3222903-800x667.jpg

Jak pomóc dziecku z katarem siennym? 9 rad dla rodziców

Dla małych alergików z katarem siennym wiosna to niezbyt przyjemna pora roku. Jeśli twój maluch ma uczulenie na pyłki, właśnie wtedy zaczyna być niespokojny, nieustannie kicha, trze oczy, ma wodnisty katar. Jak możesz mu pomóc? Oto 9 ważnych rad dla rodziców małych alergików.
3222903-800x667.jpg
Pyłków, które mogą uczulać dziecko, jest naprawdę wiele i trudno się przed nimi chronić. Jednak nie jest to niemożliwe. Oto, co możesz zrobić, żeby pomóc dziecku, które ma katar sienny.

1. Idź z dzieckiem do alergologa

Pozostawienie alergii samej sobie często prowadzi do powikłań: powtarzających się zapaleń uszu, gardła i zatok, pokrzywek, a nawet astmy! Aby do nich nie dopuścić, trzeba koniecznie iść z dzieckiem do alergologa i rozpocząć leczenie. Obecnie jest mnóstwo skutecznych i, co równie ważne, bezpiecznych leków, dzięki którym twój smyk przestanie kichać, łzawić, przeziębiać się...
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

2. Zawieś w oknach wilgotne firanki

Możesz również zwilżać je spryskiwaczem do kwiatów. Takie mokre, a do tego gęsto tkane firany są świetnym filtrem, który nie wpuszcza alergenów do mieszkania.

Zobacz też: Interaktywny kalendarz pylenia

3. Polub spacery w deszczu

Powietrze jest wówczas czyste jak łza. Pamiętaj, że najwięcej pyłków unosi się w nim, kiedy świeci słońce i wieje wiatr.

4. Dobrze chroń na dworze

Zakładaj na dziecięcą główkę czapkę albo chusteczkę. Na spacery zabieraj wodę w butelce i chusteczki higieniczne – gdy maluszek nagle dostanie kataru, przemyj mu buzię zwilżonymi wodą chusteczkami.

5. Kup okulary przeciwsłoneczne

Najlepiej okulary dla dziecka wybierz u optyka – będziesz miała pewność, że mają odpowiednie, nieniszczące oczu filtry (tandetne okulary z przydrożnych straganów potrafią być szkodliwe dla wzroku!). Im okulary szczelniej przylegają do twarzy, tym lepiej dla smyka. Dzięki temu dziecięce oczy będą chronione przed bezpośrednim kontaktem z alergenami, więc przestaną łzawić.

6. Myj dziecięcą buzię i rączki

Po powrocie do domu idź z dzieckiem do łazienki, by mu umyć ręce i twarz oraz wypłukać buzię. Gdy maluch nadal kicha, umyj mu głowę, bo włosy są świetnym magazynem alergenów. Oczyść dziecku nos wodą morską w spreju i koniecznie go przebierz. Dzięki temu maluch uniknie dalszego kontaktu z pyłkami.

Zobacz też: Na czym polega odczulanie małego alergika?

7. Bardzo dbaj o ubranka smyka

Pierz je w proszkach przeznaczonych dla alergików i nigdy nie susz ich na balkonie czy na dworze, bo wnikną w nie pyłki.

8. Sprzątaj mieszkanie

Rób to odkurzaczem z filtrem HEPA (lub wodnym) – doskonale zbiera alergeny. Możesz także włączać w mieszkaniu oczyszczacz powietrza.

9. Wyjeżdżaj, gdzie jest bezpieczniej

Jeśli to możliwe, w okresie pylenia uczulającej rośliny wyjedźcie w inny region – nad morzem czy w górach rośliny pylą w innych okresach niż w centralnej Polsce. Planując urlop, sprawdzaj kalendarze pylenia dla regionu, w którym macie zamiar wypoczywać. Jeśli okaże się, że pyli uczulająca dziecko roślina, zmieńcie swoje plany. Wakacje z kichającym, marudzącym maluchem raczej nie będą udane.
 
Portret alergika
Doświadczony lekarz potrafi zdiagnozować uczulenie na pyłki już na pierwszy rzut oka.
Nos. Malec ma wodnisty katar, a jeśli często pociera nosek, widać na nim poziomą zmarszczkę. 
Oczy.
Wielu małych alergików ma efektowne, gęste i długie jak u gwiazdy filmowej rzęsy. Inne objawy: załzawione oczy, przekrwione spojówki, lilioworóżowe „podkówki“ pod oczami.
Skóra. O alergii na pyłki może świadczyć swędząca pokrzywka, niewielkie, łuszczące się plamki w kącikach oczu, „naderwane“ uszy, sucha skóra.
Głos. Zdarza się, że choć kataru nie widać, dziecko ciągle mówi przez nos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy