Aktualności

Nie pytaj, kiedy będę mieć dziecko. To nie twój interes

Emily zamieściła na Facebooku znalezione w sieci zdjęcie z USG, by przykuć uwagę innych i powiedzieć im, że ….czyjeś plany rozrodcze to nie ich sprawa. Robi w sieci furorę.


– Zanim zadasz młodej parze pytanie, kiedy zamierza założyć rodzinę, zanim zapytasz rodziców jedynaka, kiedy zamierzają postarać się o siostrzyczkę lub braciszka dla swojej pociechy, zanim zapytasz 30-letnią singielkę, kiedy chce mieć dziecko, "bo wiesz: zegar tyka", proszę, ugryź się w język. To nie twoja sprawa  – napisała na Facebooku Emily Elisabeth Bingham.

Znalezione w sieci zdjęcie z USG dołączyła do postu po to, by przykuć uwagę znajomych. Zrobiła to bardzo skutecznie. Swoim apelem dotknęła ważnego problemu: jej post udostępniono już prawie 76 tysięcy razy a sprawą zainteresowały się media. 
 

 

Hey everyone!!! Now that I got your attention with this RANDOM ULTRASOUND PHOTO I grabbed from a Google image search,...

Posted by Emily Elizabeth Bingham on 20 września 2015

 


Wścibskie pytania mogą ranić

Emily ostrzega, że zadawanie takich z pozoru niewinnych pytań, może sprawić komuś ból i narazić go na frustrację
– Nie wiesz, kto zmaga się z niepłodnością, żałobą po poronieniu, problemami ze zdrowiem.  Nie wiesz, kto ma problemy w związku lub jest w wielkim stresie. Nie wiesz,  dlaczego  ktoś zdecydował, że nie chce mieć dzieci – pisze Emily. –  I najważniejsze: niezależnie od tego, czy pragniesz mieć wnuki, czy jesteś pełnym dobrych intencji znajomym lub członkiem rodziny czy po prostu wścibskim sąsiadem,  to absolutnie nie twój interes.

"Amen!",  "Dobrze powiedziane!",  "Dziękuję ci za ten post", "Mogę to polubić milion razy?" –  komentują internauci.

Nienawidzę tego pytania –  pisze jedna z komentujących kobiet. –  Zawsze, gdy je słyszę, czuję, że muszę bronić siebie i moich wyborów.


A kiedy drugie?

Zgadzam się z Emily:  nikt nie ma prawa dręczyć innych takimi pytaniami.  Ja też ich nienawidziłam.
Słyszałam je setki  razy zanim zaszłam w ciążę. A  że zaszłam późno,  rodzina i znajomi mieli naprawdę sporo czasu, by je zadawać. Uwierzcie: nie miałam ochoty opowiadać wszystkim dlaczego trwało to tak długo!
Słyszałam je, gdy byłam w ciąży. Tak! Brzuch sięgał mi niemal do nosa, a mnie pytano kiedy drugie!
Słyszałam je (i do dziś czasem słyszę),  gdy już  urodziłam syna.  Pełnemu troski pytaniu "A kiedy Bartek będzie miał rodzeństwo?" często towarzyszył wykład na temat tego, jak źle być jedynakiem. Każdemu, kto jest ciekawy, mam tłumaczyć, dlaczego moje dziecko nim pozostanie? Serio?

Kochani ciekawscy! Ja wiem, że zadajecie takie pytania nie z czystego wścibstwa, ale z troski. Jednak uwierzcie na słowo:  jeśli ktoś NAPRAWDĘ będzie chciał z wami porozmawiać na ten temat, sam zacznie taką rozmowę.

Zobacz także: Łapy przy sobie! Stop macaniu ciążowych brzuchów!

 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

babcia z wnuczkiem
Fotolia
Żywienie
Nie tucz mnie, babciu!
Babcie i dziadkowie kochają nasze dzieci nad życie i daliby się za nie pokroić w plasterki. Czasem jednak przekarmiają je słodyczami… Co robić?

Po publikacji tekstu "Nie karmić Kuby" czyli nie częstujcie mojego dziecka słodyczami, bo będę gryźć! , na Facebooku i pod tekstem posypały się komentarze.   Wynika z nich, że osobami, które  najczęściej wbrew naszej woli przekarmiają słodyczami nasze dzieci, są nie obcy (z nimi sobie jakoś – lepiej lub gorzej – radzimy), ale bliscy, zwłaszcza babcia i dziadek. Dziadkowie obdarowują nasze dzieci s łodyczami , przyrządzają im kaloryczne przysmaki, dają się naciągać na lody i batony.  Robią to wszystko z miłości, ale ... No cóż, niestety nie zawsze liczą się z naszym zdaniem. Chodź, babunia da cukierka – Obcym mówię "nie" i już, ale nie mam już siły do rodziny . Normalnie ręce opadają – pisze Kasia.  – Nie pozwalam, a oni i tak wciskają młodej a to czekoladę,  a to cukierki czekoladowe. Cudownie:  dziecko jest zachwycone babcią czy ciocią,  a zła matka nie pozwala… No ludzie, nie wolno stawiać matek w takiej sytuacji! Kasia pisze, że odbyła z bliskimi mnóstwo rozmów na ten temat. Słyszała, że przesadza.  – I jeszcze nasłuchałam się, jakie te dzieci teraz biedne: tego nie mogą, tamtego…. – dodaje . Osoba popisująca się nickiem JM_K ma z dziadkami  podobny problem: ciągle karmią jej synka.  – Oni by mu dali do zjedzenia wszystko – pisze. –  Gdy pytam "Dlaczego mu to dałaś?",  słyszę "No bo on tak otwierał buzię, na pewno jest głodny".  I nie potrafią zrozumieć, że dziecku do szczęścia nie jest potrzebny cukier . – Niestety, często nawet najbliższej rodzinie , szczególnie dziadkom (o losie!) ciężko jest zrozumieć, że by dziecko było szczęśliwe, nie musi czegoś w siebie  co chwilę wpychać  – potwierdza  Magdalena. Paulina też to...

Kobieta zastanawia się czy zajść w ciąże. Meżczyzna nie jest chętny.
fotolia
Starania o dziecko
Chcesz dziecko - to je sobie zrób! Nie pytaj go o zdanie
Twój zegar biologiczny tyka. Jesteś pewna, że chcesz czekać tak długo, aż w końcu stanie nie jego … , lecz twój zegar.

Czekanie na mężczyzn = wyginięcie ludzkości - Gdybyśmy miały czekać, aż oni zechcą mieć dzieci ludzkość by wymarła – słyszałam od kolejnych osób, gdy wkroczyłam w wiek, w którym kobiety zdanie "pragnę zostać matką" mają wypisane na czole.  - Jak to nie czekać? Przecież to musi być wspólna decyzja dwojga kochających się ludzi – rzucałam kolejnym (często starszym) osobom idealistyczne gatki, a one się wtedy tylko tak dziwnie uśmiechały. Zupełnie, jakby chciałby powiedzieć "Kiedyś zrozumiesz".  Marzenia o wspólnym planowaniu dziecka a rzeczywistość Któregoś jesiennego wieczoru popijając z koleżanką grzane wino, zwierzyłam się: "Chciałabym już mieć dziecko". - Dlaczego więc go sobie nie zrobisz? - zapytała zdziwiona Anka, matka dwójki dzieci. - Bo on mówi, że nie jest jeszcze gotowy . Wiesz, tłumaczy, że nie mamy własnego mieszkania, stabilnej sytuacji finansowej itp. - I??? - nie rozumiała Anka, kontynuując – Naprawdę chcesz czekać, aż on to wszystko osiągnie? A jeśli mu się nie uda (czego oczywiście mu i tobie nie życzę)? Lub zrobi to za 10 lat? Twój zegar biologiczny tyka ! Marta, słyszę głośne tik-tak-tik-tak. To już pora, jeśli tego chcesz. - Ale ja go kocham, nie mogłabym zrobić czegoś wbrew jemu. Zdradź lepiej, jak ty swojego namówiłaś – rzuciłam pełna nadziei na usłyszenie romantycznej opowieści. - Przestałam brać pigułki, a potem pokazałam mu test ciążowy. Jak każda. - dodał niewzruszona Anka. Mąż to partner do rozmów na każdy temat czy dawca nasienia? Czy decyzja o posiadaniu dziecka powinna należeć tylko do kobiety? Starsze ciotki, babki utwierdzały mnie, że dawniej tylko i wyłącznie kobiety o tym decydowały, nie pytając mężczyzn o zdanie. Sugerowały, że rozmawianie o tym z mężczyzną było wręcz nie na miejscu. Przerażało je modne obecnie późne...

Zmęczona mama zasnęła na klawiaturze
Shutterstock
Aktualności
Też zdarzyło ci się włożyć brudną pieluchę do lodówki? 13 oznak, że potrzeba snu!
Przed narodzinami dziecka nie sądziłaś, że twoim największym marzeniem będzie 6 godzin snu (8 byłoby zuchwalstwem!). Kiedy jesteś niewsypana, zaczynasz robić dziwne rzeczy...

Brak snu jest widoczny nie tylko na twarzy. Jak inaczej wytłumaczyć nazywanie dziecka imieniem psa albo chowanie pieluch do lodówki? Tylko niewyspanie jest usprawiedliwieniem! Jeśli wydawało ci się, że jesteś sama w swoich dziwactwach, uspokajamy: nie jesteś! Kiedy dziecko pochłania cały twój czas, także ten przeznaczony na sen, zaczynasz robić dziwne rzeczy...  Przeczytaj, do czego przyznały się młode (niewyspane!) mamy. Brzmi znajomo? ;) Próbowałam założyć mojemu 6-letniemu dziecku kurtkę rocznego i zastanawiałam się, dlaczego się nie mieści . Nadine Zdarzało się, że używałam imion moich dzieci i zwierząt zamiennie. Moja mama robiła to samo! Leesa Kiedyś włożyłam mężowi smoczek do ust . Rachel Włożyłam brudną pieluchę do lodówki. Sara Nie mogłam znaleźć chusteczek nawilżanych... były w zamrażarce. Ashley Stałam przed drzwiami do mieszkania, próbowałam je otworzyć kluczykami do samochodu. Czułam, że coś tu nie gra. Jennifer Prowadziłam samochód, zatrzymałam się przed znakiem stop i czekałam, aż zapali się zielone światło. Robin Poszłam do sklepu, a kiedy byłam w drodze do domu, zauważyłam, że wszystkie zakupy zostały przy kasie. Lindsay Kiedy mój syn był noworodkiem, kilkakrotnie brałam prysznic w staniku. Emily W końcu miałam czas na zrobienie prania. Gdy wyprałam i wysuszyłam wszystkie ubrania, włożyłam je z powrotem do pralki i wyprałam je jeszcze raz... Abigail W nocy, ktoś uderzył w mój samochód i spowodował wgniecenie od strony kierowcy. Pojechałam rano do pracy, potem wróciłam do domu i niczego nie zauważyłam. Dopiero sąsiad mi powiedział. Amy Umyłam zęby żelem z brokatem. Nawet tego nie zauważyłam, dopiero w pracy ktoś zwrócił mi uwagę, że mam różowe zęby... Sara Zaszłam w kolejną ciążę! Shelly Opowiedzcie o swoich doświadczeniach! Jaka była...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz