Skutki oddziaływania Wi-Fi
AdobeStock
Aktualności

Wi-Fi zagraża plemnikom i rozwojowi płodu! Na co jeszcze wpływa?

Choć nie da się obecnie bez niego funkcjonować, powinniśmy starać się ograniczać kontakt z Wi-Fi. Potencjalnych zagrożeń promieniowania nie warto bagatelizować.

Wi-Fi to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie współczesnego świata. Dostęp do sieci jest niemal wszędzie, nawet coraz częściej zdarza się, że ławki w parkach mają podłączenia do Wi-Fi. Niektóre restauracje promują się jako wyjątkowe, ponieważ nie ma w nich dostępu do internetu (dzięki czemu ludzie mają nie zaglądać co chwila w telefony podczas spotkań towarzyskich). Wi-Fi jest ogromnym ułatwieniem i niewątpliwie jest potrzebne, jednak musimy też zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie. Bo ciągłe narażanie organizmu na kontakt z Wi-Fi jest niezdrowe, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci.

Zbyt duża dawka promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego w trakcie przesyłania danych przez Wi-Fi może negatywnie wpływać na co najmniej sześć sfer w naszym życiu. Oto potencjalne zagrożenia:

1. Może powodować wady rozwojowe u płodu

Promieniowanie związane z działaniem Wi-Fi może przyczyniać się do uszkadzania komórek. Jest to szczególnie groźne w przypadku płodu, ponieważ u niego te komórki dopiero się tworzą. Również małe dzieci znajdują się w grupie ryzyka. Jeśli komórki są narażone na różnego rodzaju zakłócenia w rozwoju, wówczas mogą pojawiać się w nich wady.

2. Może zmniejszać płodność mężczyzny

Plemniki mężczyzny, który spędza bardzo dużo czasu w pomieszczeniach z dostępem do Wi-Fi, stają się mniej ruchliwe, w dodatku dochodzi do fragmentacji DNA. To wszystko sprawia, że starania o dziecko mogą się znacząco wydłużać,  a jeśli już uda się parze począć dziecko, wówczas ciąża może nie przebiegać prawidłowo.
Zobacz też: Zła jakość plemników przyczyną wielu poronień

3. Może zaburzać koncentrację

Wi-Fi wpływa na pracę mózgu i niestety nie podnosi jego wydajności, lecz wręcz ją zmniejsza. Promieniowanie elektromagnetyczne może powodować problemy z koncentracją, a nawet przyczyniać się do kłopotów z pamięcią.

4. Może być powodem bezsenności

Osoby, które stale mają kontakt z Wi-Fi i nie wyłączają go nawet na noc, często uskarżają się na problemy ze snem. Rzeczywiście fale wysyłane przez odbiorniki mogą znacząco zakłócać tę sferę. W trosce o dobry sen warto zawsze wieczorem wyłączać Wi-Fi. W przeciwnym razie mogą pojawić się trudności z zasypianiem a nawet bezsenność.

5. Może wywoływać raka

Badania naukowe pokazują, że częsta ekspozycja na Wi-Fi uaktywnia komórki nowotworowe. Rak jest jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, a przyczyniać się do jego powstawania ma właśnie między innymi promieniowanie elektromagnetyczne.  

6. Zwiększa ryzyko chorób układu krążenia

Fale elektromagnetyczne mogą fizycznie wpływać na przyspieszenie akcji serca. Osoba, która tego doświadcza, może czuć się podobnie, jak na skutek stresu (kiedy również serce zaczyna szybciej bić). Taka zwiększona częstość akcji serca to jedna z przyczyn chorób układu krążenia, w tym zawału.

Źródło: zdroweporadniki.pl

Zobacz także
Niemowlę leży z telefonem w ręce

Wi-Fi wywołuje poważne choroby u dzieci! Najnowsze badania przerażają

dziecko, tablet, dziewczynka, okulary

„Boję się braku wi-fi” - Generacja Z - to do niej należy twoje dziecko!

rodzice patrzą w telefon zamiast pilnować dzieci nad wodą

Spędzasz z dzieckiem wakacje nad wodą? Odłóż telefon!

Bezpieczeństwo dziecka nad wodą

Dzieci nie są bezpieczne nad wodą! Wszystko przez... telefony komórkowe

 

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Wodorosty, danie bogate w jod
Fotolia
Dieta w ciąży
Jod – dlaczego kobiety w ciąży go potrzebują?
Jod ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego u rozwijającego się dziecka, dlatego kobiety w ciąży powinny go suplementować. Sprawdź, do czego prowadzi niedobór jodu i co jeść, by mu zapobiec.

Ile jodu potrzebuje kobieta w ciąży? Podczas ciąży zapotrzebowanie na jod (głównie w pierwszym trymestrze) wzrasta do około 200 mikrogramów na dobę. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przyjmowanie przez kobiety w ciąży 150-200 mikrogramów jodu na dobę, najlepiej w postaci preparatów jodku potasu (w ilości 150 mikrogramów na dobę). Resztę zapotrzebowania należy pokryć spożywając pokarmy z dodatkiem jodowanej soli lub jodowanej wody. Co ważne, u kobiet w ciąży cierpiących na obrzęki nóg (zwłaszcza w III trymestrze ciąży) odradza się solenie potraw.  Kobiety planujące ciążę również powinny zadbać o odpowiednią podaż jodu ‒ przed zajściem w ciążę zaleca się przyjmowanie jodu w ilości 50 mikrogramów na dobę. Jod ‒ jaką pełni funkcję w organizmie? Jod bierze udział w produkcji hormonów tarczycy (tyroksyny, trojjodotyroniny), które mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego i funkcjonowanie mózgu. Hormony te regulują także metabolizm, wzrost, dojrzewanie, pracę układu mięśniowego i układu krążenia (zmniejsza się ryzyko rozwoju anemii i choroby wieńcowej). Jod podaje się również w leczeniu niektórych chorób wirusowych oraz układu nerwowego, endometriozy , zapalenia stawów czy chorób włosów. Pierwiastek ten nasila popęd płciowy, usprawnia myślenie, wpływa na witalność, prawidłową czynność serca, poprawia wygląd skóry , włosów i paznokci. Przeczytaj koniecznie: Nowe zalecenia ekspertów: w ciąży trzeba zbadać tarczycę! Jakie są skutki niedoboru jodu? Niedobór jodu u kobiet w ciąży może być przyczyną wielu schorzeń dziecka, takich jak wady wrodzone czy zaburzenia rozwoju psychomotorycznego. Mały i umiarkowany niedobór jodu prowadzi do zaburzeń rozwoju psychomotorycznego oraz do zespołu nadaktywności ruchowej (ADHD) z zaburzeniami uwagi. Niedoczynność tarczycy na tle niedoboru...

Noworodek
Fotolia
Zdrowie
Prof. Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka: Matki w mojej klinice są wstrząśnięte
Czy wiesz, jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Prof. Dobrzańska mówi rzeczy wstrząsające: o dzieciach, które urodziły się już uzależnione od alkoholu, bo ich mamy piły w ciąży. I o tym, jak matki w jej klinice płaczą, bo nie wiedziały, że nawet lampka wina czy butelka piwa może spowodować, że dziecko urodzi się z poważnymi uszkodzeniami mózgu.

Zdarza się, że w klinice Pani Profesor w CZD jest dziecko, które po urodzeniu ma 1, 2, 3 a nawet 4 promile we krwi. Jak takie dziecko wygląda, co się z nim dzieje? Jest w ciężkim stanie, aparatura musi podtrzymywać jego życie, oddychanie. Trzeba jak najszybciej wypłukać alkohol z jego krwi. Dziecko nie ma enzymów rozkładających alkohol, dlatego w jego krwi utrzymuje się wyższy poziom alkoholu niż u matki. Kumuluje się też w narządach wewnętrznych, uszkodzony jest cały organizm, nie tylko mózg. Jak wiele dzieci uszkodzonych przez alkohol trafia do Kliniki Patologii Noworodka w CZD? Rocznie widzę ich na pewno co najmniej kilkadziesiąt, choć takiego rejestru nie prowadzimy. Do naszej kliniki nie trafiają wszystkie noworodki z FAS ( Fetal Alcohol Syndrome , płodowy zespół alkoholowy), a tylko te poważnie uszkodzone, które mają poważne problemy oddechowe, z układem krążenia, wady wrodzone, w tym wady serca. Część z tych wad jest spowodowana przez alkohol. Te dzieci często wymagają wspomagania oddychania, krążenia. Często jednak w okresie noworodkowym objawy zespołu poalkoholowego są znacznie łagodniejsze, jest to np. tylko niepokój dziecka, problemy z karmieniem. Te dzieci nie trafią do naszej kliniki. Zwykle zresztą u tych dzieci znacznie później ujawnia się FAS. Wszystkie dzieci z FAS łączy jedno: zaburzenia rozwoju mózgu . Czytaj też: Za młody, by pić Zdarza się, że noworodki mają głód alkoholowy? Tak, jeśli jest to dziecko matki alkoholiczki. Jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Dziecko jest niespokojne, poci się, drżą mu rączki, ma drgawki – to objawy abstynencji alkoholowej , podobne jak u dorosłego. Urodziło się już uzależnione od alkoholu. A to znaczy, że matka nie upiła się raz czy kilka razy, tylko robiła to permanentnie. Alkohol w każdym okresie ciąży jest szkodliwy? Tak. Mózg rozwija się przez cały okres życia...

badania prenatalne
Fotolia.pl
Zdrowie w ciąży
Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je zrobić?
Badania prenatalne wykonuje się, żeby wykryć wady genetyczne płodu i ocenić stan jego zdrowia. Można je podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Niektóre badania genetyczne są refundowane przez NFZ, ale nie wszystkie. Sprawdź, na czym polegają badania prenatalne, takie jak amniopunkcja, test NIFTY czy test potrójny.

Badania prenatalne wykonuje się u kobiety w ciąży w celu wykrycia chorób genetycznych i innych rozwojowych wad płodu. Dzięki nim można zdiagnozować ponad 200 chorób, rozpocząć wczesne leczenie i odpowiednio przygotować się do porodu. W pierwszej kolejności zazwyczaj wykonuje się nieinwazyjne badanie prenatalne (np. USG), a dopiero gdy jego wynik jest niejednoznaczny, kieruje się pacjentkę na badania inwazyjne (np. amniopunkcję). Spis treści: 1. Rodzaje badań prenatalnych 2. Na czym polegają badania prenatalne nieinwazyjne? 3. Na czym polegają inwazyjne badania prenatalne? 4. Kiedy robi się badania prenatalne? 5. Wskazania do badań prenatalnych 6. Ryzyko związane z badaniami prenatalnymi 7. Cena badań prenatalnych Rodzaje badań prenatalnych Badania prenatalne w ciąży dzielą się na dwie grupy – inwazyjne oraz nieinwazyjne . Do pierwszej grupy zalicza się USG i testy przesiewowe z krwi, które mogą określić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka choroby genetycznej lub innej. Jeśli wynik tych badań wskazuje na chorobę lub wadę płodu, lekarz kieruje kobietę w ciąży na badanie inwazyjne. Musi ona wyrazić na nie zgodę, ponieważ jest ono obarczone niewielkim ryzykiem poronienia lub uszkodzenia płodu. Badania prenatalne w Polsce Nieinwazyjne                      Inwazyjne USG amniopunkcja Test PAPP-A biopsja kosmówki (trofoblastu) Test potrójny  kordocenteza Test poczwórny   Test NIFTY   Test HARMONY   Na czym polegają badania prenatalne nieinwazyjne? Badania nieinwazyjne to dość popularne badania w ciąży , niektóre są obowiązkowe. W Polsce wykonuje się następujące nieinwazyjne badania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz