie zaczęli uczyć dzieci matematyki i umiejętności społecznych, a mamy po porodzie wróciły do pracy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić dla swojego dziecka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 12.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Dobre wychowanie dziecka w dużej mierze zależy od zachowań i decyzji rodziców. To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale warto sobie powiedzieć wyraźnie: rodzice stają się dla swoich dzieci silnym wzorcem postępowania na całe życie. Mają oni znaczący wpływ na ich edukację, sposób odżywiania, rozwój inteligencji emocjonalnej , przyszłe relacje z innymi ludźmi oraz wiele, wiele innych rzeczy. W skrócie: życiowy sukces, mierzony niekoniecznie w setkach złotych, a bardziej życiowymi perspektywami i własnym samopoczuciem.   Nie ma żadnej cudownej recepty na wychowanie zrównoważonego, inteligentnego człowieka. Jest za to kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, żeby się do tego przyczynić: Wyznaczenie dziecku obowiązków Teoretycznie wszyscy to wiemy, ale w praktyce wygląda to różnie. Wiele mam wciąż hołduje przekonaniu, że dziecko „jeszcze zdąży się w życiu napracować” i sprząta skarpety po swoim 8-latku. Błąd! Julie Lythcott-Haims z uniwersytetu Stanford przypomina „jeżeli dzieci nie zmywają, to znaczy, że ktoś inny musi pozmywać za nie. W ten sposób są zwolnione nie tylko z pracy, ale też z nauki, że pewna praca musi być wykonana i każdy powinien się jakoś dołożyć do wspólnego dobra”.  Lythcott-Haims podkreśla, że dzieci, które od małego mają swoje obowiązki domowe , później lepiej współpracują z innymi, są bardziej empatycznymi i samodzielnymi dorosłymi. Po prostu od dziecka są przyzwyczajeni do tego, na czym...

lutowe dzieci
Adobe Stock
Aktualności
7 powodów, dla których lutowe dzieci mają przewagę nad innymi
Dzieci urodzone w tym miesiącu są szczególnie stworzone do jednego zawodu, który uczyni ich życie niebanalnym i kolorowym.

Jeżeli urodziłaś dziecko w lutym lub lada moment to się stanie, to masz duże szczęście ! Tak mówią naukowcy i gwiazdy -  według nauki istnieje wiele powodów, dla których dzieci urodzone w drugim miesiącu roku mają przewagę nad resztą nas. Odważni, lojalni i wierni Takie cechy lutowym dzieciom przypisuje astrologia. Zgodnie z nią maluchy urodzone w tym miesiącu są spod znaku Wodnika (20 stycznia-18 lutego) lub Ryby (19 lutego-20 marca). W przyszłości będą to odważni, wierni i lojalni ludzie. Ale przede wszystkim są to urodzeni artyści – bardzo oryginalne i kreatywne osoby . Pewnie już niedługo się o tym przekonasz. 7 powodów, dla których lutowe dzieci są wyjątkowe (tak mówi nauka!) 1. Dziecko będzie sławne Szczególnie urodzenie malucha w pierwszych dwóch tygodniach lutego (dokładnie do 18 lutego, kiedy jeszcze jest znak Wodnika) czyni z niego wręcz stworzonego do bycia sławnym. Jak wynika z badania opublikowanego w "Journal of Social Sciences" " najwięcej celebrytów jest spod znaku Wodnika ". Sławni ludzie z tego miesiąca to: piłkarz Christiano Ronaldo, dziennikarka i satyryczka Ellen DeGeneres, dziennikarka Oprah Winfrey, aktorka Jennifer Aniston, piosenkarz Justin Timberlake, a spośród polityków jeden z największych prezydentów Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln. 2. Może stać się mistrzem sportu I zostać na przykład legendą koszykówki. Badania Uniwersytetu w Harvardzie z 2006 roku, w których wzięło udział około 21 tys. dzieci z całego świata, pokazały, że osoby urodzone w lutym były wyższe i ważyły ​​więcej w wieku siedmiu lat niż ich rówieśnicy urodzeni w innych porach roku. Legenda NBA, Michael Jordan, obchodzi swoje urodziny 17 lutego. 3. ... Lub sławnym artystą Badanie przeprowadzone przez brytyjskie Biuro Statystyki Krajowej wykazało, że osoby urodzone w lutym częściej są artystami . Znani artyści...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj