GRY
 
 

Czy to alergia pokarmowa?

Uczulenie kojarzy ci się tylko z wysypką na ciałku smyka? Niesłusznie! To choroba, która daje wiele różnych objawów. Z nami nie przegapisz żadnego.

mama, lekarz, badanie, noworodek
Maluchy do drugiego roku życia najczęściej cierpią na alergię pokarmową. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w drugim miesiącu życia, nawet jeśli karmisz malca wyłącznie piersią (wtedy uczula go to, co sama zjadłaś). Dziecku możesz pomóc tylko w jeden sposób: jak najszybciej rozpoznając alergię i zaczynając leczenie. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza, jeśli zauważysz poniższe objawy.

Swędząca wysypka

U najmłodszych maluchów są to zwykle rumiane policzki, a także zaczerwienione, suche i łuszczące się owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach, pupie. Ponadroczne dzieci miewają bardzo podrażnioną zaczerwienioną i szorstką skórę w zgięciach łokci, pod kolankami, wokół nadgarstków. W cięższych przypadkach wysypka ma postać pęcherzyków, z których sączy się zasychająca w strupy wydzielina. Smyka może obsypać od razu po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale też nawet dwie doby po!
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Nawracająca ciemieniucha

Główkę młodszych niemowląt często pokrywają tłuste, żółte łuski, które trzeba rozmiękczać kompresami z oliwką i usuwać. Ciemieniucha nie jest groźna, a jej przyczyną jest zwykle niedojrzałość gruczołów łojowych. Jeśli jednak mimo odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje się przez wiele miesięcy lub nawraca, może świadczyć o alergii.

Częste bóle brzuszka

Malec ulewa, męczą go gazy, kolki. Objawem alergii mogą być też wymioty, biegunki. Ale nie zawsze! Być może to objaw infekcji wirusowej.

Kłopoty z noskiem

Kiedy malec wciąga powietrze, słychać poświstywanie. Nosek jest zapchany, ale nie ma kataru. Jest to tak zwana sapka. Najczęściej zdarza się u niemowląt. U starszych maluchów objawem alergii (również pokarmowej!) może być wodnisty katar, podrażnienie spojówek i kichanie, które pojawia się bez innych oznak przeziębienia.

Sprawdź: Czy twoje dziecko ma alergię? - test

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj