szczepienia
fot. Fotolia

Kościół włącza się w dyskusję o szczepieniach! Jest za czy przeciw?

Kościół włącza się w gorącą ostatnio dyskusję o szczepieniach. Głos zabrał arcybiskup Hoser i eksperci Episkopatu Polski do spraw bioetycznych. Mówiono o bezpieczeństwie, zagrożeniach, etyce, potrzebie dyskusji i o szczepionkach nowej generacji.
Katarzyna Pinkosz
szczepienia
fot. Fotolia
W dyskusję o szczepieniach, jeszcze bardziej gorącą po wydarzeniach w Białogardzie, kiedy to rodzice odmówili zaszczepienia wcześniaka, za co zostali czasowo pozbawieni praw rodzicielskich, włączył się Kościół.
Zespół Ekspertów Komisji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych apeluje przede wszystkim o pogłębioną dyskusję naukową i debatę społeczną na temat szczepionek.

Arcybiskup Hoser o szczepieniach

O szczepionkach rozmawiano podczas spotkania Zespołu Ekspertów Komisji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych. Apb Henryk Hoser zwrócił uwagę na dwa aspekty szczepień. Pierwszy: dzięki szczepionkom udało się opanować wiele chorób, które wcześniej dziesiątkowały ludzkość. Z drugiej strony abp Hoser podkreślił, że trzeba uniknąć wszelkich nadużyć, jakie są możliwe ze względu na prawa rynku i kryjący się za nimi agresywny marketing.
– W wyniku obecnego stanu wiedzy i braku głębszej dyskusji nad koniecznością i odmową szczepień, mamy coraz częściej do czynienia z pewnego rodzaju konfliktem interesów między ochroną dobra człowieka, a więc zarówno praw dziecka i praw jego rodziców, a dobrami ogólnymi, jakimi są zdrowie indywidualne i publiczne – powiedział abp Hoser.
Redakcja poleca: Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]
Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

Czy szczepienia są bezpieczne

Abp. Hoser zwrócił uwagę, że tylko dzięki masowym szczepieniom udało się opanować wiele chorób zakaźnych dziesiątkujących ludzkość. Podkreślił, że zaniechanie szczepień w dobie globalizacji i masowych kontaktów międzyludzkich może grozić nawrotem epidemii. Dlatego tak ważna jest potrzeba pogłębionej dyskusji naukowej i debaty społecznej na temat szczepionek, w tym szczepionek skojarzonych, poliwalentnych.
- Naukowcy muszą odpowiedzieć na pytanie: Jakie są rzeczywiste fakty? Czy proponowane szczepionki są bezpieczne? Czy zostały należycie testowane i jaki jest stopień ryzyka, które zawsze istnieje, podobnie jak przy każdej innej terapii? – dodał abp Hoser. Stwierdził, że wymaga to zarówno pogłębionej dyskusji jak i uczciwości wobec prawdy.
(Źródło: KAI)
Arcybiskup Henryk Hoser jest m.in. przewodniczącym Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Komisji Episkopatu Polski, pallotynem, misjonarzem, lekarzem.

Zobacz także: Dr Paweł Grzesiowski: Antyszczepionkowcy mają rację?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy