GRY

Alimenty dostępne od ręki? Szykują się duże zmiany dla rozwodników

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że teraz świadczenia będzie można uzyskać w zaledwie kilka dni. Tzw. alimenty natychmiastowe będą jednak ustalane na podstawie jednej uniwersalnej zasady.

Zmiany w alimentach
fot. AdobeStock
Dzięki uproszczonej procedurze już wkrótce rodzic uzyska alimenty niemalże natychmiast. Minister Zbigniew Ziobro wraz z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem zaprezentowali propozycje zmian, które mają poprawić sytuację osób uprawnionych do pobierania alimentów. Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie wejdą w życie. 

Alimenty natychmiastowe – o co w tym chodzi?

Ministerstwo chce, by alimenty natychmiastowe były ustalane według jednej uniwersalnej zasady. Zamiast zaświadczeń o zarobkach kwota alimentów byłaby zależna od m.in. minimalnego wynagrodzenia za pracę netto i współczynnika dzietności. Na dziś takie alimenty miałyby wynosić 460 zł na jedno dziecko, 840 zł na dwoje dzieci i 1140 zł - na troje. Szybkie uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności:
  • ubiegający się o alimenty rodzice będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w Internecie;
  • formularz jest prosty do wypełnienia – dzięki temu unikniesz dodatkowych wydatków na adwokata.
Resort zapewnia, że przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamknie drogi do tego, by ubiegać się o wyższe świadczenia przed sądem.
Redakcja poleca: Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]
O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!

Egzekucja alimentów

Po wprowadzeniu zmian, alimentacyjne nakazy zapłaty o natychmiastowej wykonalności będą mogli wydawać nawet referendarze. Ma to przyspieszyć procedurę i usprawnić pracę sądów. Projekt przewiduje również, że obowiązek alimentacyjny dotyczący dziecka będzie automatycznie wygasał, gdy skończy ono 25. rok życia.

Zobacz także: Pozew o alimenty - wzór

Zmiany w prawie rodzinnym dla dobra dziecka

Zanim dojdzie do rozwodu, czy separacji rodzice będą mieli miesiąc, by dojść do porozumienia. W wyjaśnieniu niejasności i problemów mają uczestniczyć mediatorzy. Pomogą oni nie tylko ustalić warunki rozwodu, ale także kwestie opieki nad dzieckiem czy wysokość alimentów. Takie postępowania informacyjne będą bezpłatne, ale nie będą przeprowadzane w przypadkach, gdy małżonek znęca się nad członkami rodziny.  Nowe przepisy mają także zapobiegać sytuacjom, w których jeden rodzic utrudnia drugiemu kontakty z dzieckiem. Takiej osobie będzie groził nadzór kuratorski i kara pieniężna.

Czy podobają się Wam te propozycje zmian? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: rp.pl

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wakacje z dzieckiem

Warto przeczytać