GRY
 
 

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

Buzia cała w krostkach, policzki wyglądają, jak polakierowane, a dziecko wierci się i płacze. To najczęstsze objawy atopowego zapalenie skóry. Skóra swędzi, boli.

10592486-521x693.jpg
Atopowe zapalenie skóry to dość dziwna i nieobliczalna choroba. Czasem wydaje się, że malec już ją pokonał, a tu po kilku dniach problemy wracają. Nie lekceważ AZS, bo dotyczy ono zarówno skóry, jak i całego układu odpornościowego malca, który zbyt „nerwowo” reaguje na jakiś składnik, z którym się zetknął. Nieleczone AZS może przejść w astmę. A więc? Trzeba je leczyć! Zobacz, jak.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci

Najczęstsze: alergia pokarmowa. U niemowlęcia karmionego butelką zmiany skórne mogą być spowodowane uczuleniem na mleko. U malca ssącego pierś przyczyną zwykle bywa coś, co zjada mama, np. mleko, jajka, cytrusy, orzechy, gluten, czekolada.
Uwaga: większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej i AZS po ukończeniu roku. Niestety, nie wszystkie. Niektóre maluchy nadal mają problemy ze skórą; u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną – na roztocza kurzu i pyłki.
Redakcja poleca: Jak leczyć AZS i łagodzić swędzenie skóry? – Film
Atopowa skóra jest wysuszona, pękająca i uporczywie swędzi. Jak odbudować prawidłowy naskórek i łagodzić świąd? Na pytania odpowiada dermatolog, dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska. Obejrzyj film!

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

  • pojawiają się: najwcześniej około trzeciego miesiąca (czasem później).
  • najczęstsze: sucha skóra, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane, swędzące grudki.
  • Dziecko jest niespokojne, drapie krostki, przez co powstają ranki, strupki.
  • występują: zwykle na policzkach, brzuchu, rękach i nogach (charakterystyczne, że nie ma ich pod pieluszką).
Uwaga: podobne objawy mogą być spowodowane np. łojotokowym zapaleniem skóry. Może to stwierdzić tylko dermatolog lub alergolog.

Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry

Dieta jest konieczna, ale dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że przyczyna problemów to rzeczywiście alergia. Na własną rękę jednak nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Maluszkowi jest potrzebne urozmaicenie.
  • Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko i jego przetwory). Lekarz może też zalecić, byś wykluczyła z menu inne możliwe alergeny: produkty konserwowane, cytrusy, jajka, ryby, orzechy, czekoladę.
  • Jeśli dziecko jest karmione sztucznie. Nie może dostawać mleka modyfikowanego. Pediatra doradzi, czy podać mu mieszankę hypoalergiczną (HA), czy też leczniczą (np. Bebilon Pepti, Nutramigen).
  • Gdy skończy 4–6 miesięcy. Ostrożnie rozszerzaj dietę malca. W pierwszym roku życia nie podawaj mu produktów najczęściej uczulających: krowiego mleka i jego przetworów, cytrusów, czekolady, ryb, orzechów, białka jajek.
Zobacz także: Pytania rodziców o atopowe zapalenie skóry u noworodka
Doładuj
Przeładuj