guma bez cukru zmniejsza ryzyko przewdczesnego porodu
Anna/Adobe Stock
Aktualności

Żucie gumy bez cukru zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu

Każdego roku na całym świecie ok. 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. Nie dziwi więc fakt, że naukowcy poszukują sposobu na to, aby takich porodów było jak najmniej. Okazuje się, że sposób jest bardzo prosty: guma do żucia z ksylitolem zamiast cukru.

Jedną z przyczyn przedwczesnych porodów jest zły stan jamy ustnej ciężarnych. Teorię tę potwierdziło wiele badań naukowych. Próbowano więc go poprawiać między innymi dokładnym czyszczeniem i usuwaniem kamienia nazębnego, ale taki zabieg nie okazał się skuteczny w zmniejszaniu ryzyka przedwczesnego porodu. Jak zatem zadbać o zęby w ciąży? Skuteczny jest sposób tańszy i prostszy, o czym poinformowała prof. Kjersti Aagaard pracująca w Texas Children’s i Baylor College of Medicine w Houston, USA.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Co daje żucie w ciąży gumy bez cukru?

Badania przeprowadzono w Malawi – afrykańskim kraju, gdzie notuje się najwięcej przedwczesnych porodów. W badaniu udział brało blisko 10 tysięcy kobiet w ciąży nieprzekraczającej 20 tygodnia. Wszystkie były instruowane, jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu, a połowie z nich dodatkowo zalecono żucie bezcukrowej gumy do żucia przez 10 minut każdego dnia, a najlepiej 2 razy dziennie. Zaopatrzono je także w odpowiednią ilość gum do żucia z ksylitolem, który jest naturalną substancją słodzącą pochodzenia roślinnego.

Obserwacja tych dwóch grup kobiet pozwoliło dokonać odkrycia, że regularne żucie bezcukrowej gumy od wczesnych etapów ciąży przynosi następujące korzyści:

  • w znaczący sposób zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu,
  • zmniejsza też ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka (poniżej 2500 g),
  • znacząco poprawia stan zdrowia jamy ustnej.

Świetny pomysł, ale potrzebne są dalsze badania

W nauce jest tak, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. Zatem potrzebne są dalsze badania, także prowadzone w innych rejonach świata, które ostatecznie potwierdzą skuteczność żucia w ciąży gumy bez cukru w zapobieganiu przedwczesnym porodom. Ponieważ jednak żucie takiej gumy nie niesie żadnego ryzyka dla matki i dziecka, jest przy tym tanim, łatwo dostępnym i przyjemnym sposobem na poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, warto już teraz po niego sięgać w ciąży.

„Wybór gumy do żucia z ksylitolem w celu poprawienia stanu zdrowia jamy ustnej ma mocne naukowe podstawy i bazuje na znanych od dawna dowodach łączących obniżone zdrowie jamy ustnej z przedwczesnymi porodami” – powiedziała prof. Aagaard.

Źródło: pap.pl

Przeczytaj też:

mięta w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Mięta w ciąży – do picia i na co jeszcze? [właściwości, przeciwwskazania]
Mięta w ciąży może pomóc w walce z dolegliwościami, które mocno dają się we znaki przyszłym mamom. Zanim zaparzysz filiżankę herbaty miętowej, sprawdź, kiedy i na co możesz ją wypić.

Lubię ziołowe herbaty, ale wiele z tych popularnych niekoniecznie mogą pić ciężarne. Słyszałam, że mięta jest bezpieczna dla ciężarnych. Chciałabym dopytać, w jakiej ilości można ją pić, na co mi pomoże i czy są jakieś przeciwwskazania w jej stosowaniu?  Mięta to jedno z najbardziej popularnych ziół. Parzone jako herbatka, stosowane jako przyprawa, obecne w gumach do żucia i pastach do zębów. – Poza walorami smakowymi oraz bogactwem składników mineralnych mięta posiada szereg właściwości wykazujących korzystny wpływ na kobiety w ciąży – wyjaśnia Natalia Chybzińska, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food. Picie naparu z mięty pieprzowej pomaga między innymi przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym, w tym z wymiotami, czy ciążowymi mdłościami . Dodatkowo redukuje odczucie stresu oraz pomaga łagodzić bóle głowy podczas ciąży .  Z badań wynika, że nie tylko picie mięty w ciąży, ale również wdychanie olejku z mięty pieprzowej (Mentha piperita) może zmniejszać częstość i nasilenie mdłości. Zapach mięty może mieć również właściwości przeciwwymiotne. Ponieważ olejek eteryczny z mięty pieprzowej może przekraczać barierę łożyskową , dlatego należy zachować ostrożność w jego stosowaniu. W ciąży zdecydowanie nie należy pić nalewek na bazie mięty oraz używać olejku do stosowania wewnętrznego. Picie mięty w ciąży – tak, ale ostrożnie Zdaniem Natalii Chybzińskiej spożywanie mięty w czasie ciąży, tak jak i innych ziół, należy skonsultować z lekarzem. Nadmiar mięty w diecie może powodować senność , ból brzucha lub zaburzenia równowagi. Jeśli zauważymy u siebie któryś z tych objawów należy poinformować o tym lekarza specjalistę – tłumaczy ekspertka.  Kupując herbatę miętową, szukaj produktów, które zawierają liście mięty...

omikron w ciąży
pongsakorn / Adobe Stock
Aktualności
Omikron w ciąży – zagrożenia, zgłaszane objawy
Omikron w ciąży nie stanowi większego zagrożenia od poprzednich wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak każde zakażenie tym wirusem w ciąży może przerodzić się w stan zagrożenia zdrowia i życia ciężarnej.

Omikron jest wariantem, który bardzo łatwo się rozprzestrzenia i wypiera poprzednie warianty wirusa. Z obserwacji wynika jednak, że nie jest aż tak groźny jak wariant Delta, gdyż rzadziej powoduje ciężkie zapalenie płuc i ich zniszczenie. Warto jednak pamiętać, że każda infekcja w ciąży niesie ze sobą ryzyko, a Omikron w ciąży może wyrządzić duże straty. Spis treści: Ryzyko związane z zakażeniem koronawirusem w ciąży Omikron w ciąży – objawy Jak chronić się przed Omikronem w ciąży? Ryzyko związane z zakażeniem koronawirusem w ciąży Ciąża w naturalny sposób obniża odporność kobiety. Ciężarne są bardziej podatne na zakażenia, także na zakażenie koronawirusem. Ryzyko rozwinięcia się COVID u kobiety, która spodziewa się dziecka, jest wyższe niż u osób niebędących w ciąży. Stwierdzono już (najnowsze badania opublikowane w styczniu 2022), że dotychczasowe warianty koronawirusa, które spowodowały wystąpienie COVID u ciężarnych, zwiększały ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu (przed 37 tygodniem ciąży), a także wystąpienia takich powikłań ciąży jak: cukrzyca ciążowa łożysko przodujące odklejenie łożyska zakrzepica cesarskie cięcie. Jak dotąd nie opublikowano wyników obserwacji, jak pod tym względem działa Omikron w ciąży. Lekarze podejrzewają jednak, że Omikron może powodować podobne powikłania co COVID w ciąży wywołany np. Deltą.   Ciąża jest czynnikiem zwiększającym ryzyko, że zakażenie Omikronem i innymi dotychczasowymi wariantami koronawirusa będzie wymagało hospitalizacji ciężarnej i opieki na oddziale intensywnej terapii. Omikron w ciąży – objawy Objawy Omikronu w ciąży są podobne do objawów COVID wywołanych poprzednimi wariantami. Jak dotąd zidentyfikowano trzy podwarianty Omikronu: B.1.1.529, BA.1, BA.2 i BA.3. Wiadomo też, że Omikron...

ból pachwiny w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ból pachwiny w ciąży: przyczyny, profilaktyka, co powinno niepokoić
Ból w pachwinie doskwiera wielu ciężarnym. To częsta i w większości przypadków niegroźna dolegliwość wywołana zmianami hormonalnymi i rosnącą masą ciała przyszłej mamy oraz jej dziecka. Czasami jednak ból pachwiny w ciąży jest objawem choroby lub powikłań ciąży.

Ból pachwiny w ciąży dokucza szczególnie w późniejszych tygodniach, w II i III trymestrze, kiedy brzuch jest coraz większy i przyszła mama musi dźwigać rosnący ciężar. Dolegliwość ta może być też spowodowana innymi czynnikami, niekiedy groźnymi, takimi jak poronienie czy odklejenie łożyska. Bólu pachwin w ciąży nigdy nie należy lekceważyć. Zawsze należy skonsultować go z lekarzem. Podpowiadamy, kiedy nie wolno z tym zwlekać. Spis treści: Ból pachwiny w ciąży – przyczyny Ból pachwin w ciąży – czy jest groźny? Ból w pachwinie w ciąży – w 1 trymestrze Ból pachwin w ciąży – w 2 trymestrze Ból w pachwinach przed porodem Co oznacza ból w prawej lub lewej pachwinie w ciąży? Sposoby na ból pachwin w ciąży Ból pachwin w ciąży – ćwiczenia Ból pachwiny w ciąży – przyczyny Do powstawania bólu w okolicy pachwin i spojenia łonowego podczas ciąży przyczyniają się: hormony ciążowe, które zmiękczają i rozciągają mięśnie i więzadła miednicy oraz macicy, coraz większy rozmiar macicy, coraz większa waga ciężarnej, zmiana środka ciężkości (większy nacisk na biodra, miednicę, stawy), zatrzymywanie wody w organizmie, praca fizyczna, długie przebywanie w pozycji stojącej, napieranie przez dziecko główką na kości miednicy, słabe mięśnie utrzymujące miednicę (np. na skutek siedzącego trybu życia). Ból pachwiny w ciąży często pojawia się nagle i jest przeszywający. Doświadczająca go kobieta nieruchomieje i czeka aż dolegliwości złagodnieją lub ustąpią. Częstość pojawiania się bólu pachwin w ciąży może być różna – niektórym ciężarnym dokucza on kilka razy dziennie, innym – sporadycznie. Ból pachwin w ciąży – czy jest groźny? Jeśli ból pachwiny nie jest spowodowany żadną chorobą, a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj