alimenty w pandemii
fot. Adobe Stock

NIŻSZE alimenty przez koronawirusa? To możliwe!

Wielu rodziców zastanawia się, czy przez pandemię dostanie mniejsze alimenty na dziecko. Czy utrata zarobków przez koronawirusa to podstawa do zmniejszenia alimentów? Co z rodzicami, którzy w czasie pandemii nie dostają należnych alimentów?
Magdalena Drab
alimenty w pandemii
fot. Adobe Stock
Pandemia koronawirusa może skomplikować sprawy związane z alimentami na dzieci. Problemy mogą mieć zarówno rodzice, którzy nie otrzymują należnych alimentów, jak i ci, których sytuacja finansowa pogorszyła się i nie są w stanie płacić zasądzonej sumy. Nowe rozwiązania zaproponował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Alimenty w pandemii będą niższe?

Rodzice zobowiązani do płacenia alimentów na dzieci nie mogą obecnie wnosić o zmniejszenie ich wysokości, nawet jeśli przez pandemię stracili pracę – uważa RPO. W piśmie do Ministra Sprawiedliwości RPO zwraca też uwagę na problem rodziców, którzy nie otrzymują alimentów oraz tych, którzy chcieliby podwyższenia alimentów, bo np. potrzeby ich dzieci znacząco wzrosły. Niestety w najbliższym czasie wiele spraw sądowych zostanie zdjętych z wokand i tym samym możliwości wprowadzania jakichkolwiek zmian w alimentach będą mocno ograniczone.

Co w tej sytuacji proponuje RPO? Po pierwsze umieszczenie spraw związanych z alimentami i kontaktami dzieci i rodziców w tzw. katalogu spraw pilnych na czas ewentualnego zamknięcia sądów. Po drugie RPO uznał za uzasadnione stworzenie tzw. tablic alimentacyjnych. To wytyczne dla sądów, w których zawarte byłyby kwoty zarobków netto osiąganych przez rodziców i odpowiadające im sumy alimentów. „Rozwiązanie takie – właśnie w sytuacji epidemii czy innej klęski żywiołowej – pozwoliłoby na szybką reakcję właściwego ministra i zmianę wysokości podstawowych alimentów w skali kraju drogą zmiany rozporządzenia (bądź załącznika do rozporządzenia)” – napisał RPO.

Czy w czasie pandemii można obniżyć alimenty? Tak, ale zarówno obniżenie, jak i podwyższenie alimentów musi być odpowiednio uzasadnione. O każdej zmianie w wysokości alimentów na dziecko decyduje sąd, co w sytuacji pandemii może być utrudnione.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy