złość, dziecko, krzyk, bunt
fotolia
Aktualności

Puchną ci uszy? 11 sposobów, by dziecko przestało krzyczeć

Małe dzieci krzyczą z byle powodu, ale nawet gdy opowiadają o psie sąsiada albo proszą o soczek, robią to na ogół zbyt głośno. Wiemy jak to zmienić!

Twoje dziecko ciągle krzyczy? Liczba decybeli, jaką wytwarza sprawia, że masz ochotę przykryć głowę poduszką? zastanawiasz się, kiedy ogłuchniesz na amen?

Beata Chrzanowska, psycholog z „Uniwersytetu dla rodziców” w Warszawie podpowiada jak sprawić, by dziecko mówiło ciszej.

Zobacz także:
12 sztuczek, które pomagają rodzicom

1. Pozwól dziecku się wyszaleć

Małe dzieci mają mnóstwo energii i muszą gdzieś dać jej upust. Jeśli chcesz, by dziecko nie krzyczało do ciebie nieustannie, przymknij oko na głośną zabawę poza domem.

2. Przyjrzyj się... sobie

A także temu jak członkowie waszej rodziny rozmawiają ze sobą na co dzień.

– Tu nie chodzi o wrzaski czy podniesione głosy, ale po prostu o zbyt głośne mówienie – tłumaczy Beata Chrzanowska. – Jeśli rodzice i rodzeństwo mają temperament i donośne głosy albo np. wołają do siebie z różnych pomieszczeń, maluch też zaczyna mówić głośno. Nie ma wyjścia: inaczej nikt by go nie usłyszał.

Jeżeli chcesz, by malec mówił ciszej, sama też to rób i zachęć do tego wszystkich członków rodziny.

3. Wycisz dziecko po żłobku lub przedszkolu

Często jest tak, że dziecko zaczyna mówić głośno, gdy pójdzie do żłobka albo  przedszkola.

– Nic dziwnego – mówi psycholożka. – Nawet gdy w 25-osobowej grupie nikt akurat się nie kłóci, poziom hałasu i tak jest spory i maluchy się przekrzykują.

Dlatego po wyjściu ze żłobka lub przedszkola warto iść z dzieckiem na spacer i spokojnie z nim pogadać. To je wyciszy.

4. Słuchaj uważnie

Jak reagujesz, gdy ktoś do ciebie mówi? Słuchasz naprawdę, mówisz „mhmm”, a może puszczasz komunikat mimo uszu i reagujesz dopiero na podniesiony głos?

Dzieci mówią do nas tak jak my do cudzoziemców: gdy widzą, że to, co chcą nam przekazać, nie dociera do nas, powtarzają głośniej i wyraźniej. Do skutku – mówi Chrzanowska.

5. Zwracaj uwagę na dziecko, gdy jest grzeczne

Pomyśl także o tym, kiedy poświęcasz dziecku najwięcej uwagi: gdy cicho się bawi czy może wówczas, gdy zaczyna krzyczeć? Malec potrzebuje twojej uwagi i jest bardzo mądry: szybko się uczy, co działa, a co nie.

6. Pomóż

Dzieci krzyczą czasem dlatego, że jest im źle (są zmęczone, jest im za gorąco itd.) i nie radzą sobie z irytacją. Gdy maluch krzyczy, spróbuj zorientować się, w czym rzecz i pomóż mu (on naprawdę jeszcze nie wie, że gdy się jest np. zmęczonym, najlepiej się przespać).

7. Nie krzycz...

Prawda jest taka, że krzyczymy na dzieci (i do nich) częściej, niż nam się zdaje. Czasem zupełnie bez potrzeby.

– Na placach zabawa, w sklepach słyszę to bez ustanku. Np. maluch sięga do buzi brudną ręką, a mama natychmiast: „Nie wolno!” A przecież można po prostu zatrzymać mu rękę – mówi Beata Chrzanowska.

Warto starać się nie nadużywać podniesionego głosu. – Natura obdarzyła nas umiejętnością krzyczenia, byśmy mieli do dyspozycji skuteczny sygnał ostrzegawczy. To oczywiste, że gdy dziecko wbiega na ulicę, trzeba krzyknąć, by się natychmiast zatrzymało. Jeśli jednak będziemy krzyczeć w sytuacjach, które tego nie wymagają, podniesiony głos w końcu przestanie być ostrzeżeniem.

8. …stosuj sprawdzone triki

Malec nie reaguje, gdy mówisz do niego normalnie i robi to, o co je prosisz dopiero, gdy krzykniesz? Kucnij przy nim i, patrząc na nie, powiedz spokojnie, o co ci chodzi (albo nawet szepnij – w ten sposób przykujesz jego uwagę). Możesz też położyć mu rękę na ramieniu.

9. Daj jasny komunikat

Gdy malec krzyczy, zamiast mówić, powiedz, nie podnosząc głosu, by tego nie robił.

– Dzieciom, z którymi pracuję, mówię, że mam wadę słuchu: przestaję słyszeć, gdy się do mnie krzyczy. Działa – mówi psycholożka.

Maluch może też nie mieć pojęcia, jakie natężenie głosu uznajesz za normalne. Zademonstruj mu je.

10. Bawcie się w szeptanie

To pomaga w nauce kontrolowania głosu.

11. Pomóż dziecku polubić ciszę

Żyjemy w potwornym hałasie: pod naszymi oknami jeżdżą samochody, wokół nas ciągle coś gra, gada, brzęczy, wyje, podzwania. W wielu domach radio czy telewizor są włączone non stop (a więc non stop słychać rzeczy w stylu: „Brawa dla naszych gości!”, „Promocyjne ceny!”).  Dzieci mają głośne zabawki.

– Z czasem przyzwyczajamy się do tego, co jednak nie znaczy, że hałas przestaje na nas działać. Działa: jesteśmy zirytowani, choć nie wiemy dlaczego – mówi psycholożka.

Pokaż dziecku, że wcale nie trzeba stale przekrzykiwać hałasu. Wyłącz telewizor i poczytaj maluchowi bajki, szepcz mu do ucha, że jest najfajniejszym maluchem na świecie albo idźcie do parku posłuchać szpaków i szumu wiatru. Przekonasz go, że cisza nie jest nudna!

Zobacz także: 12 sposobów na marudę

Nagość przy dziecku – norma czy przekroczenie granic?

Jak rozwijać niemowlaka
Fotolia
Wychowanie
Mamooo, pobawisz się ze mną? O tym jak ważne są zabawy z dzieckiem
Nawet najlepsze zajęcia prowadzone przez specjalistów nie dadzą dziecku tyle, co chwile spędzane z ludźmi, których kocha. Dlaczego zabawa z dzieckiem jest taka ważna?

Zabawa z dzieckiem , turlanie po dywanie, wygłupy podczas kolacji, przytulanki-przepychanki, budowanie wieży z klocków, robienie czegoś razem, rozmowy, zwykłe, codzienne czynności... Nic specjalnego? Wręcz przeciwnie!   Zabawa z dzieckiem jest jak komunikat "kocham cię" – Zabawa z dzieckiem , spędzony z nim czas oraz uwaga , jaką je obdarzamy, są bezcenne – mówi Beata Płażewska, psycholog . – Dzięki nim dziecko wie, że jest kochane i ważne. Że bliscy lubią z nim spędzać czas, nie dlatego, że czymś szczególnym sobie na to zasłużyło, ale dlatego, że sama jego obecność sprawia im radość. Podczas tych wspólnych chwil buduje się więź miedzy nim a rodzicami. To kapitał, z którego człowiek czerpie przez całe życie i który jest wzorcem budowania relacji z innymi ludźmi: przyjaciółmi, partnerami, własnymi dziećmi. Przeczytaj: A ja kocham moją mamę   Zabawa z dzieckiem nigdy nie jest stratą czasu Ktoś może powiedzieć: „No tak, ale czy nie szkoda czasu na zabawę i banalne, domowe zajęcia? Czy nie lepiej wykorzystać go np. na naukę kolorów? – Zabawa z dzieckiem , choćby najprostsza, to nie jest strata czasu! – mówi psycholog. – Dziecko uczy się nieustannie, także wtedy, gdy z pozoru nic nie robi. To my, rodzice, jesteśmy jego najważniejszymi nauczycielami. Poza kolorami  (je także poznaje przy okazji) uczy się od nas okazywania emocji , sposobu reagowania na trudne sytuacje, zachowania wobec innych ludzi i mnóstwa innych rzeczy. Także tego, że to, czy fajnie spędzamy czas, zależy przede wszystkim od nas samych, a nie od czyichś pomysłów, miejsca, w którym jesteśmy albo tego, czy w zabawce jest sprawna bateria. Tego wszystkiego (oraz tysięcy innych rzeczy) nie da się nauczyć teoretycznie ani nawet na najlepszych warsztatach. Rodzice rzadko mogą sobie pozwolić na spędzanie całych dni na...

Co robić, gdy przedszkolak ma jakiś problem?
Fotolia
Edukacja
Houston, mamy problem! O kłopotach w przedszkolu
Życie rodziców przedszkolaka nie zawsze jest usłane różami: bywa, że muszą się zmierzyć z różnymi problemami. Psycholog Beata Chrzanowska podpowiada, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

Co robić, gdy pojawiają się problemy w przedszkolu? Podpowiada   Beata Chrzanowska-Pietraszak, psycholog i psychoterapeuta z "Uniwersytetu dla rodziców " Moja córeczka nie chce chodzić do przedszkola. Co rano w szatni wpada w histerię, krzyczy „Nie zostawiaj mnie mamusiu! Błagam! Będę już z grzeczna!”. Pęka mi serce i czuję się jak kat. ( Dagmara, mama 3,5-letniej Marty) Zdaniem Beaty Chrzanowskiej są dwie możliwości: albo Marcie jest z jakiegoś powodu źle w przedszkolu albo jej mama tak naprawdę nie chce, by mała tam chodziła. Tak czy inaczej trzeba zrobić wszystko, by poprawić sytuację, zanim  Dagmara osiwieje ze zmartwienia, a jej dziecko na dobre zrazi się do przedszkola.   –  Myślę, że warto zacząć od spokojnej rozmowy z córeczką . Jeśli problem dotyczy przedszkola, trzeba go zidentyfikować. Może mała nie cierpi leżakowania? Albo pokłóciła się z najlepszą koleżanką? Warto  także porozmawiać z nauczycielką, być może z jej pomocą uda się rozwiązać zagadkę – radzi Beata Chrzanowska.  Także Dagmara powinna przyjrzeć się swoim uczuciom . – Zdarza się, że mamy tak naprawdę wcale nie chcą by ich dzieci chodziły do przedszkola. Posyłają je tam, ale mają ogromne poczucie winy, czują, że je krzywdzą. Dzieci to wyczuwają i mają w głowie bałagan: „Muszę iść w miejsce, którego moja mama nie lubi. Będzie strasznie!” Przeczytaj także: "Mamo, weź mnie stąd" - wywiad z psychologiem o pierwszych dniach w przedszkolu Moja córeczka próbuje rządzić innymi dziećmi. Gdy nie chcą jej słuchać, poszturchuje je, a nawet bije. Nie wiem, gdzie się tego nauczyła. (Ewa, mama 4-letniej Wiktorii) - Gdy dziecko jest agresywne , warto przyjrzeć się dorosłym, którzy je otaczają. Maluchy są jak lusterka, w których odbija się ich zachowanie.  Rodzice nie muszą...

dziecko, przedszkolak, myśleć
Panthermedia
Wychowanie
Jak sprawić, by dziecko cię słuchało? 12 sprawdzonych rad
Dzieci nie chcą słuchać swoich rodziców z wielu powodów. Zamiast jednak twierdzić, że dziecko jest niegrzeczne i nieposłuszne, sprawdź, co robić, by zaczęło słuchać. Bo jest na to mnóstwo sposobów.

Dziecko nie chce słuchać z wielu powodów. Czasem jest mu to nie na rękę, a czasem po prostu zajęte zabawą cię nie słyszy. Niezależnie od powodów jego nieposłuszeństwa masz wiele sposobów, by kilkulatek słuchał tego, co do niego mówisz. Oto najbardziej skuteczne. Sprawdź też: 9 powodów, dla których dzieci nie słuchają 1. Spraw, by dziecko skupiło się na tobie Zawołaj je po imieniu, kucnij przy nim, spójrz mu w oczy. Możesz także wziąć je za ręce. Warto to zrobić zwłaszcza wówczas, gdy dziecko jest rozzłoszczone , przestraszone albo płacze . 2. Mów konkretnie  Dziecko powyciągało z szafy wszystkie buty? Zamiast mówić „Masz być grzeczny” czy „Znowu rozrabiasz?”, powiedz: „Miejsce butów jest w szafce. Powkładaj je tam”.  Zamiast „Posprzątaj swój pokój”, powiedz „Pozbieraj klocki i ustaw samochody na półce”. Proste, jednoznaczne komunikaty łatwiej dziecku zrozumieć i zapamiętać. Jeśli trzeba dziecku przypomnieć, co ma zrobić, wystarczy jedno słowo „Klocki” – to zadziała lepiej niż długie kazanie.  Czytaj też: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka 3. Nie przesadzaj ze słowem „nie” Zamiast mówić  „Nie hałasuj”, powiedz  „Mów ciszej”. Wbrew pozorom to spora różnica. 4. Zachęcaj Perspektywa przyjemnego zajęcia („Jeśli szybko posprzątasz zabawki, będziesz mógł bawić się w wannie dinozaurami”) działa lepiej niż groźba kary („Jeśli nie posprzątasz zabawek, nie pozwolę ci zabrać dinozaurów do wanny”). Sprawdź: Jak karać dziecko? 5. Pozwól decydować Dziecko, które może decydować w niektórych sprawach  (np. o tym, którą koszulkę założy, co zje na kolację – kanapki z rzodkiewką czy ogórkiem itd.), rzadziej upiera...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj