Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ostatnia puszka prezydenta Pawła Adamowicza dla WOŚP
WOŚP
Aktualności

Ostatnia puszka dla WOŚP prezydenta Adamowicza: wypełniona po brzegi pomoże chorym dzieciom

"Krawcowa, pozszywałaś polskie serca" – powiedział Jurek Owsiak do Patrycji Krzymińskiej, która uruchomiła akcję zbierania pieniędzy do ostatniej puszki WOŚP prezydenta Pawła Adamowicza. Zebrano niewyobrażalną sumę.


- Zobaczycie będą 2 miliony - powiedziała koleżanka redakcyjna, kiedy w poniedziałek trwała jeszcze zbiórka. Pomyliła się. Ale nie tylko ona, wszyscy przecierają oczy zdumienia, że w tak krótkim czasie udało się zebrać na Facebooku taką sumę pieniędzy. Absolutny rekord, jeżeli chodzi o tego typu akcje w mediach społecznościowych. Nie byłoby tych pieniędzy, gdyby nie jedna kobieta, młoda mama z Borkowa (woj. pomorskie).

Rekordowa puszka WOŚP w hołdzie prezydentowi Gdańska

Pomysłodawczynią akcji jest Patrycja Krzymińska, młoda mama, na codzień pracująca w zakładzie krawieckim, która chciała dołożyć tysiąc złotych do puszki Pawła Adamowicza.

"W dniu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zobaczyłam reportaż, w którym widziałam, jak on z uśmiechniętą buzią był szczęśliwy, że udało mu się pobić jego własny rekord i zebrał ponad pięć tysięcy sześćset złotych do puszki. I to wtedy mnie tak uderzyło, że on tyle finałów WOŚP z nami grał i pomyślałam, że to koniec i że już z nami nie zagra, i dlatego do jego ostatniej puszki dorzućmy drobniaka od siebie. I tak powstała akcja dla znajomych na samym początku. I to poszło dalej w świat" - opowiedziała w Dzień Dobry TVN Patrycja Krzymińska.

Polacy zaczęli masowo rozpowszechniać na Facebooku zbiórkę, ale nikt nie spodziewał się, że ostateczna kwota wyniesie aż tyle milionów. "Ostatnia puszka Pawła Adamowicza" zebrała 16 milionów złotych! W akcji wzięło udział ponad 260 tysięcy osób, z Polski i zza granicy, przelewy szły m.in. z Japonii, z Chile, z USA, z Wielkiej Brytanii. Przez cały ostatni dzień akcji – 22 stycznia - aktualizowano wyniki tej szalonej i pięknej zbiórki, z radością odliczając kolejne miliony!

"To jest najpiękniejsze obywatelskie szaleństwo na świecie!"

"Ludzieeeeee! To jest najpiękniejsze obywatelskie szaleństwo na świecie! To było coś nieprawdopodobnego! Patrycjo, całujemy, ściskamy, jesteśmy wniebowzięci!" – napisano na oficjalnej facebookowej stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do której teraz trafią zgromadzone przez internautów środki.

- To nas zamurowało, to jest coś nieprawdopodobnego, to jest jakiś kosmos! - komentował rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies, kiedy na koncie były "zaledwie" 2 miliony złotych. Zapowiedział, że środki zostaną oczywiście przeznaczone dla Gdańska, a konkretnie na nowoczesną karetkę neonatologiczną, wyposażoną w inkubator dla noworodków dla szpitala Św. Wojciecha. To koszt od około miliona do półtora miliona złotych. Co z resztą pieniędzy? Zostaną również przeznaczone na szpitale w Gdańsku i ich potrzeby. Niewykluczone, że będzie to rezonans magnetyczny, a może nawet tomograf komputerowy.
 

Zobacz także
serce na dłoni, pomoc, wolontariat, WOŚP

Pomaganie ma cudowną moc – mówi Dorota Zawadzka, Superniania i... wolontariuszka WOŚP [WYWIAD]

Owsiak kupi łóżka dla szpitala

Koniec spania na podłodze. WOŚP wkracza do akcji!

Logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jak dobrze znasz działania WOŚP? Quiz

JUREK1.jpg

Jurek Owsiak o WOŚP, hejterach i pomaganiu – najlepsze cytaty

"Dzięki tej zbiórce radzę sobie z żałobą po Panu prezydencie"

Pani Partycja jest przeszczęśliwa, cały czas nie dowierza temu, co się stało. Jak mówi, bała się, że nie zbierze nawet tysiąca złotych. Opowiada, że po podróży z Warszawy do Gdańska poszła się umyć do łazienki i nagle usłyszała słowa męża: "Coś za długo się myjesz. Jest już pół bańki". Od kilku dni śpi po trzy godziny na dobę, odpisując cały czas internautom. Po północy rozmawiała telefonicznie z Owsiakiem. Popłakała się ze wzruszenia. Setki pięknych słów podziękowania płyną w jej stronę. "Jedna z pań napisała, że dzięki tej zbiórce radzi sobie z żałobą po Panu prezydencie i to najbardziej dotknęło mojego serca" - wyznała na antenie TVN24.

"Pati coś ci wypadło" 

Podczas zbiórki zebrano 15 mln 987 tys. 112 złotych i wiele osób czuło lekki niedosyt, że nie udało się zebrać okrągłych 16 milionów i... nie dali za wygraną. Jeden z internautów postanowił "dozbierać" brakujące 10 tysięcy złotych. "Hej, Pati wypadło ci coś :) Chyba coś Ci wypadło po drodze w tym całym szaleństwie! Czekaj, pozbieram i zaraz Ci przyniosę" – napisał pan Miłosz i stworzył kolejną zbiórkę. Dzięki temu na konto WOŚP wpłynie pełne 16 milionów złotych.

WOŚP zadeklarowała, że "puszka Pawła Adamowicza" zostanie z Orkiestrą. "Paweł! Twoja dzisiejsza skarbonka będzie z nami do końca świata i jeden dzień dłużej! Kochani! Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy!" - napisała Orkiestra.
Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska wstrząsnęła całą Polską. Przypomnijmy, że podczas Finału WOŚP w niedzielę 13 stycznia około godziny 20.00 Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika, którym okazał się 27-letni Stefan W. Prezydent miasta w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie 14 stycznia 2019 roku zmarł. W ubiegłą sobotę odbył się pogrzeb samorządowca. Urna z prochami Pawła Adamowicza została złożona w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Źródło: onet.pl, warszawawpigulce.pl, TVN24, dziendobry.tvn.pl

Zobacz też:

Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

Jerzy Owsiak
Łukasz Widziszowski
Aktualności
Jurek Owsiak: pieniądze WOŚP nie znikają, a bycie z Orkiestrą jest nowoczesne!
Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zna 97 proc. Polaków, a sprzęt medyczny z czerwonym serduszkiem uratował już życie i zdrowie tysięcy dzieci. Jurek Owsiak, pomysłodawca i założyciel WOŚP, opowiada nam m.in., jak ustala się cele styczniowych zbiórek i w jaki sposób są wydawane zebrane podczas nich pieniądze. Dlaczego właśnie teraz? Bo pod koniec czerwca WOŚP ogłasza rozliczenia.

Dlaczego warto pomagać? Bo to daje satysfakcję, bo to daje paliwo, bo to daje radość. To, że chcemy komuś pomóc, jest jak dobry trening, jak poczucie, że jesteśmy na wakacjach, gdy wszyscy są szczęśliwi. Kiedy pomagamy , wyzwalamy u ludzi pozytywne reakcje, niezależnie jak trudna jest sytuacja. Pomaganie jest czymś naturalnym, ludzkim i siedzi w pokładach dobra, które w sobie mamy. A na koniec to po prostu obowiązek. W zimnym, przeliczającym wszystko na pieniądze społeczeństwie XXI wieku pomaganie jest obszarem naszej wolności. To nasza decyzja, w co się ostatecznie zaangażujemy, jak pomożemy.   Jak sprawiasz, że ludzie chcą pomagać? Przypominam im, bo nie ma w tym nic złego. W dzisiejszych czasach zakręceni codziennością i jej pędem ludzie potrzebują wskazania palcem. Jeśli mają ochotę, uczestniczą w tym. Gdy jasno mówimy, o co nam chodzi, nie używamy barokowych ozdobników, to ludzie ochoczo biorą w tym udział. Cała maszyna pomagania jest dzisiaj, nie krępuję się już o tym mówić, jak dobrze skonstruowane przedsiębiorstwo, które przynosi na koniec pozytywny rezultat. Nie trzeba przekonywać ludzi do pomagania. Odwróciłbym to w inną stronę: jeśli nie chcą pomagać, to niech nie przeszkadzają. Atmosfera jest ważna? Ważna jest radość, napędzanie się radością innych. Polaków nie trzeba jakoś specjalnie nakłaniać do pomagania , bo im się chce. Polska to kraj, który przeszedł w swojej historii tyle, że większości Europejczyków trudno zrozumieć, że czasem nam się jeszcze chciało chcieć. W szarych czasach komuny Polacy robili np. festiwal w Jarocinie, choć im przeszkadzano. Podobnie Pomarańczowa Alternatywa jako przeciwstawienie się ludziom w szarych płaszczach. Nam też często się przeszkadza i nie wiem, jak to jest, ale ci przeszkadzacze zyskują spory posłuch, bo w nas, Polakach, jest czasem taka tendencja do jęczenia, łapania...

Joanna Luberadzka-Gruca
Andrzej Muliński
Wychowanie
Pomaganie innym uzależnia – mówi szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko
Każdy ma coś, czym się może podzielić, tylko trzeba to coś w sobie odnaleźć – przekonuje Joanna Luberadzka-Gruca, wiceprezes i dyrektor Fundacji Polki Mogą Wszystko i radzi, jak mądrze pomagać innym i nauczyć tego swoje dziecko.

O pomaganiu wiesz niemal wszystko. Czy, aby komuś pomagać, trzeba się na tym znać? Wielokrotnie spotykam się z poglądem, że nie trzeba mieć żadnych umiejętności, doświadczenia, kompetencji, aby pracować w organizacji pozarządowej i pomagać. Bo przecież pomaganie to taka oczywista rzecz. Każdy z nas komuś w życiu pomógł, każdy się na tym zna i doskonale wie, jak to robić. Tymczasem pomaganie obliczone na osiągnięcie prawdziwego efektu, czyli takie, które ma przynieść rzeczywistą zmianę, jest bardzo, bardzo trudne.  I nie wiedząc jak, możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc?  Niestety, tak. Bardzo dobrym przykładem, jak nie powinno się tego robić, jest sposób, w jaki ludzie pomagają tym, którzy żebrzą na ulicy. Często tym procederem trudnią się szajki, które cynicznie wykorzystują do tego  innych ludzi. Weźmy choćby przesiadujące na ulicy kobiety o ciemnej karnacji, z dziećmi, które spały niezależnie od tego, w jakim były wieku. Dzięki nim kobiety wzbudzały litość, więc przechodnie dawali im drobne pieniądze. A to napędzało ten biznes.  I te dzieci były jego elementem? Elementem dobrze prosperującego biznesu? Właśnie. Znam kilkoro dzieci, które zabrano tym kobietom. W żadnym przypadku nie były to ich dzieci. I nigdy nie miały legalnych dokumentów. Niektóre były ofiarami handlu ludźmi. Zostały kupione i przywiezione do Polski tylko po to, by wykorzystywać je do tego procederu. Bywały celowo niedożywiane, krępowane. Wiadomo, im mniejsze dziecko, tym większą wzbudza litość... Jak najlepiej pomóc w tej sytuacji? Wystarczy nie dawać pieniędzy? Nie, nie wystarczy. Jeśli chce się naprawdę pomóc tym dzieciom, czyli rzeczywiście coś zmienić w ich życiu, to trzeba zadzwonić na policję.  Nie dajemy pieniędzy na ulicy. Nie przechodzimy obojętnie, ale reagujemy, gdy widzimy żebrzące dziecko. Czego jeszcze nie należy...

Jurek Owsiak zrezygnował z szefowania WOŚP
materiały prasowe WOŚP
Aktualności
Jesteśmy z Tobą, Jurku, do końca świata i jeden dzień dłużej #MuremZaOwsiakiem
Jurek, jesteśmy do waszej dyspozycji! Graliśmy i nadal będziemy grać z WOŚP. W tym trudnym czasie serwis mamotoja.pl jest całym sercem z Jurkiem Owsiakiem.

Decyzja Jurka Owsiaka o rezygnacji z szefowania Orkiestrze jest wynikiem bezprecedensowego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w trakcie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który miał miejsce w minioną niedzielę 13 stycznia 2018 roku. "Życie zostało stracone podczas najpiękniejszego dnia, jakim jest finał. Osobiście składam rezygnację z funkcji szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu WOŚP" – poinformował Owsiak w poniedziałek, po informacji o śmierci prezydenta Gdańska. Jego decyzja wstrząsnęła Polakami. Ze wszystkich stron płyną do Jurka Owsiaka prośby, aby nie odchodził z WOŚP. Bez jego dobroci i energii trudno wyobrazić sobie WOŚP "Jako wydawnictwo Edipresse Polska, wieloletni przyjaciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z ogromnym żalem przyjmujemy do wiadomości informację o rezygnacji Jurka Owsiaka ze stanowiska prezesa Fundacji" - napisały w liście do WOŚP i Jurka Owsiaka Dyrektor Generalny wydawnictwa Edipresse Polska Alicja Modzelewska-Warec oraz redaktor naczelna Multimedialnej Platformy Parentingowej Aleksandra Sokalska, szefowa sztabu Finału WOŚP w wydawnictwie. "Nie umiemy sobie wyobrazić kolejnych Finałów bez Jurka, jego dobroci i pozytywnej energii, która od tylu lat rozgrzewa nasze serca. Przez 27 lat uczył nas, że pomaganie jest dziecinnie proste, a dobro zwycięża zło. Finał był zawsze dniem, który to doskonale pokazywał, był prawdziwym świętem miłości i tolerancji" - podkreślono w liście. "Tragedia w Gdańsku jest niewyobrażalna i niezrozumiała dla nas wszystkich. Mamy jednak pewność, że nie jest w stanie przekreślić idei Orkiestry. Będzie ona grać nadal" - napisało wydawnictwo. Nasze wydawnictwo zapewniło w liście o nieustającym zaangażowaniu w działanie WOŚP . "Jeżeli możemy wesprzeć Orkiestrę, pomóc w tym tak trudnym czasie - jesteśmy do Waszej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj