Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko
ONS
Aktualności

Stary tata = dobry tata?

"Stary tata lepiej wychowa dziecko" – mówi Janusz Korwin-Mikke, dodając otuchy Markowi Konradowi. Czy aby na pewno?

Dyskusja rozgorzała, kiedy na początku tygodnia media obiegła sensacyjna informacja, że aktor Marek Konrad wraz ze swoją żoną Antoniną (29 lat) oczekują przyjścia na świat swojego dzidziusia. Poród planowany jest na wiosnę 2018 roku. Tak późne ojcostwo zawsze wzbudza komentarze, aczkolwiek Konrad nie jest nowicjuszem, wszak ma już dwójkę dorosłych dzieci, tyle tylko, że z poprzedniego małżeństwa.

70-latek świeżo upieczonym tatą

Do komentarzy przyłączył się europoseł Janusz Korwin-Mikke (75 lat), słynący z nieszablonowego, a nawet kontrowersyjnego podejścia do kwestii związanych z rolą kobiety w społeczeństwie. Tym razem jego opinia jest o tyle uzasadniona, że sam nie tak dawno doświadczył podobnego ojcostwa, w wieku 71 lat. Ma 6-letnią córeczkę Nadzieję i 4-letniego synka Karola z małżeństwa z młodszą o 44 lat żoną Dominiką. Oprócz tego polityk ma jeszcze szóstkę, dorosłych już dzieci z poprzedniego małżeństwa.

"Starszy ojciec wcale nie jest gorszy od młodszego! Jest wręcz przeciwnie" - zachwala Korwin-Mikke. I podaje wiele plusów późnego ojcostwa. Przede wszystkim wymienia doświadczenie życiowe i dojrzałość.

"Mam ośmioro dzieci, więc mam ogromne doświadczenie, które bardzo pomaga w zajmowaniu się potomstwem. Zostanie ojcem w późnym wieku ma swoje plusy, bo mężczyzna jest bardziej doświadczony, dojrzalszy i zdecydowanie łatwiej jest mu wychować dziecko" – mówi Korwin-Mikke.

Czy rzeczywiście? Zapytałam o to supenianię Dorotę Zawadzką. – Kiedyś uważano, że ojcem najlepiej być w wieku dojrzałym. Tata miał pełnić role mędrca, przewodnika, nauczyciela – mówi psycholog. I rzeczywiście z racji wieku i nabytego życiowego doświadczenia mógł w tej roli sprawdzać się.

Nie poszalaje, nie pokopie piłki

Ale dziecko potrzebuje czasu, energii, wyładowania się i wyszalenia i tutaj zaczyna się problem – mówi Zawadzka. Starzy tatusiowe skarżą się, że nie mają cierpliwości, że dziecko za bardzo skupia na sobie uwagę. – Woleliby prowadzić z nimi rozmowy niż kopać piłkę – dodaje.

Z tym argumentem trudno polemizować nawet Korwinowi-Mikkemu. "Gdy dziecko będzie miało kilkanaście lat, to trudno będzie mu dotrzymać kroku w różnych sportach. Chciałoby się z dzieckiem zagrać w tenisa, czy w piłkę nożną i może być problem"- przyznaje.

Zdaniem Zawadzkiej nie można jednoznacznie zawyrokować na temat późnego ojcostwa. Wiele zależy od temperamentu, osobowości, żywotności i zdrowia mężczyzny – mówi. – Ale też nie ma żadnych informacji, że dają dzieciom jakieś szczególne, super fajne rzeczy – stwierdza.

Superniania podkreśla, że znaczenie ma też różnica wieku między mamą i tatą. Jeżeli oboje mają przykładowo po 40 lat, to łatwiej jest sprostać roli, gdyż są już dojrzałymi ludźmi. Trudniej, gdy między mężem a żoną jest przepaść kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat. – Wtedy taki tata jest dziadkiem nie tylko dziecka, ale i żony, którą poniekąd jeszcze wychowuje.

A więc jaka jest rada dla takich tatusiów jak Marek Konrad "Żeby się nie przejmował za bardzo. Dzieci są zdecydowanie bardziej odporne, niż ludzie myślą. Nie można szaleć za dzieckiem, być na jego usługi i nie denerwować się, jak coś się złego dzieje" – zdradza swój przepis na sukces polityk.

A superniania poleca cierpliwość, radość życia i zdrowie. I żeby była miłość między mamą i tatą, bo to jest najważniejsze dla ich dziecka – mówi Zawadzka.

A wy co myślicie o późnym ojcostwie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: se.pl

Przeczytaj też: Szukasz pomysłu na prezent dla dziecka? Zajrzyj do sklepu 5.10.15.!​

Zobacz też:

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Jak ojcostwo wpływa na karierę
Fotolia
Tata
Tata w pracy: jak ojcostwo wpływa na karierę?
Wiele mówi się o sytuacji zawodowej matek, a co z mężczyznami? Czy ich sytuacja na rynku pracy zmienia się po tym, jak zostają ojcami? Przeczytaj, co mówią o tym badania naukowe.

Kiedy mężczyzna zostaje ojcem, staje oko w oko z życiową rewolucją. Musi przewartościować swoje życie, odpowiedzieć sobie na ważne pytania: jakim ojcem chcę być dla mojego dziecka? Ile czasu chcę mu poświęcać? Czy chcę być zaangażowany w opiekę nad dzieckiem na równi z żoną? I jaka jest teraz moja pozycja w rodzinie? Okazuje się jednak, że oprócz kwestii związanych z życiem prywatnym i emocjami, mężczyzna, który zostaje ojcem, może stanąć wobec zmian, które będą dotyczyć jego kariery. Oto jak ojcostwo wpływa na sytuację zawodową mężczyzn: Ojcowie mają większe szanse na zatrudnienie Wiele mówi się o tym, że młode matki mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia, bo potencjalni pracodawcy niechętnie zatrudniają kobiety z małymi dziećmi, obawiając się, że będą często przebywać na zwolnieniach lekarskich na dziecko. Inaczej jest z mężczyznami. Zdaniem naukowców z prestiżowego Cornell University (USA) ojcowie nie tylko nie są dyskryminowani ubiegając się o pracę, ale ojcostwo wypada na ich korzyść!  Odkrycia tego naukowcy dokonali wysyłając spreparowane CV w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę – aplikacje były niemal identyczne, z tą różnicą, że w niektórych z nich była informacja o tym, że kandydat jest członkiem rady rodziców w szkole. Okazało się, że to właśnie kandydaci z taką informacją w CV byli częściej zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne (dla porównania: ten sam eksperyment w przypadku kobiet, dał zupełnie odwrotny efekt...). Pracodawcy oceniali ojców jako bardziej kompetentnych i oddanych pracy niż bezdzietni mężczyźni oraz matki. Czy ojcowie gorzej pracują? Pracodawcy obawiają się, że rodzice mają zbyt wiele obowiązków związanych z rodziną, będą więc częściej nieobecni i mniej wydajni w pracy. Tymczasem, jak wykazało badanie, ojcowie przynajmniej 2 dzieci są bardziej wydajni w pracy od kolegów,...

Marek Konrad i Antonina Turnau
East News
Aktualności
Marek Kondrat zostanie ojcem!
Marek Kondrat i młodsza od niego o 38 lat Antonina Turnau, zostaną rodzicami. Pomimo dużej różnicy wieku para doskonale się dogaduje i wspólnie prowadzi winiarski biznes. Teraz małżonków czeka życiowa rewolucja!

Marek Kondrat już od kilku lat nie zajmuje się aktorstwem. Porzucił zawód, aby pracować w branży winiarskiej. Udało mu się połączyć pasję z pracą zawodową i teraz biznesmen podróżuje po świecie kosztując nowych smaków. Kontrowersje wokół ślubu Swego czasu głośno było o związku Marka Kondrata z młodszą o 38 lat Antoniną Turnau, córką Grzegorza Turnau. W mediach zawrzało, gdy w 2015 roku para wzięła ślub . Pojawiły się głosy krytyki mówiące o tym, że partnerów dzieli zbyt duża różnica wieku. Grzegorz Turnau również nie był specjalnie zadowolony z wyboru córki. Wszyscy jednak starali się zachować konwenanse. Ślub był skromny, a parze nie zależało na medialnym rozgłosie. Zaproszona została tylko rodzina i najbliżsi. Przyjęcie odbyło się w restauracji pana młodego w Krakowie. Wydarzenie to wzbudzało ogromne emocje! Okazało się, że małżonkowie przełamali stereotypy i stanowią bardzo udaną parę. Antonina pomaga mężowi w interesach związanych z branżą winiarską. Mimo sporej różnicy wieku, para udowodniła, że nic nie jest w stanie rozdzielić zakochanych. Teraz Marek Kondrat i jego żona będą mieli kolejny powód do radości. Antonina jest w ciąży Niebawem małżonków czeka nowa życiowa rola. Okazało się bowiem, że żona Marka Konrata Antonina spodziewa się dziecka!  Przypomnijmy, że aktor ma już dzieci z poprzedniego związku. Przez 30 lat jego żoną była Ilona Kondrat. Aktor ma z nią dwóch synów – Mikołaja, który wystąpił u boku ojca w filmie „Słodko –gorzki” oraz Wojciecha, który jest muzykiem w Filharmonii Warszawskiej. Małżeństwo zaczęło się psuć, gdy żona Kondrata stała się propagatorką zdrowego stylu życia, a on z kolei założył firmę winiarską. Teraz aktor po raz trzeci zostanie ojcem.  Marek Kondrat skomentował informacje o ciąży  ...

późne ojcostwo nie jest obojętne dla zdrowia dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Wiek ma znaczenie - późne ojcostwo negatywnie wpływa na zdrowie dziecka
Do tej pory uważano, że jedynie późne macierzyństwo może zagrażać zdrowiu dziecka. Najnowsze badania pokazują, że wiek taty nie jest bez znaczenia. Także dla kobiety.

    U kobiet zegar biologiczny spowalnia już po ukończeniu 30 roku życia, ale dla panów był zawsze o wiele łaskawszy. Wszyscy zachwycają się późnym ojcostwem George'a Clooneya, Hugh Granta, Rowana Atkinsona czy Micka Jaggera. Ale w świetle najnowszych odkryć naukowych starszy tata niekoniecznie jest dobry dla zdrowia dziecka.     Wiek ojca też się liczy Czasy są takie, że coraz później pary decydują się na dziecko. Jednak o ile ciąża kobiet po 40-tce jest szeroko omawiana i analizowana, o tyle niewielu mężczyzn po czterdziestce zdaje sobie sprawę, że ich wiek też może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Badania przeprowadzone przez naukowców amerykańskich na podstawie analizy ponad 40,5 miliona urodzeń dzieci w Stanach Zjednoczonych, wykazało potencjalnie szkodliwy wpływ zaawansowanego wieku ojcowskiego na zdrowie dziecka. Maluszki starszych ojców są bardziej narażone na ryzyko:   wcześniactwa; urodzenia się z niską wagą urodzeniową; uzyskania niższego  wyniku w skali Apgar; chorób wrodzonych lub psychicznych. U kobiet starszych partnerów zwiększa się ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Starszy tata = trudniejsza ciąża W USA od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku odsetek urodzeń dzieci ojców w wieku 40 lat lub starszych podwoił się i do 2015 roku stanowił 9 procent urodzeń. Badanie późnego ojcostwa pod kierownictwem dr Michaela L. Eisenberga, urologa i szefa męskiej medycyny reprodukcyjnej i chirurgii na Stanford University School of Medicine, wykazało, że w przypadku urodzenia się dzieci z komplikacjami w ponad 12 procentach urodzeń można było uniknąć powikłań , gdyby ojcowie byli młodsi. „Przez wiele lat zakładano, że zaawansowany wiek ma znaczenie tylko dla kobiet" - powiedziała badaczka zdrowia publicznego Hilary K. Brown z Uniwersytetu w Toronto. „Liczy się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz