mama, lekarz, badanie, noworodek

Czy to alergia pokarmowa?

Uczulenie kojarzy ci się tylko z wysypką na ciałku smyka? Niesłusznie! To choroba, która daje wiele różnych objawów. Z nami nie przegapisz żadnego.
mama, lekarz, badanie, noworodek
Maluchy do drugiego roku życia najczęściej cierpią na alergię pokarmową. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w drugim miesiącu życia, nawet jeśli karmisz malca wyłącznie piersią (wtedy uczula go to, co sama zjadłaś). Dziecku możesz pomóc tylko w jeden sposób: jak najszybciej rozpoznając alergię i zaczynając leczenie. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza, jeśli zauważysz poniższe objawy.

Swędząca wysypka

U najmłodszych maluchów są to zwykle rumiane policzki, a także zaczerwienione, suche i łuszczące się owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach, pupie. Ponadroczne dzieci miewają bardzo podrażnioną zaczerwienioną i szorstką skórę w zgięciach łokci, pod kolankami, wokół nadgarstków. W cięższych przypadkach wysypka ma postać pęcherzyków, z których sączy się zasychająca w strupy wydzielina. Smyka może obsypać od razu po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale też nawet dwie doby po!
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Nawracająca ciemieniucha

Główkę młodszych niemowląt często pokrywają tłuste, żółte łuski, które trzeba rozmiękczać kompresami z oliwką i usuwać. Ciemieniucha nie jest groźna, a jej przyczyną jest zwykle niedojrzałość gruczołów łojowych. Jeśli jednak mimo odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje się przez wiele miesięcy lub nawraca, może świadczyć o alergii.

Częste bóle brzuszka

Malec ulewa, męczą go gazy, kolki. Objawem alergii mogą być też wymioty, biegunki. Ale nie zawsze! Być może to objaw infekcji wirusowej.

Kłopoty z noskiem

Kiedy malec wciąga powietrze, słychać poświstywanie. Nosek jest zapchany, ale nie ma kataru. Jest to tak zwana sapka. Najczęściej zdarza się u niemowląt. U starszych maluchów objawem alergii (również pokarmowej!) może być wodnisty katar, podrażnienie spojówek i kichanie, które pojawia się bez innych oznak przeziębienia.

Sprawdź: Czy twoje dziecko ma alergię? - test

Ciągłe rozdrażnienie

Alergia jest chorobą, która atakuje ciało, a także wpływa na psychikę maluszka. Aż u połowy uczulonych dzieci mogą pojawić się takie objawy jak rozdrażnienie, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, bóle głowy.

Niska waga maluszka

Uczulone dziecko ma m.in. podrażniony przewód pokarmowy i może z tego powodu gorzej przyswajać składniki pokarmowe. Mali alergicy miewają też słabszy apetyt – instynktownie unikają potraw, które wywołują objawy uczulenia. Lekarz powinien sprawdzić, co jest przyczyną niskiej wagi malca – nie zawsze chodzi o alergię!

Polecamy: Jak niemowlę powinno przybierać na wadze

Cienie pod oczkami

Mogą świadczyć o alergii pokarmowej lub oddechowej. Pojawiają się okresowo (np. po zjedzeniu konkretnych dań). Ale przyczyną sinych obwódek pod oczami mogą być również zakażenia układu moczowego i obecność pasożytów – by to sprawdzić, trzeba zrobić badanie ogólne moczu i kału.

Potrzebne testy

Aby stwierdzić, czy maluch ma alergię, trzeba wykonać odpowiednie testy:
  • Eliminacji i prowokacji. Ustalasz z lekarzem listę produktów, które mogły wywołać alergię, i przestajesz podawać je maluchowi. Gdy karmisz piersią, to ty musisz z nich zrezygnować. Jeśli objawy alergii ustąpią, zaczynasz podawać dziecku małe porcje potencjalnych alergenów i obserwujesz, jak na nie reaguje. Ponowne pojawienie się objawów jest oznaką alergii na dany produkt.
  • Z krwi. Określa się całkowite stężenie przeciwciał IgE – podwyższone potwierdza alergię, ale nie informuje, na co malec jest uczulony. Można się tego dowiedzieć, badając tzw. swoiste IgE. Te badania można wykonać już u niemowląt.
  • Skórne. Na przedramieniu malucha nanosi się odrobinę roztworów różnych alergenów i delikatnie przekłuwa naskórek. Wynik odczytuje się po ok. 20 minutach. Takie testy na ogół robi się dziecku, gdy skończy trzy lata.
Polecamy: Diety eliminacyjne przy alergii pokarmowej
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy